Šestnáctiletá Fruhvirtová předvedla parádní obrat a je jeden zápas od Australian Open

Aktualizováno 11. 1. 2024 8:34
Česká tenistka Brenda Fruhvirtová zvládla v kvalifikaci na úvodní grandslam sezony i druhý zápas a už jen jedna výhra ji dělí od hlavní soutěže Australian Open. Poslední překážka zbývá i Dominice Šalkové, Gabriele Knutsonové, Jakubovi Menšíkovi a Vítu Kopřivovi.
Brenda Fruhvirtová
Brenda Fruhvirtová | Foto: ČTK

Šestnáctiletá Fruhvirtová přitom začala duel proti domácí Taie Gibsonové velmi špatně.

O tři roky starší Australanka vedla bleskově 5:0, pak sice Češka odvrátila hrozbu "kanára" prvním získaným gemem, ale úvodní sada patřila za pouhých 29 minut Gibsonové.

Ve druhém dějství prolomila Fruhvirtová podání protivnice na 3:1, a přestože o servis vzápětí sama přišla, podařil se jí za stavu 4:3 klíčový brejk a sadu už uhrála.

V dramatickém rozhodujícím klání si obě soupeřky držely servisy. Za stavu 4:5 čelila Fruhvirtová mečbolu, avšak odvrátila ho, gem získala, hned Australanku brejkla a dovedla zápas po dvou hodinách a třech minutách k vítězství.

O hlavní soutěž si Fruhvirtová zahraje s dvacetiletou Číňankou S'-ťiou Wej, 236. hráčkou rankingu ATP. Češka je na 110. pozici.

Tři sety absolvovala - a rovněž s úspěšným koncem - rovněž Gabriela Knutsonová. Kypřanku Raluku Serbanovou zdolala v první sadě jasně 6:1, jenže druhou prohrála 5:7. Ve třetím setu se však vrátila opět k výhře 6:1 a v dalším kole ji čeká Julia Starodubcevová z Ukrajiny.

Do finále kvalifikace Australian Open postoupila i Šalková, jež si poradila za hodinu a 20 minut 7:5, 6:4 s Niginou Abduraimovou z Uzbekistánu, přestože v obou setech prohrála jako první svůj servis. Pokaždé se jí ale podařilo průběh otočit. Její příští soupeřkou bude zkušená Australanka Storm Hunterová.

V mužské části prošli do rozhodujícího zápasu Vít Kopřiva, jenž vyřadil 6:3, 6:3 Španěla Oriolu Roku Batallu a čeká ho Brit Oliver Crawford, a Jakub Menšík.

Osmnáctiletý Čech zvládl třísetový duel se zkušeným, o třináct let starším Italem Federikem Gaiem a za 121 minut vyhrál 6:4, 3:6, 6:3. Nyní vyzve Francouze Harolda Mayota.

Kvalifikace na tenisové Australian Open v Melbourne:

Muži - 2. kolo: Kopřiva (24-ČR) - Roca (Šp.) 6:3, 6:3, Menšík (ČR) - Gaio (It.) 6:4, 3:6, 6:3.

Ženy - 2. kolo: B. Fruhvirtová (10-ČR) - Gibsonová (Austr.) 1:6, 6:3, 7:5, Šalková (ČR) - Abdurajmovová (Uzb.) 7:5, 6:4, Knutsonová (ČR) - Serbanová (Kypr) 6:1, 5:7, 6:1.