Spartě daroval výhru nepochopitelným zkratem budějovický brankář

31. 3. 2024 20:36
Otřesná chyba českobudějovického brankáře Janáčka zajistila ve 26. kole fotbalové Fortuna:Ligy hubené vítězství Sparty na jihu Čech. Letenští se po výhře 1:0 vrátili do čela tabulky o bod před Slavii.
Radost sparťanských fotbalistů Veljka Birmančeviče a Qazima Laciho
Radost sparťanských fotbalistů Veljka Birmančeviče a Qazima Laciho | Foto: Reuters

Sparťané v souboji týmů z opačných pólů tabulky nijak nedominovali, v první půli ale byli aktivnější, skóre ovšem otevřeli díky zkratu domácího brankáře.

V 17. minutě si po Mejdrově vyhrané hlavičce navedl míč Birmančevič a z rohu vápna vyslal nepříliš razantní a umístěnou střelu. Balon mířil po zemi přímo na Janáčka, jemuž ovšem nepochopitelně proklouzl přes ruce a doskákal do sítě.

Srbský křídelník se prosadil ve třetím soutěžním duelu za Pražany po sobě a skóroval už podeváté v ligové sezoně.

Jihočeši během celé první půle Spartu prakticky neohrozili a nedostali se do zakončení. V závěru úvodního dějství měli solidní příležitost hosté, když se po hlavičce Zeleného protlačil ke střele Kuchta, ale z úhlu mířil jen do boční sítě.

Po změně stran byli domácí výrazně aktivnější a dokonce více drželi míč. Sparta se až nečekaně zatáhla a chvílemi se strachovala o výsledek.

Dynamo si však až na několik rohových kopů a závarů nevytvořilo žádnou vyloženou šanci a ve druhé půli dokonce ani jednou nevystřelilo na branku.

Naopak Sparta mohla své vedení z protiútoků navýšit. V 71. minutě ale Birmančevič trochu prováhal zakončení a Janáček mu dobře zmenšil úhel. V 89. minutě po brejku a přečíslení pálil ve skluzu nad břevno Kuchta.

26. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 17. Birmančevič. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček - Černý (video). ŽK: Zelený (Sparta). Diváci: 6681 (vyprodáno).

Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Poulolo, Králik, Madleňák (89. Tranziska) - Čermák (90. Havel), Suchan, Hellebrand - Skalák (66. Šigut), Alli - Ondrášek. Trenér: Lerch.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Mejdr, Kairinen, Laci (80. Solbakken), Zelený (63. Ryneš) - Birmančevič (74. Tuci), Haraslín (63. Olatunji) - Kuchta. Trenér: Priske.

1. Sparta 26 21 3 2 58:20 66
2. Slavia 26 20 5 1 56:18 65
3. Plzeň 26 17 3 6 62:32 54
4. Ostrava 26 12 4 10 38:29 40
5. Mladá Boleslav 26 11 6 9 45:41 39
6. Slovácko 26 11 6 9 35:32 39