Kam zmizela Pcheng Šuaj? Je mi z toho úzko, bojí se Hlaváčková o spoluhráčku

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 11. 2021 6:00
Nemá žádné zprávy, podobně jako zbytek světa. Bývalá česká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková neskrývá obavy o osud své někdejší deblové partnerky Pcheng Šuaj. Pětatřicetiletá Číňanka obvinila mocného představitele tamní komunistické strany ze sexuálního napadení, načež jako by se po ní slehla zem.
Andrea Hlaváčková a Pcheng Šuaj na snímku z roku 2016
Andrea Hlaváčková a Pcheng Šuaj na snímku z roku 2016 | Foto: Reuters

Kde je Pcheng Šuaj? Kam zmizela? Je v pořádku? Palčivé otázky ohledně čínské tenistky víří světem sportu, velké obavy přiznává i Sestini Hlaváčková.

S Pcheng došly v roce 2017 až do finále Australian Open, kde prohrály s americko-českým párem Bethanie Matteková-Sandsová - Lucie Šafářová. Celkem si během nepravidelné a poměrně krátké spolupráce připsaly hned tři turnajové triumfy.

"To víte, že to ve mně vyvolává strach. Můžu jen doufat, že je v pořádku a že to s ní dopadne dobře," uvedla Sestini Hlaváčková v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Poslední dva roky není s bývalou deblovou světovou jedničkou v žádném kontaktu. Během epizodního sportovního partnerství se nestaly velkými kamarádkami.

"Nebyly jsme si až tak blízké. Neodehrály jsme spolu ani jednu celou sezonu, jen pár měsíců," řekla stříbrná olympijská medailistka z Londýna 2012 a dvojnásobná vítězka Fed Cupu.

Jedna z nejslavnějších hráček čínské historie se pustila na tenký led minulý týden, kdy na sociální síti Weibo, jež je místní obdobou Twitteru, zveřejnila dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým čínským vicepremiérem a vlivným funkcionářem komunistické strany Čang Kao-lim.

Mimo jiné napsala, že ji muž, s nímž měla v roce 2011 krátký vztah, zhruba o šest let později nutil k sexu. Uvedla rovněž, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy.

Asi půl hodiny po zveřejnění byl celý příspěvek ze sítě smazán, z čínského internetu zmizela možnost vyhledávat jméno tenistky a dočasně byl zablokován i obecný výraz "tenis". Cenzurovány byly veškeré diskuse.

Další veřejný výstup Pcheng Šuaj od té doby nepřišel, navzdory poměrně široké snaze ji kontaktovat, což pochopitelně rozvířilo obavy.

Nerozptýlil je ani šéf organizace WTA Steve Simon. Pro New York Times prohlásil, že je Pcheng Šuaj v pořádku, zároveň ale přiznal, že s ní osobně nemluvil.

"Obdrželi jsme informace z více zdrojů, včetně čínské tenisové asociace, že je v bezpečí a nečelí žádné fyzické hrozbě. Je prý v Pekingu, ale potvrdit to nemůžu, protože jsem nemluvil přímo s ní," vyjádřil se Simon. O Pcheng Šuaj momentálně nic neví nikdo z WTA, spojit se s ní nedokázaly ani její bývalé tenisové kolegyně.

"Nemám o ní vůbec žádné informace, stejně jako v podstatě celý svět," potvrdila Hlaváčková.

Pcheng Šuaj podle ní vždy působila velice uzavřeně. 

"Byla hodně specifická. Byly mezi námi značné kulturní rozdíly, jiný jazyk, anglicky jsme se spolu také moc nedomluvily. Nikdy jsem s ní neměla moc blízký vztah, ale když o tom čtu články v zahraničních médiích, tak je mi z toho hodně úzko. Hlavně, když si dovedu představit, co se v Číně všechno děje," strachovala se tenistka, která profesionální kariéru ukončila v únoru 2019.

Pcheng Šuaj nedala spoluhráčce Hlaváčkové ani náznakem nahlédnout do zákulisí života v komunistické zemi. "Ne, za žádných okolností o tom nemluvila," podotkla Češka.

Pětatřicetiletá Pcheng Šuaj vyhrála během kariéry dva turnaje ve dvouhře a třiadvacet podniků v deblu, včetně Wimbledonu 2013 a Roland Garros o rok později. V roce 2014 se stala světovou jedničkou ve čtyřhře, což dokázala jako první Číňanka v historii, ve stejné sezoně došla v singlu do semifinále US Open.

Pětasedmdesátiletý Čang Kao-li byl čínským vicepremiérem mezi roky 2013 a 2018. Členem mocného stálého výboru politbyra komunistické strany byl v letech 2012 až 2017. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenská prokuratura podala obžalobu v korupční kauze na exministra Kaliňáka

Elitní složka slovenské prokuratury podala obžalobu na bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a podnikatele Jozefa Brhela pro podezření z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. S odvoláním na šéfa úřadu speciální prokuratury Daniela Lipšice to dnes napsal list Denník N, podle kterého oběma obžalovaným hrozí pětileté vězení. Kaliňák už dříve vinu v případu popřel.

Stíhání Kaliňáka a Brhela podle dřívějších informací souvisí s podezřením, že stáli za vyplácením peněz navíc Imreczemu k jeho oficiálnímu platu prezidenta finanční správy. Před nástupem do čela státní instituce Imrecze pracoval v soukromé sféře, kde měl vyšší plat.

Brhel spolu se svým synem a několika dalšími obžalovanými už čelí obžalobě v jiném případu, který se týká podezření z nevýhodných zakázek na dodávku informačních systémů pro finanční správu v době, kdy ji řídil Imrecze. Ten spolupracuje s policií při vyšetřování kauz z dob dlouholetého vládnutí nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, jejichž dlouholetým místopředsedou byl Kaliňák. Imrecze, jehož důvěryhodnost jako svědka Fico letos zpochybňoval a označil ho za udavače, v jiné korupční kauze vyvázl letos v únoru s podmínkou a peněžitým trestem.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Expředseda britských labouristů Corbyn dostal zákaz kandidovat ve volbách

Bývalý šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dostal zákaz objevit se na kandidátce strany v příštích parlamentních volbách. Pro návrh jeho nástupce Keira Starmera hlasovalo 22 členů výkonného výboru strany, proti jich bylo 12, informoval server BBC.

Corbyn byl lídrem labouristů v letech 2015 až 2020, kdy ho nahradil Starmer. Na podzim 2020 ho strana ze svých řad dočasně vyloučila kvůli zprávě, která konstatovala, že se straníci pod jeho vedením nedokázali vypořádat s antisemitismem. I když členství mu bylo obnoveno, v parlamentu už Corbyn labouristy dál reprezentovat nesměl a oficiálně je nyní nezávislým poslancem.

"K Labouristické straně jsem se přidal v 16 letech, protože jsem jako miliony dalších věřil v přerozdělení bohatství a moci," uvedl v pondělí Corbyn a zdůraznil, že se z politiky stáhnout nehodlá. Podle serveru BBC je pravděpodobné, že ve svém volebním obvodu Islington North, který zastupuje v Dolní sněmovně už od roku 1983, bude kandidovat jako nezávislý. Kvůli vysoké popularitě by tam měl i bez stranické podpory velkou šanci uspět, napsal server Sky News.

Starmer argumentoval, že Corbynova kandidatura by labouristy v příštích parlamentních volbách plánovaných na rok 2024 poškodila. Opoziční strana má podle všech průzkumů velkou šanci výrazně porazit nyní vládní konzervativce. Rozdíl mezi oběma politickými rivaly je v současnosti kolem 15 procentních bodů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

USA přestanou s Ruskem sdílet data o svých jaderných zbraních

Spojené státy podle deníku The Wall Street Journal informovaly Rusko, že s ním nebudou nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních. Důvodem je ruské únorové pozastavení účasti na dohodě Nový START, která omezuje počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

"Toto je první krok, který jsme v rámci dohody v reakci na ruské pozastavení členství udělali. Naším cílem je přimět Rusko, aby se k dohodě vrátilo," řekl WSJ vysoce postavený představitel Bílého domu. Americké rozhodnutí sdělila náměstku ruského ministerstva zahraničí Sergeji Rjabkovovi náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Bonnie Jenkinsová.

"Je to velice nešťastné, ale naprosto předvídatelné a vhodné. Proč by Rusko mělo nadále těžit z transparentnosti, když zamítá přístup Spojeným státům?" uvedl Lynn Rusten z neziskové organizace Nuclear Threat Initiative zabývající se bezpečnostními otázkami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy