Svět baví české déjà vu. Mladí nemají sílu, Lehečka je jiný, říká nadšený Berdych

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 3. 2023 12:07
Tomáše Berdycha okouzlil jeho nástupce na postu české tenisové jedničky. Impozantní vzestup Jiřího Lehečky nenechal někdejšího finalistu Wimbledonu lhostejným, proto Berdych sám od sebe navštívil mladého krajana během turnaje v Dubaji a udílel mu cenné rady. Do trénování se legenda českého tenisu ale zatím nehrne.
Jiří Lehečka.
Jiří Lehečka. | Foto: Reuters

Mnozí mají pocit déjà vu, když na kurtu sledují vycházející hvězdu světového tenisu Jiřího Lehečku. Podobně hrajícího Čecha stále mají v živé paměti. 

"Když ho vidíte hrát, s tímhle druhem síly a tlaku, přichází vám okamžitě na mysl jiný český hráč. Stejně tak, když ho vidíte podávat nebo trefovat ty neskutečné forhendy hrané nad úrovní ramen. Tomáš Berdych. V tom to do sebe zapadne: ano, tu hru už jsem viděla. A není to náhoda, jde také o myšlení a práci. Roger Federer byl Lehečkův tenisový idol, ale ten, podle kterého přirozeně modeloval svou hru, je Berdych," uvedla tenisová novinářka Carole Bouchardová.

V rozhovoru s ní pro web Tennis Majors jednadvacetiletý český hráč o Berdychově vlivu dlouze vyprávěl.

"Když jsem byl malý, vzhlížel jsem k Rogerovi Federerovi. Miloval jsem jeho hru, jeho pestrý styl. Jak jsem stárnul, díval jsem se do zrcadla a hodnotil, jakým hráčem vlastně jsem. Tehdy jsem svou hru a můj styl začal vidět v Tomáši Berdychovi," uvedl Lehečka.

V šestnácti letech ho začal trénovat Jaroslav Navrátil, dlouholetý český daviscupový kapitán a muž, který Berdycha dotáhl do elitní desítky. Nyní je trenérem Lehečky Navrátilův syn Michal.

"Pokud uvidíte nějaké podobnosti v mé hře a hře Tomáše Berdycha, bude to i tím. Tomáš byl ten, na koho jsem se těšil, sledoval jsem jeho zápasy v Davis Cupu, úplně všechny," prohlásil tenista z Kněžmostu.

Obdiv a respekt ovšem putuje i opačným směrem. Sedmatřicetiletého Berdycha, semifinalistu všech čtyř grandslamů a dlouholetého člena první světové desítky, zaujalo, jak rychle jde Lehečka nahoru. Minulý týden ho navštívil v Dubaji, kde byl několik dní v podstatě externí součástí tenistova týmu.

"Na to, jak je mladý, disponuje vyrovnanou hrou. Myslím si, že je to velmi dobré. Má před sebou zářivou budoucnost," prohlásil Berdych v rozhovoru pro ATP a ocenil jednu specifickou charakteristiku svého následníka.

"Hodně se mi líbí jeho fyzická připravenost, to, jak silné má tělo. Někteří z mladých kluků s tím hodně bojují, potřebují víc svalů nebo nemají sílu. To rozhodně není případ Jiřího, což se mi líbí," řekla bývalá světová čtyřka.

Ani Berdych se nebránil srovnání a podobností ve hře dvou českých tenistů.

"I on to několikrát zmínil, je hezké slyšet, že byl člověk pro někoho inspirací," přiznal vítěz třinácti turnajů a 640 utkání na okruhu ATP. 

Berdych věří v renesanci českého mužského tenisu, jenž se v posledních letech ocitl v hluchém období. "Myslím si, že Jiří je tím, kdo by měl držet prapor a jít kupředu," řekl dvojnásobný vítěz Davis Cupu.

Když se Berdych na konci února vracel z dovolené, rozhodl se udělat ještě jednu zastávku právě v Dubaji, aby Lehečku lépe poznal. Šlo o spontánní nápad.

Užší spolupráce se zatím nechystá, do budoucna ji ale Berdych nevyloučil.

"Vždycky jsem byl člověk, který se řídil instinktem a momentálním pocitem. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Zatím není nic na stole, jeho tým je dobrý a silný. Odvádějí dobrou práci. Uvidíme," podotkl Berdych, který kariéru ukončil v roce 2019.

Lehečka zahájil minulou sezonu jako 141. hráč světa, nyní už je členem elitní padesátky a řadí se mezi nejnebezpečnější tenisty na okruhu. Senzačně došel do čtvrtfinále Australian Open, v katarském Dauhá si zahrál semifinále. Letos vyhrál třináct z osmnácti zápasů.

Ve středu, přibližně krátce před půlnocí středoevropského času ho čeká premiéra na velkém turnaji v Indian Wells. V prvním kole takzvaného "pátého grandslamu" v kalifornské poušti bude Lehečka favoritem proti Francouzi Arthurovi Rinderknechovi.

 

Právě se děje

Další zprávy