Berdych schoval rakety do sklepa, tenis hrát nemůže. Murray mu poslal emotivní zprávu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
18. 11. 2019 18:36
Jednoho dne se probudil a cítil, že už nemá chuť znovu překonávat bolest a zkoušet se postavit na kurt. Tomáš Berdych v sobotu v Londýně oficiálně ukončil tenisovou kariéru. Rakety raději uklidil do sklepa, protože hraní mu momentálně dost fyzicky ubližuje.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Jak jste si užil rozlučku na Turnaji mistrů?

Bylo to pěkný. Bylo fajn propojit si to a zavzpomínat si na jedny z nejhezčích zážitků. 

Probleskl vám při závěrečném defilé nějaký největší váš zážitek?

Je těžké říct, vyzdvihnout jeden. Tenis je výhodnější v tom, že vrcholů je víc, ať už je to Davis Cup, pořadí na žebříčku nebo grandslamy. Největší zážitek pro mě asi bude finále Wimbledonu 2010. 

A triumf v Davis Cupu?

Davis Cup je zase úplně jiný zážitek, je to víc o emocích, fandí obrovská hala, bojujete pro zemi. Soutěž se hraje celý rok, člověk to vnímá jinak. Má to své kouzlo. Když vidím, co jaký formát proběhne teď, je to hodně nezvyklý. 

Váš konec komentovalo spoustu osobností, je nějaký vzkaz, který vám obzvlášť udělal radost? Například Bára Strýcová zveřejnila fotku, kde jste jako děti.

Je to krásný, že si Bára takhle vzpomněla, já jsem jí asi půl roku zpátky tu fotku posílal. Už jsme o tom trochu mluvili. Nestihl jsem to moc pročítat, včera mi psal například Andy Murray. On byl v podobné situaci jako já. Ale já neplánuju, že bych se takhle vrátil jako on. Když se rozhodnu, tak si za tím stojím. 

Můžete prozradit, co vám vzkázal?

Byla to hezká zpráva. Gratuloval mi ke kariéře. Říkal, že to muselo být těžké rozhodnutí, že si sám něčím podobným procházel, že mám jeho respekt, že jsem se takhle rozhodl. Chtěl, ať pozdravuju rodinu, rodiče, kteří v mé kariéře určitě hráli velkou roli.

Stihl se s vámi rozloučit v Londýně i Roger Federer?

To byl asi nejhezčí moment ze všeho. Sice jsme měli nějaký program, projeli jsme se lodí a podobně, ale nebyla možnost se potkat s hráči. Rozlučka se měla uskutečnit hned po čtyřhře a ta byla dlouhá, tak šel Federer hned hrát. Když jsme přijeli do haly, tak bylo třeba půl druhý a on měl ve dvě hrát, přesto za námi sešel z players lounge a přišel nás pozdravit, pogratuloval nám ke kariérám. Taková krátká hezká zdravice to byla. 

Pojďme se ještě ohlédnout za tím, co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl zanechat pokusů o návrat s bolavými zády?

Všechny zdravotní okolnosti, kterými jsem si prošel, přispěly k tomu, že jednou jsem se probudil a něco jako kdyby zhaslo, neměl jsem chuť ani motivaci, podstupovat celé to kolečko doktorů, fyzioterapeutů. Stálo by to zbytečné trápení. 

Ulevilo se vám, když jste se rozhodl skončit?

Ano. Spadl mi kámen ze srdce. Najednou si uvědomíte, že na vás už nečeká ta dennodenní rutina. A viděl jsem to i na těch klucích na Turnaji mistrů, že jestli je něco štve, je to ten obrovský zápřah. A to už mají i rodiny, které na ně doma čekají. Což je zatím teprve přede mnou.

Do čeho teď investujete volný čas?

Člověk musel být sobec v kariéře, lidi kolem mě si zaslouží nějaký můj čas. Chci se rozkoukat, užít si věci, na které jsme neměl prostor. Chtěl bych vidět po světě spoustu. Sice během kariéry spoustu času procestujeme, ale je to něco úplně jiného, když si nevezete rakety a nejedete na turnaj.  

Co nějaká nová práce, například trénování?

Nechci si dávat žádné cíle. Nemám nic, co bych si teď chtěl nalajnovat.  Nechávám tomu volný průběh. Nebudu ani nic vyvracet. Myslím, že trénování nebude jedna z prvních variant, která by mně přišla na mysl. Musím si nejdřív osahat, co budu moct dělat i kvůli těm zádům. 

V tuhle chvíli tedy nemůžete tenis hrát vůbec?

Obecně mi  sportování nevadí. Když vrcholový sportovec skončí, není dobré, aby ho jen odložil. Kolo, předozadní pohyb cvičení, jednoduché věci, to můžu dělat bez problémů. Ale tenis mi pořád nedělá dobře. Když mě záda chytnou, tak mi to přetrvává a musím znovu k někomu, aby mě napravil. To za to nestojí. Takže rakety jsou ve sklepě, abych je neměl na očích.

Bylo by to moc velké lákadlo?

To ne. Je to proto, že mám rád pořádek, takže by mi překážely. Když je nepotřebuju, tak je radši schovám. 

Je tedy vůbec ve hře nějaká vaše alespoň exhibiční rozlučka na kurtu? Například v létě v Prostějově?

S panem Černoškem jsem o tom mluvil a řekl mu prozatím ano, není to o tom, že bych chtěl to loučení prodlužovat. Spíš, že spolu máme dlouhý vztah a chtěl bych mu i nějak poděkovat. Uvidíme, jak na tom budu. Do léta je dost času, takže se může stát spousta věcí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy