"Kdyby měla kapku slušnosti, ukončí kariéru." Šéf turnaje se opřel do Sereny

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 1. 2021 6:14
Její budoucnost bude jedním z velkých témat nové tenisové sezony. Američanka Serena Williamsová oslaví v září už čtyřicátiny, přesto stále hraje a pomýšlí na zisk rekordního 24. grandslamu. Bývalému rumunskému tenistovi Ionu Tiriacovi je někdejší světová jednička zřejmě trnem v oku.
Serena Williamsová na US Open 2020
Serena Williamsová na US Open 2020 | Foto: Reuters

Loni toho tenistka v pandemií okleštěné sezoně moc nestihla. Odehrála všehovšudy šest turnajů, z toho ale jeden v Aucklandu vyhrála a na US Open dokráčela do semifinále. Rok zakončila jako 11. hráčka světa, která je stále schopná porazit kohokoli.

Ion Tiriac to ale vidí jinak. "V tomhle věku a s takovou váhou už se nepohybuje tak lehce jako před patnácti lety," rýpl si bývalý rumunský tenista do devětatřicetileté hvězdy v rozhovoru pro stanici TVR.

Tiriac je momentálně ředitelem antukového podniku v Madridu a od novinářů dostal otázku na budoucnost hráčky, která je společně se sestrou Venus nejstarší tenistkou na okruhu. 

"Serena byla senzační, ale když zvážíme všechny okolnosti, kdyby měla alespoň kapku slušnosti, odešla by už do sportovního důchodu," nechal se slyšet třetí nejbohatší Rumun současnosti.

Výroky jednaosmdesátileté legendy se rázem staly hitem internetu i sociálních sítí. Sama tenistka je sice ignorovala, ale s reakcí přispěchal její manžel Alexis Ohanian. "S jistotou jde říct, že nikoho nezajímá, co si myslí Ion Tiriac," napsal na Twitter.

Naráží tak na to, že to není poprvé, co se známý miliardář do mladší ze sester Williamsových navezl. Na její tělesné dispozice měl narážky už před dvěma lety, kdy se Serena vracela z mateřské. 

"Se vší úctou k ní, je jí 36 a váží asi 90 kilo, na to nechci koukat, chtěl bych sledovat spíš tenistky, jako byla Steffi Grafová," zaútočil tehdy na postavu Američanky Tiriac.

Williamsová si pak nebrala servítky. "Věřte, že si s ním o tom promluvím. Jeho výroky jsou ignorantské a sexistické," uvedla.

Tak či tak je jasné, že přání někdejšího osmého hráče světa se jen tak nesplní. Americká hráčka počítá s tím, že sezonu 2021 zahájí nejpozději v únoru na posunutém Australian Open.

Čtyři nechutné reakce tenisové legendy Ilie Nastaseho:

Grandslamový šampión ze 70. let a nehrající kapitán Rumunek Ilie Nastase urážel britské soupeřky, Serenu Williamsovou a nakonec i novinářku. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 29 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy