WADA bojuje s dopingem 25 let, největší skandály přišly z Ruska

ČTK ČTK
10. 11. 2024 13:00
Světová antidopingová agentura (WADA) pomohla během své existence odkrýt tisíce případů nedovolené podpory sportovců.
Moskevská laboratoř, která ztratila akreditaci Světové antidopingové agentury (WADA)
Moskevská laboratoř, která ztratila akreditaci Světové antidopingové agentury (WADA) | Foto: Reuters

Významně se podílela především na odhalení systematického porušování pravidel v ruském sportu před zimními olympijskými hrami v Soči 2014 či dopingového skandálu v ruské atletice.

Koordinace boje s dopingem zůstává i nadále hlavním posláním WADA, která vznikla 10. listopadu 1999.

Impulzem k jejímu založení byla aféra během cyklistické Tour de France 1998, kdy byl pár hodin před startem slavného etapového závodu zadržen člen doprovodu stáje Festina s velkým množstvím anabolických steroidů a látky EPO v autě.

To vedlo k rozsáhlému policejnímu vyšetřování. Festina byla z Tour vyloučena a několik jezdců potrestáno zastavením činnosti.

V únoru následujícího roku uspořádal Mezinárodní olympijský výbor v Lausanne velkou konferenci, která dala vzniknout nezávislé instituci na celosvětový boj s dopingem.

Světová antidopingová agentura byla založena v listopadu téhož roku, o tři roky později se přestěhovala z Lausanne do Montrealu, kde sídlí dodnes.

V březnu 2004 odsouhlasili představitelé sportovních federací, národních olympijských výborů a zástupci více než 70 vlád antidopingový kodex, který WADA vypracovala s cílem sjednotit pravidla v posuzování dopingu ve všech sportech.

V kodexu je kromě seznamu zakázaných látek zavedeno pravidlo, že za užití steroidů a dalších "tvrdých" prostředků bude provinilec potrestán zákazem činnosti na čtyři roky bez ohledu na odvětví.

Zhruba polovinu příjmů WADA zajišťuje její hlavní iniciátor MOV, na jejím financování se podílejí i vlády jednotlivých členských zemí. Peníze jsou využívány k výzkumu, vzdělávání, vyšetřování dopingových kauz nebo k uchovávání vzorků.

V čele WADA nyní stojí Polák Witold Baňka. Prvním prezidentem WADA byl Kanaďan Dick Poud, následovali Australan John Fahey a Brit Craig Reedie.

Největší výzvou, jaké musela WADA za 25 let své existence čelit, byl ruský dopingový skandál, jenž vypukl v roce 2015.

Aféra, do které bylo zapleteno množství sportovců, trenérů a funkcionářů, vyústila v suspendaci ruské antidopingové agentury RUSADA, odebrání akreditace moskevské laboratoře a řadu dalších opatření.

 

Právě se děje

Další zprávy