Slavia selhala. Doma v závěru zachránila jen bod, navíc kontroverzním gólem

Aktualizováno 21. 4. 2024 20:20
Fotbalisté Slavie v 29. kole první ligy velmi nečekaně jen remizovali doma s Olomoucí 2:2 a výrazně si zkomplikovali boj o titul.
Slavia ztratila body v domácím duelu s Olomoucí, základní část vyhraje Sparta.
Slavia ztratila body v domácím duelu s Olomoucí, základní část vyhraje Sparta. | Foto: Milan Kammermayer

Červenobílí z druhého místa tabulky ztrácejí už čtyři body na obhájce trofeje pražského rivala Spartu, která s předstihem získala jistotu prvenství po základní části.

Sigma v Edenu v 66. minutě senzačně vedla 2:0 po brankách Jakuba Pokorného s Pavlem Zifčákem, velký favorit už stihl pouze srovnat zásluhou gólů Jana Bořila a Mojmíra Chytila. Slávisté po porážce v minulém kole 0:1 v Plzni podruhé za sebou ztratili body, což se jim v ligové sezoně stalo teprve podruhé. Sparta díky prvenství v základní části bude mít v nadstavbě při derby výhodu domácího prostředí.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský ani na druhý pokus nedosáhl na 192. vítězství v historii samostatné nejvyšší soutěže, čímž by překonal rekordmana Pavla Vrbu. Sigma navázala na minulé vítězství nad Jabloncem a na osmém místě drží naději na elitní šestku a nadstavbovou skupinu o titul.

"Spíš přemýšlím nad tím, proč jsme nezvládli poslední dva zápasy, než jak vypadá tabulka. To jsou věci, nad kterými teď dumám. Samozřejmě to pak vede k situaci v tabulce. Teď přijde zápas v Hradci Králové, který musíme do defenzivy zvládnout lépe," řekl na tiskové konferenci Trpišovský.

Oproti minulému utkání v Plzni udělal čtyři změny v základní sestavě. Do obrany se vrátil uzdravený Douděra s kapitánem Bořilem, v záloze pak od začátku dostali šanci Zafeiris a Jurásek. Zatímco domácím se marodka téměř vyprázdnila, Sigmě z nejrůznějších důvodů scházelo hned devět hráčů. V zahajovací jedenáctce naskočili i tři mladíci, jen na lavičku překvapivě v úvodu usedly ofenzivní opory Juliš s Vodhánělem.

Červenobílí vstoupili do utkání mohutným náporem a jen za úvodních 20 minut měli čtyři velké šance. V osmé minutě brankář Stoppen vyrazil ránu jednoho ze dvou lídrů střelecké tabulky soutěže Jurečky. O necelé dvě minuty později Jurásek z pravé strany trefil tyč a Chytil v těžké pozici z voleje poslal dorážku těsně vedle.

Bývalý olomoucký útočník byl nadále aktivní. V 15. minutě Chytil zpoza vápna těsně minul a chvíli poté nepropálil gólmana Stoppena. Po půlhodině hry se od olomouckých hráčů odrazil míč k volnému Jurečkovi, reprezentační útočník ale vysoko překopl a svou 16. branku v ligové sezoně nedal.

Hanáci za celou první půli nevystřelili, ale v 52. minutě ze svého prvního pokusu šokovali zaplněný Eden. Pospíšil nacentroval z přímého kopu a nabíhající Pokorný ve skluzu umístil balon k tyči. Sedmadvacetiletý stoper skóroval poprvé od listopadu, kdy se trefil rovněž proti Slavii při domácí prohře 1:3.

Slávistický kouč Trpišovský zareagoval hned trojitým střídáním a na trávník poslal čerstvé Ševčíka, Provoda a Schranze. Srovnat mohl v 59. minutě Oscar, propadlý centr ale na hranici malého vápna mezi tyče dostat nedokázal.

V 66. minutě umlčela Sigma Eden podruhé. Stoper Zima v roli posledního hráče upadl a nabídl tím samostatný únik Zifčákovi, který s přehledem lehce dloubl balon přes brankáře Staňka. Pětadvacetiletý útočník se v lize trefil poprvé od závěru minulé sezony a porážky 2:3 se Slavií. Červenobílí inkasovali i z druhé střely Hanáků v zápase, do dnešního dne přitom měli s 20 obdrženými góly nejlepší defenzivu soutěže.

Domácí byli viditelně zaskočeni a probral je až kapitán Bořil, který si v 77. minutě naskočil na centr střídajícího Van Burena z pravé strany a netradičně hlavou snížil. Třiatřicetiletý bek se trefil v lize poprvé od prosince.

Slávisté ožili a za dalších sedm minut srovnali. Schranzův centr z levé strany zblízka dotlačil do sítě Chytil a připsal si 13. gól v ligovém ročníku. Z respektu k bývalému klubu branku neslavil. Situaci předcházelo velmi hraniční ofsajdové postavení domácího hráče, sudí Radina nicméně vyrovnání po konzultaci s videorozhodčím posvětil.

"Teď mi říkali, že tam možná byl nějaký ofsajd. Ale v tu chvíli jsem vůbec nevěděl," řekl Bořil. "Máme na lavičce tablet, ale nechci to pořád kontrolovat, rozhodčím věřím. Nechci se dostávat do špatných emocí. Třeba se posuneme kalibrovanou čárou, bez ní to mají rozhodčí těžké," uvedl Saňák.

Pražané se tlačili za vítěznou brankou, otočit stav už ale nedokázali. Provodovu střelu vyrazil Stoppen a v nastavení Ševčíkovu hlavičkoval tečoval těsně nad Pokorný. Slavia doma v lize ztratila body s Olomoucí po šesti výhrách za sebou, na svém stadionu v nejvyšší soutěži nezvítězila poprvé po sedmi duelech.

Plzeň jen remizovala na Slovácku

Fotbalisté Plzně po čtvrtečním vyřazení ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy s Fiorentinou remizovali v 29. kole první ligy na Slovácku 1:1. Do vedení poslal Západočechy na konci první půle Idjessi Metsoko, v 73. minutě vyrovnal z pokutového kopu Vlastimil Daníček.

Třetí Viktoria nevyhrála třetí z posledních čtyř kol, tým z Uherského Hradiště zase v nejvyšší soutěži nezvítězil pošesté v řadě. Kolo před koncem základní části ale zůstal na šestém místě, které jako poslední zaručuje účast v nadstavbové skupině o titul.

Oproti čtvrtečnímu duelu v Itálii postavil trenér Viktorie Miroslav Koubek v základu hned osm jiných hráčů. Plzeň pokračuje v nabitém programu, ve středu odehraje před vlastními diváky semifinále domácího poháru se Zlínem. Vítěz vyzve ve finále obhájce ligového titulu Spartu.

Mladá Boleslav bude ve skupině o titul

Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili 2:1 v Pardubicích a zajistili si postup do nadstavbové skupiny o titul. Středočeši rozhodli o první venkovní ligové výhře po sedmi zápasech už v úvodním dějství, na gól Tomáše Ladry ze sedmé minuty navázal před přestávkou Lamin Jawo. V 54. minutě pouze snížil Marek Icha.

Mladá Boleslav zdolala dnešního soupeře i podruhé v sezoně nejvyšší soutěže, na podzim doma zvítězila 1:0. Svěřenci kouče Davida Holoubka jsou v neúplné tabulce pátí a ani po závěrečném kole základní části, které je na programu za týden, už nemohou skončit hůře než šestí.

Pardubice prohrály po třech kolech a zůstaly třinácté. Východočeši už před zápasem věděli, že je čeká skupina o udržení.

Liberec remizoval s Hradcem Králové bez branek. Oba soupeři se ucházejí o postup do skupiny o titul. Slovan se ziskem bodu posunul na šesté místo v neúplné tabulce, devátí "Votroci" na něj dál ztrácejí dva body a pod vedením trenéra Davida Horejše zatím prohráli pouze na Spartě. Kouč je po svém nástupu jinak dovedl ke čtyřem výhrám a dvěma remízám.

29. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sigma Olomouc 2:2 (0:0)

Branky: 77. Bořil, 84. Chytil - 52. Pokorný, 66. Zifčák. Rozhodčí: Radina - M. Vlček, Leška - Petřík (video). ŽK: Oscar, Douděra, Holeš - Zifčák, Matys, Uriča, Stoppen, Zorvan. Diváci: 17.986.

Slavia: Staněk - Douděra, Ogbu, Zima (68. Holeš), Bořil - Zafeiris (55. Ševčík), Oscar - Jurásek (55. Schranz), Jurečka (68. Van Buren), Wallem (55. Provod) - Chytil. Trenér: Trpišovský.

Olomouc: Stoppen - Chvátal, Pokorný, Matys, Vraštil - Breite - Uriča (69. Navrátil), Pospíšil (69. Ventúra), Zorvan (89. Langer), Šíp (62. Dele) - Zifčák (89. Juliš). Trenér: Saňák.

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 1:1 (0:1)

Branky: 73. Daníček z pen. - 41. Metsoko. Rozhodčí: Zaoral - Antoníček, Kotík - Černý (video). ŽK: Hofmann, Daníček - Traoré, Metsoko, Dweh, Červ. ČK: 64. Přibyl (trenér gólmanů Slovácka). Diváci: 4631.

Slovácko: Fryšták - Blahút, Hofmann, Břečka, Holzer - Havlík, Daníček - Petržela (64. Kim Sung-pin), Kohút (87. Mihálik), Juroška (87. Sinjavskij) - Vecheta (74. Kvasina). Trenér: Svědík.

Plzeň: Jedlička - Řezník (14. Hranáč), Dweh, Paluska - Havel, Traoré, Kalvach (46. Červ), Souaré (61. Cadu) - Vydra (79. Šulc), Metsoko (61. Kliment), Mosquera. Trenér: Koubek.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Pečenka - Pechanec (video). ŽK: Purzitidis, Bačkovský, Kozel (trenér), Čech (trenér brankářů), Prebsl - Vašulín. Diváci: 2611.

Liberec: Bačkovský - Mikula, Chaluš, Purzitidis (73. Tetour) - Ghali, Žambůrek, Prebsl, Preisler (84. Fukala) - Višinský (66. Kok), Tupta (66. Horský) - Kulenovič (84. Letenay). Trenér: Kozel.

Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, Spáčil - Harazim, Kučera, Dancák, Krejčí (90.+2 Horák) - Čmelík (78. Pudhorocký), Pilař (71. Juliš) - Vašulín. Trenér: Horejš.

FK Pardubice - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:2)

Branky: 54. Icha - 7. Ladra, 37. Jawo. Rozhodčí: Machálek - Machač, Dohnálek - Všetečka (video). ŽK: Jawo (M. Boleslav). Diváci: 2885.

Pardubice: Kinský - Mareš (77. Sychra), Halinský, Ortiz, Surzyn - Solil (82. Černý), Icha, Hlavatý - Daněk (62. Krobot) - Zlatohlávek (62. Kissiedou), Patrák. Trenér: Kováč.

M. Boleslav: Mikulec - Kostka, Suchý, Karafiát, Fulnek - Mareček (77. Žitný), Sakala - Kušej (77. Vaníček), Ladra (87. Kubista), Solomon (87. Kadlec) - Jawo (64. Hilál). Trenér: Holoubek.