Sabalenková zadupala americký sen a padla k zemi. Běloruska je královnou betonu

Aktualizováno 8. 9. 2024 8:21
Běloruská tenistka Aryna Sabalenková vyhrála poprvé US Open a získala třetí grandslamový titul v kariéře. Světová dvojka porazila v dnešním finále na betonovém dvorci Arthura Ashe v New Yorku domácí Jessicu Pegulaovou dvakrát 7:5. Stala se první Běloruskou, která turnaj ve Flushing Meadows ovládla.
Podívejte se, jak Aryna Sabalenková vyhrála US Open. | Video: Associated Press

Šestadvacetiletá Sabalenková si vynahradila loňský finálový neúspěch, kdy nestačila na jinou Američanku Coco Gauffovou. Navázala na letošní triumf z Australian Open, kde uspěla také vloni.

Finále vyhrála za hodinu a 53 minut. Semifinálovou přemožitelku Karolíny Muchové Pegulaovou předčila v poměru vítězných míčů 40:17 a porazila ji pošesté z osmi zápasů. Před třemi týdny ji zdolala také ve finále turnaje v Cincinnati.

Sabalenková se stala pátou hráčkou v tzv. "open éře", která vyhrála v jedné sezoně oba grandslamové tituly na betonových površích.

V počtu triumfů z turnajů "velké čtyřky" překonala krajanku Viktorii Azarenkovou, která ovládla dvakrát Australian Open.

"Nevím, co říct. Jsem nadšená. Několikrát jsem tu byla tak blízko titulu. Vždycky to byl můj sen vyhrát tady v New Yorku. Hodně to pro mě znamená a je to důkaz, že když tvrdě pracujete, můžete si to splnit," řekla v rozhovoru na kurtu Sabalenková.

Utkání před zraky tenisových legend, basketbalisty Stepha Curryho či bývalého šampiona F1 Lewise Hamiltona začala lépe Pegulaová.

Ve třetí hře získala jako první brejk. Sabalenková zareagovala a čtyřmi hrami za sebou otočila na 5:2, dlouho se jí však nedařilo koncovku dotáhnout.

Běloruska nejprve sadu nedopodávala a v 11. gamu odvracela na servisu další brejkbol. Ač dávala několikrát najevo frustraci a vyměnila si raketu, set nakonec získala. Za stavu 6:5 si vypracovala při servisu Pegulaové pět setbolů a ten poslední využila.

Ve druhém setu přišla Pegulaová brzy o servis a prohrávala 0:3. Stejně jako v semifinále proti Muchové dokázala vývoj otočit a díky pěti hrám za sebou se dostala do vedení 5:3. Na rozdíl od duelu s českou hráčkou ale tentokrát set nezískala.

Sabalenková jí v 10. gamu nepovolila jediný setbol, vyrovnala a poté si za stavu 6:5 vypracovala dva mečboly. Při tom druhém zahrála razantní smeč u sítě, Pegulaová zahrála míček pouze do autu a rodačka z Minsku mohla radostí klesnout na zem.

"Kéž bych vyhrála alespoň jeden set. Věděla jsem, že to proti Aryně bude velká výzva a že mi nedá nic zadarmo. Častokrát mi vyrazí svými ranami raketu z ruky. Jsem ráda, že jsem vydržela v zápase tak dlouho a měla i nějaké šance. Byla to krásná cesta tady na mém domácím grandslamu," uvedla Pegulaová.

Sabalenková získá za vítězství prémii 3,6 milionu dolarů (81,1 milionu korun). Pegulaová, která se posune na třetí místo světového žebříčku, si přijde na polovinu.