Jak čínská star netušila, kdo je Krejčíková. Bizarní video od "Mácháče" baví svět

av av
16. 10. 2023 12:07
Vycházející čínská hvězda Čeng Čchin-wen v nedělním finále domácího turnaje v Čeng-čou obrala Barboru Krejčíkovou o třetí letošní titul. Obě tenistky proti sobě nastoupily poprvé v kariéře, nepřímo ale k jisté konfrontaci došlo už před dvěma lety ve Starých Splavech u Máchova jezera.
Sestřih finálového utkání Krejčíková - Čeng Čchin-wen | Video: Asociated Press

K bizarní situaci z léta 2021 se vrátily některé světové tenisové weby před nedělním finále mezi Čeng a Krejčíkovou.

Na Mácha Lake Open ve Starých Splavech tehdy triumfovala v tu dobu teprve devatenáctiletá Číňanka, a když se jí moderátor Libor Basík zeptal, zda ví, kdo je vítězkou dvou předchozích ročníků malého turnaje kategorie ITF W60, Čeng netušila.

"Nevím, viděla jsem její fotku, ale neznám její jméno," přiznala Čeng. Jenže ani ve chvíli, kdy se dozvěděla jméno Barbory Krejčíkové, neměla zdání, o kom je řeč.

Česká tenistka přitom v tu dobu byla čerstvou grandslamovou vítězkou, šampionkou antukového Roland Garros. "Teda, tak to je hodně dobrá," hlesla obdivně čínská hráčka s nevinným úsměvem na rtech.

Kruh se uzavřel v neděli v Čeng-čou, kde se obě hráčky poprvé na okruhu potkaly, a to hned v rámci turnajového finále.

Číňanka po dramatické bitvě vyhrála 2:6, 6:2, 6:4 a získala zatím nejcennější titul. V žebříčku už se Čeng Čchin-wen posunula do elitní dvacítky, patří jí 19. příčka. Krejčíková je aktuálně o šest míst výše a čínská ranařka už ji zná.

"Jsem opravdu šťastná, že jsem dokázala ve finále přemoci tak velkou soupeřku," uvedla poté, co převzala vítěznou trofej.

K úspěchu ji hnali domácí fanoušci, kteří se během utkání nechovali zrovna podle nepsaných tenisových pravidel. Mohutně slavili i dvojchyby Krejčíkové a velmi často přerušovali hráčky pohybem v hledišti těsně před servisem.

"Dav mě hnal dopředu, můj pocit z toho se ani nedá popsat. Cítila jsem se hodně pod tlakem, což jste museli vidět. Bylo to nahoru dolů, ale nakonec jsem to dokázala," popisovala Čeng, která v prvním setu vedla 2:0, ale pak prohrála šest gemů v řadě. Nakonec však její agresivní, nesmlouvavý styl tenisu slavil zasloužený úspěch.

Loni dostala cenu pro nováčka sezony, letos už se dere mezi absolutní elitu. Na nedávném US Open dokázala poprvé v kariéře dobýt grandslamové čtvrtfinále. Nyní se stala třetí čínskou tenistkou historie, která vyhrála turnaj kategorie WTA 500 nebo vyšší. Navázala tak na Li Na a Čeng Saj-saj.

Mimochodem, letos poprvé získaly na hlavním ženském okruhu titul tři různé čínské tenistky: před Čeng Čchin-wen slavily Ču-lin v únoru v Thajsku a Wang Si-jü v září v čínském Kantonu.

Krejčíková si z nesportovního chování místních fanoušků nic nedělala a své soupeřce při slavnostním ceremoniálu gratulovala.

"Zažila jsem to vloni, když se hrál tenhle turnaj v Ostravě a já ho dokázala vyhrát, takže ti chci pogratulovat a užij si vítězství doma," připomněla Češka, že pořadatelství podniku v Čeng-čou převzala v předchozích třech letech kvůli covidu a bojkotu Číny ze strany WTA právě Ostrava.