Masterpiece. Impozantní Češi udivili svět tenisu, velké věci předvídá i Djokovič

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 9. 2023 6:11
Pozvolné obrození českého mužského tenisu se vehementně přehouplo na další úroveň, tým nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila ve finálové skupině Davisova poháru exceloval a poprvé po sedmi letech postoupil do čtvrtfinále. Dominance, s jakou to dokázal, vyvolala v tenisovém světě nadšené reakce.

Do Valencie přijeli plní sebevědomí a víry ve vlastní schopnosti. Odhodlaní dokázat, že Češi už dál nebudou sedět v koutě. U světových tenisových odborníků byli v těžké skupině slavné soutěže za outsidery, sami si přitom chtěli raději usurpovat roli jakéhosi "černého koně".

Tu pak nejen naplnili, ale výrazně překonali a stali se jedním ze stěžejních témat první části finálového turnaje.

"Česko je zpátky!" Titulek na oficiálních webových stránkách Davisova poháru jasně vypovídal o tom, jak mohutně tým nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila v minulých dnech zapůsobil na tenisový svět. 

Představil možné hvězdy budoucnosti a ve skupině přitom vyhrál devět z devíti duelů. 

3:0 porazil domácí Španěly, stejným poměrem i Jižní Koreu a Srbsko s nejlepším hráčem historie Novakem Djokovičem, byť ten nastoupil pouze do závěrečné čtyřhry.

Kapitán Navrátil hovořil o neuvěřitelném týdnu, ve kterém jeho sestavě nikdo nevěřil. A pořadatelé Davis Cupu v reportáži napsali: "Mladý český tým zůstal neporažený, přepsal historii a vyslal jasný signál. Nedají se zavírat oči před tím, jak impozantní byl."

Magazín Relevant Tennis bez váhání použil slovo "masterpiece", tedy mistrovský kousek, veledílo. Češi za celý daviscupový týden prohráli jen čtyři sety.

"Každou minutou na kurtu jsme dokázali sami sobě a celému světu, že Česko je zpět," prohlásil jednadvacetiletý Jiří Lehečka poté, co bezchybně splnil úlohu týmové jedničky.

Neztratil ani jednu sadu a v Davis Cupu už má v držení sérii sedmi singlových výher v řadě. O rok starší Tomáš Macháč vyhrál obě své dvouhry a jednu čtyřhru po boku nejlepšího současného českého deblisty, osmadvacetiletého Adama Pavláska.

Samostatnou kapitolou pak bylo představení čerstvě osmnáctiletého debutanta Jakuba Menšíka, který se zasloužil o tři body: jeden v singlu a dva v deblu.

"Na co sáhne, to se promění ve zlato," glosoval s obdivem britský komentátor, když raketově stoupající 195 centimetrů vysoký mladík v sobotu odpoledne ničil o sto příček výše postaveného Srba Dušana Lajoviče.

Dovolil mu jen pět gemů, zdržel se na kurtu pouhých 53 minut a navázal na přelomové vystoupení na nedávném US Open.

Poprvé v životě hrál grandslamovou kvalifikaci, hned ji zvládl a následně dokráčel až do třetího kola. Na světovém žebříčku je na 151. příčce nejvýše postaveným takto mladým hráčem, o svém potenciálu stát se v nejbližších letech velkou hvězdou během pár týdnů přesvědčil snad všechny odborníky.

Ostatně pochybnosti o dalším Menšíkově vzestupu nemá ani sám gigant Djokovič.

Majitel čtyřiadvaceti grandslamových titulů už si mladého Čecha dvakrát pozval do Bělehradu ke společnému tréninku a ve Španělsku zopakoval, že jej považuje za jednoho z největších talentů současného tenisu a pochválil jeho vývoj, který může vést k velkým úspěchům.

Ocenil přitom i Lehečku a Macháče. "Co český tenis dokázal v ženské kategorii, je působivé a neuvěřitelné. Mezi muži prochází generační obměnou, ale má před sebou zářivou budoucnost," řekl Djokovič na tiskové konferenci.

Menšík navázal na Tomáše Berdycha, jednoho z nejlepších tenistů české historie, který byl společně s Radkem Štěpánkem strůjcem dvou daviscupových titulů z let 2012 a 2013.

Podobně jako Berdych úspěšně debutoval v Davis Cupu jen pár dní po svých osmnáctých narozeninách. 

"Kuba mi Tomáše připomíná. Může v tomhle věku navázat na jeho dráhu, Tomáš už v devatenácti vyhrál svůj první turnaj ATP. Připomíná mi ho výškou i podobným velice razantním tenisem," přirovnal Navrátil v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz Menšíka k Berdychovi. 

V daviscupovém týmu měl být sebevědomý mladík letos pouze na zkušenou, jak ale ukazuje, velmi brzy může být oporou. Možná už ve čtvrtfinále Davisova poháru, v němž se Česko utká s Austrálií, nebo s Finskem.

Tenisté postoupili v novém formátu Davisova poháru do čtvrtfinále poprvé. Před dvěma lety nestačili ve skupině na Velkou Británii a Francii. Play off se odehraje ve španělské Málaze od 21. do 26. listopadu a Češi v něm už nálepku outsiderů nedostanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy