"Hrát pro fanouška Putina je v pořádku?" Tenisové hvězdy míří na ruskou exhibici

ČTK mih ČTK, mih
28. 11. 2023 10:45
Představitelé ženské tenisové asociace WTA uvedli, že nebudou trestat hráčky za účast na víkendové exhibici v Petrohradu. Druhého ročníku týmové soutěže se od pátku do neděle zúčastní tenisté WTA i ATP Tour navzdory tomu, že Rusko pokračuje ve válce na Ukrajině.
Španěl Roberto Bautista Agut je jedním z tenistů, kteří by se měli představit na exhibici v Rusku.
Španěl Roberto Bautista Agut je jedním z tenistů, kteří by se měli představit na exhibici v Rusku. | Foto: Reuters

"Akce není součástí WTA a ani ji WTA nepodporuje. Hráčky působí na WTA Tour jako nezávislí smluvní partneři a mohou se mimo sezonu účastnit exhibice bez hrozby pokuty," sdělila WTA agentuře Reuters.

Mužská ATP Tour se nevyjádřila.

Třídenní turnaj s názvem Trofeje Palmýry severu, jenž odkazuje na přízvisko Petrohradu, sponzoruje ruský energetický gigant Gazprom.

Zúčastní se ho převážně ruští tenisté, například Veronika Kuděrmětovová, Anastasia Potapovová či Karen Chačanov, ale také Španěl Roberto Bautista Agut, Francouz Adrian Mannarino a Italka Jasmine Paoliniová.

A právě to popudilo ukrajinský tenisový svaz. "Takže hrát pro podporovatele a fanouška Vladimira Putina a jeho války je v pořádku?" napsal na twitterový účet ukrajinský tenisový svaz.

Zveřejnil tam také důkazy, jak šéf Gazpromu Alexej Miller veřejně podporuje ruského prezidenta.

Mezi přátele ruské vlády podle Ukrajinců patří i další sponzoři a mediální partneři turnaje. 

"Požádali jsme o vyjádření další tenisové federace prostřednictvím e-mailu. Můžete nám zkusit argumentovat tím, že jde jen o sport, ale tomu se dá těžko uvěřit, když jsou do této akce zapojení spojenci Putina," dodal ukrajinský svaz.

Ruští a běloruští tenisté se už loni mohli jako jedni z mála sportovců z těchto zemí po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu nadále účastnit mezinárodních akcí.

Výjimku představoval Wimbledon a další turnaje v Anglii, kam nebyli minulý rok pozváni. Letos už se na londýnské trávě představit směli.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva minulý týden uvedl, že na Ukrajině od začátku ruské invaze z loňského 24. února zahynulo více než 10.000 civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy