Mladé Češky útočí na French Open. Kvalifikací prochází Brenda Fruhvirtová i Bejlek

Aktualizováno 23. 5. 2023 15:27
Mladé české tenistky Brenda Fruhvirtová a Sára Bejlek úspěšně vkročily do kvalifikace na French Open. V prvním kole obě prohrály první sadu, pak však třísetové bitvy zvládly.
Brenda Fruhvirtova
Brenda Fruhvirtova | Foto: Reuters

Sedmnáctiletá Bejlek, 180. žena pořadí WTA, měla do bojů o hlavní soutěž pařížského grandslamu vstoupit duelem proti zkušené Němce Siegemundové, 114. hráčce žebříčku, jenže nakonec byla její soupeřkou nizozemská náhradnice Hartonoová, v rankingu na 224. pozici.

Češka v první dějství vedla 5:3 a podávala, jenže protivnice otočila a v tie-breaku slavila. Další dvě sady už ale tenistka z Hrušovan nad Jevišovkou zvládla dvakrát 6:4 a po dvou hodinách a sedmnácti minutách slavila postup.

Její další soupeřkou bude Kanaďanka Zhaová, jež je v žebříčku o tři pozice před Bejlek.

Rovněž teprve šestnáctiletá Brenda Fruhvirtová, 146. tenistka rankingu, musela souboj s o čtyři roky starší Chorvatkou Ružičovou (na WTA. 230.) otáčet.

V rozhodujícím klání Češka prohrávala 5:6 a Ružičová podávala. Fruhvirtová však brejkem srovnala, ve supertie-breaku ustála i mečbol rivalky a sama pak svůj druhý proměnila.

Další překážkou na cestě do hlavní soutěže pro ni bude Deichmannová z Lichtenštejnska (393. v žebříčku).

V soutěži mužů zvládl první kolo kvalifikace Zdeněk Kolář, jenž si snadno poradil s Atmanem z Francie 6:1, 6:2. Jeho příštím soupeřem bude Němec Hanfmann, druhý nasazený kvalifikace.

V pondělí uspěli Barbora Palicová a Dalibor Svrčina, naopak hned na úvod skončili Vít Kopřiva i Tomáš Macháč.

Starší ze sester Fruhvirtových v Maroku dohrála

Osmnáctiletá Linda Fruhvirtová, starší sestra Brendy, v Paříži kvalifikaci hrát nemusí, generálka na French Open se jí však na turnaji v marockém Rabatu nevydařila.

V 1. kole nasazená sedmička prohrála s Cagle Büyükakcayovou z Turecka 5:7, 4:6, před grandslamovým Roland Garros neuspěla už ve třetím utkání po sobě. O patnáct let starší Büyükakcayová vyzve v další fázi Rakušanku Julii Grabherovou.

Osmifinalistka letošního Australian Open Fruhvirtová prohrála s 263. hráčkou světa za dvě hodiny a 34 minut. V utkání udržela jen tři z 11 servisů, doplatila také na sedm dvojchyb a připsala si sedmou porážku z posledních deseti zápasů.

Büyükakcayová díky dvěma brejkům vedla 4:0. Fruhvirtová sice odvrátila čtyři setboly a vyrovnala z 2:5 na 5:5, vzápětí ale přišla znovu o servis a soupeřka sadu dopodávala.

Ve druhém setu si ani jedna z tenistek dlouho nedokázala udržet podání. Šestapadesátá hráčka světa Fruhvirtová zvládla na úvodní tři brejky soupeřky reagovat, v sedmé hře ale přišla opět o servis a Büyükakcayová využila následně druhý mečbol.

Kvalifikace na tenisový grandslamový turnaj Roland Garros v Paříži:

Ženy - 1. kolo: B. Fruhvirtová (29-ČR) - Ružičová (Chorv.) 3:6, 6:2, 7:6 (12:10), Bejlek (ČR) - Hartonoová (Niz.) 6:7 (2:7),6:4, 6:4.

Muži - 1. kolo: Kolář (ČR) - Atmane (Fr.) 6:1, 6:2.

Tenisový turnaj žen v Rabatu (antuka, dotace 259.303 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Büyükakcayová (Tur.) - L. Fruhvirtová (7-ČR) 7:5, 6:4, Grabherová (Rak.) - Bonaventureová (Belg.) 6:7 (3:7), 6:4, 6:2.