Šestnáctiletá Sára Bejlek a dvě sedmnáctileté Lindy Fruhvirtová a Nosková se probily do hlavní fáze posledního grandslamu sezony. Symbolicky tak potvrdily, že rok 2022 byl ve světě tenisu hodně o vzestupu českých talentů.
"Přiznám se, že jsem jejich zápasy nesledoval tak bedlivě, abych vám o každé z nich něco konkrétního řekl, ale celkově mám český tenis nakoukaný, sleduju ho spoustu let a tohle pro mě není žádné překvapení," řekl Aktuálně.cz současný televizní expert Eurosportu Mats Wilander.
Bývalá světová jednička kralovala hlavně v osmdesátých letech, takže se na okruhu potkávala s Ivanem Lendlem, Martinou Navrátilovou, Hanou Mandlíkovou nebo Helenou Sukovou.
"Vždycky bylo úžasné vidět, jako široké pole tenistů a hlavně tenistek máte. Když hraje v jedné zemi tolik talentů, znamená to, že si jsou už někdy od desíti let velkou konkurencí a už mládežnické turnaje mají v České republice vysokou soutěžní úroveň," líčí švédský tenista.
Sám se diví, kde se v deset a půl milionové zemi bere taková hráčská základna.
"Máte silnou tradici, ženský tenis v Česku generuje v každé generaci tři až čtyři silné hráčky, které to dotáhnou daleko, a vždy minimálně jedna se stane velkou hvězdou. Není náhoda, že se Češkám daří tak snadno přicházet z juniorů mezi dospělé," myslí si.
Podle něj to není o individualitách, ale o kvalitním zázemí a celé řadě skvělých trenérů, které země má.
Zatímco například Američané jsou pověstní agresivním tenisem od základní čáry a Španělé zase obvykle vládnou antuce, Wilander si všiml i české speciality.
"Jsou univerzální, dokážou hrát skvěle na všech površích, tenisu moc dobře rozumí a jsou skvělé nejen v singlu, ale i v deblu. O budoucnost těch nových holek se vůbec nebojím," dodal osmapadesátiletý Švéd.