Ramínka od podprsenky už nebudou trestná. Na Zélandu se odhodlali k revoluční změně

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2024 11:45
Gymnastky na Novém Zélandu mohou mít nově přes dresy šortky nebo legíny. Nebudou také penalizovány za viditelná ramínka od podprsenky.
Novozélandská gymnastka Paris Brookeová
Novozélandská gymnastka Paris Brookeová | Foto: Reuters

Změny pravidel, které mají zvýšit komfort závodnic napříč gymnastickými disciplínami, schválila Gymnastika Nového Zélandu (GNZ).

Národní federace vycházela z průzkumu mezi dvěma stovkami aktivních gymnastek. Vyplynulo z něj, že se chtějí při sportu cítit pohodlně a bezpečně.

"Zjistili jsme, že pravidla kolem spodního prádla byla nejasná, nejednotně uplatňovaná a upřímně trochu archaická," uvedla výkonná ředitelka GNZ Andrea Nelsonová.

"Chceme jen zajistit, že ať už jste v tomto sportu kdekoliv, máte na výběr. Takže se nikdo nemusí cítit nepohodlně nebo vyloučeně," doplnila.

Nová pravidla ohledně oblečení se vztahují jen na národní soutěže. Mezinárodní závody se řídí regulemi Mezinárodní gymnastické federace (FIG).

Gymnastky podle nich musí mít neprůhledný dres, který je střihem podobný jednodílným plavkám, nebo celotělovou přiléhavou kombinézu.

Nesmí být vidět spodní prádlo, tedy ani neúmyslně odhalená ramínka. Porušení těchto pravidel může vést k penalizaci od tří desetin po jeden bod.

Některé gymnastky už dříve poukázaly na to, že obvyklé závodní oblečení pro ně nemusí být příjemné. Němka Sarah Vossová v roce 2021 na mistrovství Evropy v Basileji nastoupila v celotělovém trikotu, čímž chtěla bojovat proti sexualizaci ve sportu.

Na olympijských hrách v Tokiu pak měl kombinézu zahalující tělo od krku ke kotníkům celý německý tým.

Nelsonová upozornila, že uvolnění pravidel pro závodní oblečení by mohlo udržet více dívek u gymnastických sportů. Připomněla, že muži už dlouho mohou nosit kraťasy nebo kalhoty.

"Gymnastika je dost tvrdý sport i bez toho, abyste byly ve stresu z penalizace, protože rozhodčí uvidí ramínko vaší podprsenky," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy