Procházkův zběsilý amok nadchl svět MMA. Nikdy už ho nezpochybňujte, zní z USA

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 4. 2024 5:57
Svět bojových umění velebí Jiřího Procházku. Jednatřicetiletý český bojovník předvedl v Las Vegas další ze svých neobyčejných a nesmírně divácky atraktivních výkonů. Příště už bude v rámci elitní ligy UFC s největší pravděpodobností zpět v záři hlavních reflektorů.
Jiří Procházka v závěru souboje s bezmocným Aleksandarem Rakičem
Jiří Procházka v závěru souboje s bezmocným Aleksandarem Rakičem | Foto: Reuters

Neúprosná bouře. Takovým označením světová sportovní média nejčastěji popisují Procházkovu smršť ve druhém kole duelu s Rakušanem Aleksandarem Rakičem.

Sám český bijec hovořil o "dokonalé bouři" bezprostředně po vítězství a nikdo ze světa MMA tohle přirovnání nerozporuje.

Procházka zasypal soka mnoha ranami a během krátké chvíle naprosto rozprášil jakékoli jeho šance.

Server MMA Junkie, který funguje pod velkým americkým deníkem USA Today, popsal, jak se Procházka v závěru vypjaté bitvy proměnil v "berserka".

Jde o označení zběsilého severského bojovníka a o obrat, který se v zámoří výrazněji rozšířil po válce ve Vietnamu. Obecně se používá pro označení bojového šílenství, amoku a neovladatelné agresivní zuřivosti.

Procházka podle deníku útočil bestiálním způsobem, při kterém ignoroval vlastní nebezpečí a nevnímal bolest.

Nepředvídatelnost a zdánlivě bezhlavé útočení jsou ostatně atributy, které ho v rámci UFC proslavily, než v listopadu minulého roku poprvé prohrál s Brazilcem Alexem Pereirou, aktuálním šampionem polotěžké váhy UFC.

Teď Procházka podle ohlasů míří zpět na vrchol. Hned po výhře si ostatně sám řekl o odvetu s držitelem pásu pro šampiona.

Příběh jeho vítězství paradoxně zvýraznil Rakičův vytrvalý a nevybíravý trashtalk.

Český bojovník sklidil sympatie za to, jak se vyspěle a bez negativních emocí se slovními ataky soupeře vyrovnal.

Tématem se stal zejména Rakušanův výrok, že je Procházka falešným samurajem.

"Je to pravda, nejsem samuraj. Já jsem jen chlápek z České republiky, ale všichni potřebujeme něčemu věřit a nechat se něčím inspirovat. Právě samurajské principy jsou hluboko ve mně," bil se Procházka přímo v kleci do hrudi s tím, že ho řeči o falešném samurajovi nakoply.

"Proto jsem rád za takového soupeře, dostal ze mě to nejlepší," dodal poté během rozhovorů.

Jeho reakci sdílel jeden z nejznámějších amerických MMA novinářů Ariel Helwani a připsal k nim následující větu: "Už nikdy nezpochybňujete srdce a duši tohohle muže."

"Procházka se stal kompletním samurajem, Rakiče ukončil nelítostnou bouří," napsal server MMA Junkie.

Do Rakičova agresivního stylu komunikace si rýpl i bývalý šampion polotěžké váhy, momentálně zraněný Polák Jan Blachowicz, který už roky touží po souboji s Procházkou.

"Přece proti samurajovi nemůžeš jen tak zůstat v postoji a snažit se vyměňovat údery. Gratuluji k výhře, Jiří," napsal na své sociální sítě.  

"Stále doufám, že lidem doručíme ten historicky největší zápas Evropy. Já a Jirka jsme si souzeni, abychom se utkali. Jiří, vždy jsi věděl, že pro tebe znamenám velké nebezpečí, ale doufám, že i ty budeš chtít dát lidem ten zápas, na který roky čekají. Času už moc nezbývá," připomněl se Blachowicz.

Nad výkonem Procházky se na sítích rozplývala celá řada osobností UFC.

"Jiří je opravdový samuraj," napsal Američan Chase Hooper. "Wow, Jiří je zatracený divoch," zvolal jeho krajan Ben Askren. "Zápas večera patří samurajovi," prohlásil slavný Jorge Masvidal. "Jak může někdo nemilovat styl Jiřího Procházky," rozplýval se další bojovník Kyle Daukas.

Ve studiu stanice Nova Sport historicky první Čech v UFC Karlos Vémola nadšeně vyprávěl: "Jirka si jede to svoje, a proto bude brzo tím nejlepším na světě. Je v boji tak tvrdý a tvrdohlavý, že byste mu tu nohu museli ukopnout, aby v zápase nepokračoval."

Procházka udělal v Las Vegas dojem a získal bonus ve výši 300 tisíc dolarů za nejlepší výkon večera.

V zákulisí se okamžitě začalo spekulovat, kdy by v titulovém zápase mohl vyzvat Pereiru. Brazilec by rád zápasil 4. května na domácí půdě a český bojovník už navrhl svému manažerovi, aby o možnosti vzájemného duelu jednal s vedením UFC.

 

Právě se děje

Další zprávy