Smrt sáňkaře. A Vancouver posílá do Gruzie odškodnění

Martin Jůzek
15. 3. 2010 16:15
Rodina tragicky zesnulého sáňkaře dostane odškodnění
Pieta za mrtvého
Pieta za mrtvého | Foto: Reuters

Vancouver - Rodina zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane odškodnění za tragickou smrt, k níž došlo ještě před začátkem olympijských her ve Vancouveru.

Organizační výbor (Vanoc) vyplatí jeho rodině "přiměřenou a zdvořilou částku". Informuje o tom list Vancouver Sun.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili zahynul při tréninku, který předcházel sáňkařským závodům. Tragédie se odehrála těsně před slavnostním zahájením olympiády, načež Gruzie dokonce zvažovala, že hry opustí.

Trať ve Whistleru, kterou někteří kvůli až 160kilometrové rychlosti kritizovali ještě před olympiádou, potom pořadatelé zkrátili.

Čtěte také: Tobogán smrti bude kratší. Jury se bojí další tragédie

Kumaritašviliho příbuzní z města Borjomu už od začátku tvrdili, že nechtějí odškodnění. Důrazně se ale ohrazovali proti výrokům, podle nichž smrt zavinila nezkušenost sáňkaře, a nikoliv nebezpečná trať. Teď dostali odpověď.

Vanoc teď, i když nepřímo, uznal svůj podíl viny. Smrt stále vyšetřuje kanadská policie, zabývá se jí i koroner Britské Kolumbie. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

před 1 hodinou

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

před 1 hodinou

Britský premiér Boris Johnson podle svého exporadce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během koronavirové uzávěry konal večírek

Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

Novináři z britských médií doposud informovali, že v Johnsonově sídle v Downing Street 10 nebo na dalších místech se v období od května 2020 do loňského dubna konalo nejméně 11 společenských setkání. Šlo o období, kdy nejen v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Tvrdil ovšem, že myslel, že jde o pracovní schůzku. Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. "Nejen já, ale další svědci by odpřisáhli, že takto se věci děly," napsal Cummings.

před 1 hodinou

Portugalská komise pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi dostala za pět dní 102 oznámení

Vytvoření nezávislé komise k vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi oznámila portugalská biskupská konference loni v listopadu. Před týdnem zveřejnila tato komise plán své práce. Zabývat se chce činy od 50. let minulého století, které mohli spáchat představitelé církve či její zaměstnanci například v církevních školách. Oznámení lze podávat telefonicky, mailem či přes zabezpečenou webovou stránku. Komise bude prověřovat i případy, na něž upozornila média či různé organizace.

Komise má fungovat rok a svá zjištění pak předá justici. Kromě psychiatra Pedra Strechta ji tvoří socioložka Ana Nunesová, exministr spravedlnosti Álvaro Laborinho Lúcio, psychiatr Daniel Sampaio, rodinná terapeutka Filipa Tavaresová a filmařka Catarina Vasconcelosová.

Další zprávy