Senzace v Davis Cupu, Češi srazili domácí Španěly. Neuvěřitelné, hlesl Lehečka

Divočina ve Valencii. Španěl žaloval a českého fanouška odvedla policie
Jaroslav Navrátil, Jiří Lehečka, Tomáš Macháč, Jakub Menšík a Adam Pavlásek před startem úvodního duelu základní skupiny finále Davisova poháru ve Valencii. Češi dokázali na úvod porazit domácí tým Španělska.
Pro rozvášněného příznivce si do ochozů přišla španělská policie. Zatím není známo, čeho konkrétně se fanoušek dopustil a co vlastně Fokina reklamoval.
Policisté odvádějí českého fanouška za potlesku domácích příznivců. Situace vznikla poté, co si vzal Fokina neúspěšně jestřábí oko, hned vzápětí ho kamery zachytily, jak gestem uklidňuje tábor českých fanoušků a běží něco nahlásit umpirové rozhodčí.
Podporovatelé českého týmu dorazili do Španělska v hojném počtu a vytvořili pro Tomáše Macháče i Jiřího Lehečku vynikající atmosféru.
Aktualizováno 13. 9. 2023 22:38
Čeští tenisté porazili v úvodním duelu finálového turnaje Davisova poháru domácí Španělsko a udělali důležitý krok k postupu do čtvrtfinále.

Nejprve Tomáš Macháč na tvrdém kurtu ve Valencii zdolal místního rodáka Bernabého Zapatu 6:4, 6:4 a rozhodující druhý bod poté zajistil týmu Jiří Lehečka, který zdolal v souboji jedniček Alejandra Davidoviche 7:6, 7:5.

V závěrečné čtyřhře triumfovali Adam Pavlásek a debutující Jakub Menšík nad Davidovichem a Marcelem Granollersem 5:7, 7:6 a 6:4.

Češi se mohou v novém formátu Davisova poháru probojovat do vyřazovací fáze poprvé. Před dvěma lety nestačili ve skupinové fázi na Velkou Británii a Francii. Ve čtvrtek se utkají ještě s Jižní Koreou a působení ve skupině C zakončí v sobotu duelem se Srbskem, k němuž se dnes připojil čerstvý vítěz US Open Novak Djokovič.

"Jsme na úrovni, kde je každá výhra strašně důležitá. Je neuvěřitelné, že se nám podařilo porazit Španělsko ve Španělsku. Je to první zápas, od kterého se můžeme odrazit k tomu, abychom třeba porazili i ty ostatní dva týmy. Nebo jeden další. To už se uvidí," řekl Lehečka České televizi.

Dvaadvacetiletý Macháč potvrdil, že se mu v týmových soutěžích daří, Zapatu porazil za hodinu a pětatřicet minut a zvládl v Davis Cupu pátý ze šesti singlových zápasů. Rodák z Berouna nepřišel v utkání ani jednou o servis a naopak soupeře dvakrát brejknul.

"Přijel jsem sem později, ale od začátku jsem zde chytil rytmus. V rozehrávkách a na tréninku jsem hrál dobře. Do zápasu jsem šel se sebevědomím," řekl Macháč České televizi.

"Atmosféra byla těžká, tlak tam byl. Diváci to vyburcovali a není to jako na ostatních turnajích. Je to vždy těžké. Jak ale mohu reprezentovat Českou republiku, tak se předvedu v dobrém světle, a za to jsem rád," doplnil Macháč.

V prvním setu Macháč rozhodl díky zisku soupeřova podání v úvodní hře. V šestém gamu také odvrátil brejkbol. Ve druhé sadě si oba hráči drželi servis do sedmé hry.

Český tenista poté proměnil další nabídnutý brejkbol a dotáhl zápas k vítězství. "Servis byl má nejsilnější stránka. Dával jsem mu málo šancí. A když už nějakou měl, tak jsem se dobře opřel o hru zezadu," dodal Macháč.

Lepší vstup měl do utkání týmových jedniček čtyřiadvacetiletý Davidovich, který získal v páté hře úvodní sady brejk. Lehečka však ihned odpověděl, vyrovnal a první set dospěl do zkrácené hry. V ní český tenista získal tři minibrejky a vyhrál 7:5.

Ve druhé sadě český tenista nenabídl soupeři jediný brejkbol a rozhodl v jedenácté hře. Davidovich na servisu neuhrál ani fiftýn, Lehečka získal klíčové vedení a utkání následně doservíroval.

Čtvrtfinalista letošního Australian Open zahrál 25 vítězných míčů, pomohl si šesti esy a získal v Davis Cupu páté singlové vítězství za sebou.

"Rozhodla moje aktivní hra od základní čáry a že jsem si byl v schopný v klíčových momentech pomoci servisem. To byla hlavní věc, která mě udržela v obou setech, navíc ani soupeře nepustila k moc šancím na returnu. Výhra je pro mě o to cennější, že se povedla tady ve Valencii v bouřlivé atmosféře s fantastickou podporou od našich diváků," dodal Lehečka.

Úspěšný český den podtrhli ve Valencii Pavlásek s Menšíkem, kteří ve své první společné čtyřhře otočili po takřka dvou a půl hodinách duel s Granollersem a Davidovichem. Česká dvojice odvrátila v tie-breaku druhého setu dva mečboly, otočila zkrácenou hru ze stavu 4:6 na 8:6 a v závěrečném setu rozhodla díky brejkbolu v páté hře.

Utkání skupiny C tenisového Davisova poháru ve Valencii:

Španělsko - Česko 0:2

Zapata - Macháč 4:6, 4:6, Davidovich - Lehečka 6:7 (5:7), 5:7, Granollers, Davidovich - Pavlásek, Menšík 7:5, 6:7 (6:8), 4:6.

1. Česko 1 1 0 3:0
Srbsko 1 1 0 3:0
3. Korea 1 0 1 0:3
Španělsko 1 0 1 0:3