Paříž/Peking - Ještě před půl rokem to vypadalo, že čínský režim musí jako pořadatel letní olympiády počítat s demonstrativní neúčastí některých světových politiků.
Karta se ale začíná obracet - nejnověji také francouzský prezident Nicolas Sarkozy definitivně potvrdil, že na zahájení her pojede. Právě on byl přitom nadějí pro mnoho aktivistů za lidská práva, kteří věřili, že neúčast Elysejského paláce jejich kritiku Číny zviditelní.
Sarkozy svoji srpnovou cestu do Pekingu potvrdil po půlhodinovém setkání se svým čínským protějškem Chu Ťin-taem na okraj summitu G8 v Japonsku.
Čtěte více o japonském summitu G8
Elysejský palác přitom podmiňoval svou účast zahájením dialogu s dalajlamou, který Peking prostřednictvím vyjednavačů nakonec opravdu zahájil.
Pro čínský režim je nicméně Paříž symbolem odporu proti pořádání olympijských her v asijské velmoci. Právě ve francouzské metropoli proběhly jedny z největších protestů proti běhu s olympijskou pochodní.
"Čínský lid by Sarkozyho měl uvítat stejně jako ostatní politiky. Nesmíme ale zapomenout na ponížení, kterému nás vystavil," citovala agentura Reuters politického konzultanta Tai Fenga.
Ze světových lídrů bude tak na zahájení chybět jen Gordon Brown. Ten ale přijede na slavnostní zakončení a převezme v Pekingu pomyslnou štafetu - další olympiádu v roce 2012 totiž hostí Londýn.
Čtěte více: Bush i Sarkozy pojedou na olympiádu v Pekingu
Čtěte více: Sarkozy otočil. Připustil bojkot olympiády kvůli Tibetu