ATP Dubaj • 1. kolo • 16:35

Tomáš Macháč - Novak Djokovič

Konec zápasu
Tomáš Macháč
Tomáš Macháč
1
3
6
6
Novak Djokovič
Novak Djokovič
2
6
3
7

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání prvního kola tenisového turnaje v Dubaji mezi Tomášem Macháčem a Novakem Djokovičem ze Srbska. Zápas začíná v úterý 28. února v 16:35.

Tomáš Macháč musel pro účast v hlavním turnaji absolvovat kvalifikaci. V prvním kole dostal zkušeného Maďara Martona Fucsovicse, jehož udolal ve třech setech, načež deklasoval Itala Matteu Arnaldiho, jemuž povolil jediný gem. Český tenista už má letos na kontě jeden titul, když opanoval challenger ve španělském Tenerife, na výraznější úspěch mezi elitou čeká.

Tomáš Macháč

Česko

ATP: 130.

Věk: 22 let (13. 10. 2000)

Držení rakety: pravák

Výška: 183 cm

Tomáš Macháč, Australian Open, 1. kolo
Tomáš Macháč, Australian Open, 1. kolo | Foto: Reuters

Soupeřem českého mladíka bude světová jednička a ve skvělé formě hrající Novak Djokovič. Pětatřicetiletý Srb v novém ročníku ještě nenašel přemožitele, ovládl podnik v Adelaide i Australian Open a zaknihoval tak už svůj 22. grandslamový vavřín. Těžko říct, čím může Macháč bělehradského rodáka překvapit, neboť ten k perfektnímu pohybu přidává také pestrost svých úderů, zkrátka slabiny bychom hledali opravdu jen velmi těžko. Nicméně každý zápas začíná za stavu 0:0, šance na překvapení existuje.

Novak Djokovič

Srbsko

ATP: 1.

Věk: 35 let (22. 5. 1987)

Držení rakety: pravák

Výška: 188 cm

Novak Djokovič, Australian Open 2023 - finále
Novak Djokovič, Australian Open 2023 - finále | Foto: Reuters

Jiný český tenista Jiří Lehečka srdnatě bojoval o postup do osmifinále, na Zvereva nakonec nestačil ve třech setech.

Na kurtu probíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Novak Djokovič.

Zápas začal.

15:0

Novak Djokovič po podání vystartoval k síti, kde nebyl úplně jistý, dva voleje soupeře vybral, ale proti smeči již byl český hráč bezmocný.

15:15

Parádně získaný první fiftýn v podání Tomáše Macháče! Za skvěle trefeným forhendovým returnem k pravé lajně se konkurent jenom podíval.

30:15

Světová jednička forhendem inside out vyhnala protihráče z kurtu, načež forhendem trefila odkrytou pravou polovinu dvorce.

30:30

Fantastická výměna z obou stran, kraloval jí Tomáš Macháč! Dlouho nemohl prolomit perfektní defenzivu soka, proto zkusil blízko sítě kraťas a uspěl!

40:30

Eso na téčko znamená gembol.

40:40

Tomáš Macháč bojuje. Skvěle odhadl, kam protihráč zaútočí bekhendem u sítě a ze stejné strany mu zahrál na tělo, volej Srba doputoval do zámezí.

A:40

Forhendový return měl k úspěch hodně daleko.

0:1 Novak Djokovič získává gem.

Úvodní gem střetnutí získává servírující tenista. Tomáš Macháč zkusil zariskovat, ovšem forhend přetáhl a zapsal tak svou první nevynucenou chybu.

15:0

Dvaadvacetiletý rodák z Berouna ukazuje, že se favorita nezalekl, a to je dobře! Oba nyní ukazovali výborný pohyb po kurtu, nakonec chyboval Srb forhendem do sítě.

15:15

Nevynucenou chybu ovšem trefuje i český tenista. Měl dobře nastavenou raketu na forhend, ovšem rozvlnil jenom síť.

30:15

Servisu ven z kurtu dal Čech skvělou boční rotaci, protihráč na balónek nedosáhl.

40:15

Varianta tlačit do bekhendu světové jedničky se berounskému rodákovi vyplatila, její poslední úder pustil za zadní lajnu.

1:1 Tomáš Macháč získává gem.

Vyrovnáno. Tomáš Macháč nasměroval další povedený servis ven z kurtu, proti němuž Djokovič odpálil return mimo vymezené území.

15:0

Podáním získal srbský hráč tlak ve výměně. Počkal na pohyb protihráče a forhend mu nasměroval do protipohybu.

30:0

Po kratším returnu znovu útočil pětatřicetiletý rodák z Bělehradu, i v tomto případě si Tomáš Macháč vybral špatnou stranu jeho útoku.

40:0

Forhendový return vyletěl za základní čáru.

1:2 Novak Djokovič získává gem.

Čistá hra. Novak Djokovič udržel konkurenta pod tlakem od začátku do konce výměny, fiftýn získal po přetaženém forhendu českého tenisty.

0:15

Přestřelka od základní čáru pro rodáka z Bělehradu. Ten měl přeci jen mírně navrch a těžil z dlouhého bekhendu Čecha.

15:15

Novak Djokovič se na sebe hodně zlobí. Opět míček dostal do výměny, jenže krátce na to udělal zbytečnou nevynucenou chybu z bekhendu do deblového koridoru.

15:30

Tomáš Macháč si komplikuje situaci na podání dvojchybou.

15:40

Dva brejkboly! Dvaadvacetiletý rodák z Berouna poměrně výrazně uspěchal bekhendový útok, balónek poslal o pár čísel za zadní lajnu.

30:40

Přímý bod po servisu ven z kurtu.

40:40

Bekhendový return se do vymezeného území nevešel, i druhý brejkbol je minulostí.

40:A

Tak že by do třetice? Světová jednička rozhodla o bodu na svou stranu kvalitním forhendem po pravé lajně, po němž protihráč minul ze stejné strany.

1:3 Novak Djokovič získává gem.

Třetí hrozbu ztráty podání již Tomáš Macháč odvrátit nezvládl. Vlastní chybou, protože na forhend měl času dost, přesto ho poslal za zadní lajnu.

0:15

I mistr tesař se někdy utne. Nova Djokovič si výborným servisem připravil pozici pro vítězný bekhend, ale míček poslal do zámezí.

0:30

A další bod pro berounského rodáka! Srb jako kdyby se ziskem brejku nechal ukolébat, zase chyboval bekhendem.

15:30

Novak Djokovič po trefeném prvním servisu sázel forhendy ze strany na stranu, trpělivě si počkal na soupeřovu chybu.

15:40

Šance na rebrejk! Tomáš Macháč předvedl skvělou defenzivní hru, aby nakonec ve finále protihráč chyboval křižným bekhendem zleva.

30:40

Eso na téčko.

40:40

Takhle se pozná extratřída. Také druhý brejkbol Novak Djokovič odvrátil esem.

40:A

Třetí brejkbol. Pětatřicetiletý rodák z Bělehradu musel hrát přes výměnu, kterou završil nepovedeným forhendem za základní čáru.

2:3 Tomáš Macháč získává gem.

Potvrzení brejku nevyšlo! Novak Djokovič si výborným podáním příliš nepomohl, protože následný útočný forhend usměrnil až za zadní lajnu.

0:15

Fantastický křižný return z forhendu neměl chybu. Tomáš Macháč se za balónkem jenom podíval.

0:30

Pětatřicetiletý srbský tenista znovu ve výměně dominoval. Sázel forhendy ze strany na stranu, Čech ve finále chyboval z bekhendu.

0:40

Tři brejkboly. Český hráč vystartoval k síti, kde jeho volej přizvedla páska, soupeři proto nedělalo těžkou práci jej prohodit.

2:4 Novak Djokovič získává gem.

Brejk čistou hrou, světová jednička je znovu o dva gemy napřed. Berounský rodák vyprodukoval proti brejkbolu nevynucenou chybu z bekhendu.

0:15

Cestu za potvrzením brejku zahájil Srb dvojchybou.

15:15

Těžký, ovšem suverénní náběh k síti v podání světové jedničky, která napálila forhendový volej nechytatelně na levou čáru.

30:15

Bekhendový return vyletěl do koridoru pro debl.

40:15

Bekhendová výměna pro favorita. Dvaadvacetiletý berounský rodák měl lehce navrch, jenže na závěr udělal nevynucenou chybu.

2:5 Novak Djokovič získává gem.

Novak Djokovič bez větších potíží uhájil svůj servis a ujímá se vedení 5:2. Podání na téčko vracel jeho protihráč do sítě.

0:15

Pětatřicetiletý rodák z Bělehradu pokračuje v dominanci. Na úspěch zadělal forhendem po pravé lajně, na nějž Macháč reagoval bekhendem do sítě.

0:30

Světová jednička hraje čím dál tím lépe. Pod velkým úhlem vyslala parádní vítězný forhend po pravé čáře.

15:30

Varianta servis - volej vyšla na jedničku. Tomáš Macháč si se smečí poradil na jedničku, míček poslal do protipohybu soka.

30:30

Český hráč srovnává skóre v gemu esem.

40:30

Druhé eso v řadě znamená gembol.

3:5 Tomáš Macháč získává gem.

Tomáš Macháč vypálil první podání na téčko. Jeho srbský protějšek už na balónek dosáhl, ovšem nezvládl jej vrátit přes pásku.

15:0

S krátkým returnem těsně za pásku si Novak Djokovič poradil bez problémů, vítězný forhend poslal nechytatelně do levého růžku.

30:0

Přímý bod po podání na téčko.

40:0

První sada se chýlí ke konci. Nevynucenou bekhendovou chybou daroval Tomáš Macháč protihráči tři setboly.

3:6 Novak Djokovič získává gem.

Úvodní dějství je minulostí. Novak Djokovič v tlaku naběhl k síti, kde nemusel hrát jediný volej, prohoz konkurenta pustil do zámezí.

15:0

V nouzi ještě Tomáš Macháč vytáhl fantastický obranný forhend, načež získal fiftýn, protože soupeř další dělový forhend odpálil do autu.

15:15

Po bekhendovém čopu chtěl berounský rodák vystartovat k síti. Ani tam však nedoběhl, protože balónek nepřeletěl pásku.

15:30

Pětatřicetiletý Srb se přiblížil brejkbolům. V pravý čas vystartoval k síti, aby vyslal nechytatelný forhendový volej na levou stranu.

30:30

Přímý bod po podání ven z kurtu.

40:30

Ani s dalším returnem si Novak Djokovič neporadil, bude tedy čelit gembolu.

1:0 Tomáš Macháč získává gem.

A neúspěšně. Světová jednička pozdě trefila bekhend, míček usměrnila jenom do území pro čtyřhru.

15:0

Dobře myšlený náběh k síti Macháčovi fiftýn nepřinesl. Novak Djokovič mu totiž poslal parádní bekhend pod nohy, halfvolej nepřeletěl pásku.

15:15

Podobných chyb se světová jednička příliš často nedopouští. Po kratším returnu uspěchal forhendový útok, napálil síť.

15:30

A pětatřicetiletý rodák z Bělehradu si zadělává na ještě větší problémy. Opět chyboval hned po returnu, když přestřelil forhend.

15:40

Dva brejkboly jsou tu! Třetí nevnucená chyba srbského tenisty v řadě, tentokráte přetáhl úder z bekhendu.

30:40

Přímý bod po servisu na téčko.

2:0 Tomáš Macháč získává gem.

Krásná výměna s vítěznou českou tečkou! Tomáš Macháč přešel do ofenzivy bekhendem po pravé lajně, proti němuž Srb vyprodukoval bekhend do sítě.

15:0

Kvalitní podání na tělo vyústilo v nepovedený forhendový return.

15:15

Bekhendový return nebyl nijak zvlášť prudký, jenže Tomáš Macháč vzápětí trefil bekhend nečistým způsobem.

30:15

Přímý bod po podání ven z kurtu.

40:15

Odvážná hra berounského rodáka, která přináší kýžené ovoce! U sítě kontroloval soupeřův pokus o lob, kdy míče spadl do koridoru pro debl.

3:0 Tomáš Macháč získává gem.

Novak Djokovič se rozhodl zariskovat na returnu, což se neukázalo býti dobrou volbou, protože bekhendem odpálil míček za zadní lajnu. Brejk potvrzen!

15:0

Náběh k síti si berounský rodák nepřipravil úplně ideálně, velmi těžký forhendový volej pouze ztlumil pod svoje nohy.

15:15

Hodně překvapivý winner českého hráče. Ten ledabyle plácl do míčku forhendem, který poslal po levé lajně, zatímco překvapený konkurent se vydal na opačnou stranu.

15:30

Krátký return Novaka Djokoviće viditelně překvapil, hodně staticky trefený forhend skončil na pásce.

15:40

Jsou tu další dva brejkboly pro dvaadvacetiletého Čecha! Ten byl znovu pod tlakem, ale stejně jako před chvílí těžil z nevynucené forhendové chyby soka.

30:40

První brejkbol je pryč. Světová jednička odvážně vystartovala k síti, bekhendový prohoz protihráče spadl do těsného autu.

40:40

Shoda. Novak Djokovič zariskoval a okamžitě po podání vypálil vítězný forhend přesně na pravou čáru, Macháčovo jestřábí oko bylo neúspěšné.

A:40

Hodně suverénní zisk výhody na svou stranu. Pětatřicetiletý Srb si věřil na forhend hraný pod velkým úhlem, míček poslal na volnou pravou polovinu.

40:40

Gem pokračuje. Tomáš Macháč v tlaku vyrazil k síti, kde zvládl nelehký bekhendový volej, protihráč posléze bekhendem hraným ve velkém předklonu napálil pásku.

A:40

Po kvalitním podání vystartoval favorit k síti. Počkal si na odskok vysokého returnu a forhendem nekompromisně výměnu uzavřel.

3:1 Novak Djokovič získává gem.

Čtvrtou hru, v níž odvracel dva brejkboly, Novak Djokovič strhl na svou stranu esem na téčko, stále však zůstává o brejk pozadu.

15:0

Po podání ven z dvorce vyslal berounský rodák nechytatelnou forhendovou střelu do opačného rohu.

30:0

Dvaadvacetiletý český tenista byl ve výměně aktivnějším hráčem a odměna se dostavila, protihráč lehce přetáhl závěrečný bekhend.

40:0

Bekhendový return vyletěl za základní čáru.

40:15

Pátou hru český hráč prodlužuje dvojchybou.

4:1 Tomáš Macháč získává gem.

Tomáš Macháč udržuje výhodu brejku a ujímá se vedení 4:1! Forhendovou přestřelku uzavřela světová jednička forhendovou střelou za zadní čáru.

15:0

Do šestého gemu vstoupil Srb esem.

15:15

Vzápětí zaznamenal dvojchybu.

15:30

Servisem si Novak Djokovič připravil dobrou pozici pro útok, jenže posléze přepálil forhend.

30:30

Eso po dělovce ven z dvorce.

40:30

Skvostný křižný bekhend srbského tenisty z levé strany. Zdálo se, že nelze kudy Macháče prohodit, ale světová jednička místo našla, český tenista mohl jen uznale zatleskat.

4:2 Novak Djokovič získává gem.

Novak Djokovič získává ve ztrátě jediného brejku. V ofenzivě vystartoval k síti, kde si s ledovým klidem poradil se smečí.

15:0

Servis na téčko vrátil Macháč do koridoru pro debl.

30:0

Eso na téčko.

40:0

Tomáš Macháč ukazuje, že dokáže konkurovat i světové jedničce. Parádně se dostal z defenzivy do ofenzivy, aby nakonec uspěl bekhendem po levé lajně do soupeřova protipohybu.

40:15

Za forhendovým returnem do levého růžku se český tenista jenom ohlédl.

40:30

Pozor, zbývá už jenom jeden gembol. Novak Djokovič si oběhl vysoký soupeřův úder na forhend a křižnou ránou na pravou stranu jej přiměl k zaváhání.

5:2 Tomáš Macháč získává gem.

Tomáš Macháč je jediný gem od zisku druhé sady! Odvážně vystartoval k síti, kde si v lehkém záklonu poradil brilantně, ostrou smeč napálil mimo dosah konkurenta.

0:15

Osmý gem otevřel srbský hráč dvojchybou.

15:15

To je škoda. Tomáš Macháč měl políčeno na vítězný forhend, soupeři mířil do protipohybu, bohužel trefil jenom síť.

30:15

Eso po servisu ven z kurtu.

30:30

Stav v gemu je srovnaný. Také Novak Djokovič mířil protihráči do protipohybu, leč poslal míček za základní čáru.

40:30

Setbol světová jednička odmítá esem.

5:3 Novak Djokovič získává gem.

Druhá sada ještě pokračuje. Srbský hráč se trefil do prvního servisu, return nechal doplachtit za základní lajnu.

0:15

Nepovedený náběh k síti v podání Čecha. Novak Djokovič trestal vítězným forhendovým prohozem po pravé lajně.

15:15

Tentokráte varianta servis - volej úspěšná, světová jednička byla bez šance doběhnout míček v pravém rohu.

15:30

Slabší druhé podání potrestal Novak Djokovič bez servítek, balónek napálil křížem mimo dosah českého konkurenta.

30:30

S returnem si ještě Srb poradil, ale následný bekhend poslal za základní čáru. Česká nás boj o důležitý fiftýn.

30:40

Je tu brejkbol! Return bělehradského rodáka přizvedla páska, načež Čech přepálil bekhend.

40:40

Shoda! Dvaadvacetiletý rodák z Berouna si vůbec nepřipustil tíhu okamžiku a nelehkém postavení vypálil vítězný bekhend k levé čáře.

A:40

Výhoda pro českého tenistu znamená setbol. Volej měl dostatečnou délku, světová jednička v mírném záklonu odehrála míček pod pásku.

6:3 Tomáš Macháč získává gem a set.

O postupujícím rozhodne třetí set! Novak Djokovič se dostal do výměny, tu ovšem uzavřel ve svůj neprospěch přetaženým bekhendem.

Začal třetí set.

15:0

Třetí sadu otevírá lépe světová jednička. Opanovala bekhendovou přestřelku, český tenista závěrečný úder přepálil.

15:15

Tentokráte skončila přestřelka vítězným fiftýnem pro českého tenistu, jenž pustil úder favorita za zadní lajnu.

30:15

Forhendový return vyletěl za základní čáru.

30:30

Světová jednička dopustila srovnání skóre v gemu dvojchybou.

30:40

No pozor, je tu brejkbol! Tomáš Macháč odvážně vystartoval k síti a vyslal dokonalý bekhendový halfvolej, Srb byl bez šance.

40:40

Přímý bod po servisu na téčko.

A:40

Forhendový return skončil v síti.

40:40

Tomáš Macháč hraje v obrovském laufu. Pod tlakem si věřil na vítězný bekhend po levé lajně, právě na čáru balónek spadl!

A:40

V důležitý okamžik si Srb pomáhá dalším přímým bodem.

0:1 Novak Djokovič získává gem.

S problémy, ale přece nakonec Novak Djokovič zvládl první gem třetí sady na podání. Proti gembolu zahrál Tomáš Macháč bekhendový return do zámezí.

0:15

S kratším returnem dvaadvacetiletý berounský rodák viditelně nepočítal, bekhendem usměrnil míček za zadní čáru.

15:15

Po skvělém servisu vystartoval Tomáš Macháč k síti, kde nelehký forhendový volej poslal nechytatelně do levého růžku.

15:30

Navrch má znovu světová jednička, jež dostala soka pod tlak forhendem vypáleným na tělo, Čech pak sám forhendem minul.

30:30

Takhle by to šlo. Tomáš Macháč si troufl na těžký bekhend a provedl jej neuvěřitelně, míček pod těžkým úhlem dostal k lajně.

40:30

Chybovat umí i Srb. Měl ve výměně lehce navrch, ovšem ve finále odpálil bekhend výrazně za základní čáru.

40:40

Další shoda. Tomáš Macháč měl ve výměně opět navrch, jenže finální forhend usměrnil těsně, ale přece mimo vymezený prostor.

Tomáš Macháč si vyžádal ošetření. Nejspíše jej postihla křeč v pravé ruce, doufejme, že to nebude nic vážného.

A:40

Zápas pokračuje. Český tenista po servisu vystartoval k síti, kde zapsal vítězný forhendový volej.

1:1 Tomáš Macháč získává gem.

Vyrovnáno! Tomáš Macháč zahrál směrem do defenzivy brilantně. Odhadl správně, kam soupeř zahraje nabíhaný bekhend a křižným bekhendem zleva vymyslel parádní prohoz.

15:0

Bekhendový return zastavila páska.

15:15

Novak Djokovič trefuje dvojchybu.

30:15

Eso na téčko.

40:15

Pětatřicetiletý rodák ze Srbska má dva gemboly. Byl pod tlakem, ovšem bekhendový útok soka skončil v deblovém koridoru.

1:2 Novak Djokovič získává gem.

Hned první gembol je využitý. Novak Djokovič si pomohl přímým bodem a hlasitě se hecuje.

0:15

Volba náběhu na síť hned po servisu nebyla dobrá. Srb zahrál konkurentovi pod nohy, bekhendový volej nepřeletěl pásku.

0:30

Pětatřicetiletý rodák z Bělehradu si říká o brejkboly. Po kvalitním bekhendovém returnu kros pustil bekhend protihráče za základní lajnu.

0:40

Brejkboly jsou rovnou tři! Světová jednička rozběhala Macháče ze strany na stranu, ve finále ho přiměla k chybě z bekhendu.

1:3 Novak Djokovič získává gem.

Brejk čistou hrou, srbský tenista dělá důležitý krok směrem k postupu do osmifinále. Poradil si s returnem, následně Čech zaútočil křižným bekhendem do území pro čtyřhru.

15:0

Po podání ven z kurtu vypálil Novak Djokovič forhend do protějšího rohu. Tomáš Macháč na dlouhou ruku odpálil balónek do autu.

15:15

O vůbec první zkrácení hry střetnutí se postaral berounský rodák. Překvapený protihráč vůbec nereagoval.

15:30

Dvojchyba. Dočká se brejkbolů i Tomáš Macháč?

30:30

Přímý bod po podání ven z dvorce.

40:30

Eso na téčko přináší Srbovi gembol.

1:4 Novak Djokovič získává gem.

Novak Djokovič brejk potvrzuje. Po kratším returnu si pohlídal forhend, který nasměroval na levou polovinu mimo soupeřův dosah.

Novak Djokovič je blízko postupu do osmifinále.

Novak Djokovič v zápase proti Macháčovi v Dubaji.
Novak Djokovič v zápase proti Macháčovi v Dubaji. | Foto: Reuters
15:0

Forhendový return zastavila páska.

30:0

Další chyba světové jedničky, která tlačila až příliš, závěrečný bekhend poslala za zadní čáru.

40:0

Z dlouhého Djokovičova slajzu se Tomáš Macháč dostal exkluzivně. U sítě stojícího konkurenta dokonale přeloboval.

40:15

Čistá hra se nekoná, po returnu k základní čáře berounský rodák chyboval forhendem do sítě.

40:30

Neskutečný bekhendový return po pravé čáře. Tomáš Macháč se za balónkem jenom smutně podíval.

2:4 Tomáš Macháč získává gem.

Třetí gembol už si český tenista protéct mezi prsty nenechal. Bekhendový return nechal dopadnout vedle pravé lajny.

0:15

Prasátko stálo proti světové jedničky, její bekhend páska přizvedla do těsného autu.

15:15

Novak Djokovič měl výměnu od počátku pod kontrolou. Forhendy sázel sem a tam, ve vítězný proměnil ten po levé čáře.

30:15

Skvělá Macháčova obrana k fiftýnu nevedla. Novak Djokovič udržel přesnou ruku, smeč od základní čáry provedl brilantním způsobem.

30:30

Neuvěřitelný počin berounského rodáka u sítě. Fenomenálně se natáhl za volejem, míček s boční rotací spadl těsně za pásku a na lajnu.

30:40

Ještě není hotovo! Rozjetý český tenista vypálil nechytatelný bekhend po levé lajně a má brejkbol.

40:40

Míříme do shody. Novak Djoković skvěle zaservíroval, následný kratší forhend na pravou stranu poslal mimo Macháčův dosah.

40:A

Neskutečná defenziva rodáka z Berouna. V poslední chvíli doběhl křižný forhend protihráče ven z dvorce, následně překvapený Srb další forhend zkazil! Brejkbol.

3:4 Tomáš Macháč získává gem.

Je to tam! Tomáš Macháč se dostal do výměny, v níž Novak Djokovič zkazil bekhend do sítě. Výhoda brejku je pryč.

15:0

Eso na téčko.

15:15

Vzápětí přichází dvojchyba.

30:15

Pod neuvěřitelným úhlem dokázal Tomáš Macháč vykouzlit vítězný bekhend po levé lajně, tribuny bouří.

30:30

Bohužel je tu druhá dvojchyba v průběhu jednoho gemu.

40:30

Gembol. Tomáš Macháč pod tlakem vystartoval k síti, odkud vyslal nechytatelný halfvolej.

40:40

Nečistě trefený bekhend soka českého hráče viditelně rozhodil, míček poslal do zámezí.

A:40

Tomáš Macháč má druhý gembol na srovnání. Po podání naběhl k síti, kde si suverénně poradil se smečí.

4:4 Tomáš Macháč získává gem.

Koncovka třetího setu bude pořádně napínavá! Druhý gembol Tomáš Macháč využil, těžil z nepovedeného čopu světové jedničky. Je vyrovnáno!

15:0

Po servisu se světová jednička přiblížila k síti, načež vyslala vítězný forhend do pravého růžku.

30:0

Přímý bod po podání na téčko.

40:0

Forhendový return skončil v autu.

4:5 Novak Djoković získává gem.

Novak Djokovič splnil povinnosti a na returnu se bude moci pokusit střetnutí ukončit. Při gembolu vyrazil k síti, kde vykouzlil nechytatelný stopvolej.

0:15

S returnem na těl si Tomáš Macháč neporadil, balón odpálil do území pro čtyřhru.

15:15

Varianta servis - síť úspěšná, proti forhendovému voleji neměl Srb žádnou šanci.

15:30

Novak Djokovič je dva body od vítězství v zápase. Oběhl si poslední úder na forhend a vypálil winner po levé čáře.

30:30

Zase skvělý náběh k síti a forhendový volej! Bělehradský rodák byl znovu bez šance.

40:30

Přímý bod po podání na téčko.

5:5 Tomáš Macháč získává gem.

Eso na téčko. Třetí sada nabízí parádní tenis, je zase vyrovnáno!

15:0

Přímý bod po podání ven z dvorce.

30:0

Forhendový return vyletěl do autu.

30:15

Vzápětí Srb zaznamenává dvojchybu.

40:15

Kvalitní servis byl základem k úspěchu. Světová jednička si jím otevřela levou polovinu, kam poslala míček.

40:30

Dvě dvojchyby v jednom gemu se od srbského hráče příliš často nevidí.

5:6 Novak Djokovič získává gem.

Novak Djokovič shodu nepřipouští. Vypálil ostré podání na téčko, které konkurent jenom slabě ztlumil před sebe.

15:0

Tomáš Macháč se dvakrát skvěle ubránil, podruhé navíc napálil míček pod nohy soka, jenž reagoval příliš dlouhým forhendem.

15:15

Další výměnu český tenista nezvládl. Měl mírně navrch, ovšem ve finále o kousek přestřelil forhend.

30:15

Vysoký return berounský rodák potrestal. Musel lehce zacouvat, dělovou smeč napálil skvěle na levou čáru.

40:15

Zkrácená hra je blízko! Dvaadvacetiletý Čech znovu naběhl k síti, kde natřikrát prolomil protihráčovu defenzivu.

6:6 Tomáš Macháč získává gem.

Parádička na závěr, uvidíme tiebreak! Tomáš Macháč opět vyrazil k síti, kde zahrál fantastický bekhendový volej přes hlavu těsně za síť.

0:1

Novak Djokovič zahájil zkrácenou hru esem.

0:2

To je škoda. Tomáš Macháč s připravil dobrou pozici, jenže posléze přepálil forhend a ztrácí tedy minibrejk.

1:2

Druhý bod na podání si český hráč pohlídal, znovu vyrazil k síti, kde proměnil ve vítězný forhendový volej.

1:3

Po obrovským tlakem si Tomáš Macháč všiml, že konkurent vyrazil k síti. Vyzkoušel těžký lob, balónek doputoval těsně za zadní čáru.

1:4

Přímý bod po chytrém servisu na tělo.

1:5

Pětatřicetiletý rodák z Bělehradu je velmi blízko vítězství. Soupeři zahrál k síti nepříjemný míček pod nohy, vzápětí ho prohodil křižným bekhendem zleva.

1:6

Světová jednička disponuje várkou pěti mečbolů poté, co proti prvnímu podání soka vypálila parádní forhendový return po lajně, na nějž soupeř nereagoval.

6:7 Novak Djokovič získává set a zápas.

Je konec! Novak Djokovič se trefil do prvního podání, počkal si na odskok balónku po soupeřově returnu a postup završil vítězným forhendem na levou stranu.

Tomáš Macháč předvedl v prvním kole turnaje v Dubaji fantastický výkon. Světovou jedničku Novaka Djokoviče trápil na kurtu téměř dvě a půl hodiny, český tenista nakonec prohrál po setech 3:6, 6:3 a 6:7.

Po úvodní sadě překvapení nic nenasvědčovalo. Novak Djoković získal o jeden brejk navíc a udělal očekávaný první krok k postupu. Ve druhém setu ovšem dominoval dvaadvacetiletý rodák z Berouna. Brejk získal na svou stranu ve druhém gemu a udržel jej až do koncovky. Rozhodovalo se tedy ve třetí sadě, v níž světová jednička získala brejk, ovšem Macháč pokračoval v perfektním výkonu a tuto výhodu soupeři smazal. Dramatické a dechberoucí klání dospělo až do zkrácené hry, kterou si podmanil Novak Djoković, protihráči povolil jediný bod a byť s velkými problémy, tak nakonec slavil očekávaný postup.

V osmifinále se Novak Djoković utká s nizozemským tenistou Tallonem Griekspoorem.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 6 - 12

Dvojchyby: 4 - 8

Úspěšnost 1. podání: 60 % - 60 %

Body po 1. podání: 64 % - 72 %

Body po 2. podání: 50 % - 55 %

Ubráněné brejkboly: 3/6 - 7/10

Vítězné údery: 34 - 45

Nevynucené chyby: 17 - 28

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy