Londýn - Server britské televize BBC ve svém článku "Nadešel čas pro více politiky ve sportu?" řeší otázku, zda se někdo ze sportovců odhodlá během olympijských her k protestu proti čínskému režimu.
Připomíná slavné příklady z minula: třeba zlatého a bronzového běžce na 200 metrů v Mexiku 1968. Tommie Smith a John Carlos během americké hymny při medailovém ceremoniálu pozvedli zaťatou pěst s černou rukavicí.
Vyjádřili tak svůj protest proti americké rasové diskriminaci, ale i podporu radikálnímu černošskému hnutí "Black Power".
BBC připomíná i další olympijské gesto. V Barceloně 1992 si slavný americký basketbalista Michael Jordan při dekorování vítězů překryl logo Reeboku na svém dresu národní vlajkou. Měl tak protestovat proti komercionalizaci Her.
Dále čtěte:
Otázkou je, jak by se Mezinárodní olympijský výbor či konkrétní národní olympijské výbory k rebelujícím sportovcům zachovali. Smith s Carlosem byli před čtyřiceti lety vyloučeni z olympijské vesnice i z amerického týmu.
Svým potenciálním nástupcům vzkazují, že nyní musí počítat s ještě tvrdšími sankcemi. Podle nich se totiž v Pekingu jedná o nejzpolitizovanější olympiádu v dějinách.
Kdo si bude chtít pohněvat MOV a Čínu?
Internetové stránky bbc.co.uk si pokládají otázku, jak se bude protestovat na olympiádě v Pekingu, kterou provázejí protesty již od samého vyhlášení pořádající země.
Není prý jasné, jak se čínskému komunistickému režimu podaří eliminovat rebely především z řad zahraničních sportovců. Není ovšem ani jasné, zda se nějaký vůbec najde.
Čtěte také: Bush chce na olympiádu. Láká ho souboj USA - Čína
BBC nepředpokládá, že by se k protestu odhodlal některý ze zahraničních politiků nebo činovníků.
Účast přislíbil už i dlouho odolávající francouzský prezident Nicolas Sarkozy, zahajovací ceremoniál bojkotuje snad už jen předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Poettering.
Odvahu porušit olympijský protokol prý nebudou mít ani olympijští činovníci. Poštvali by si totiž proti sobě dvě mocnosti - čínskou garnituru i MOV.
Demonstrace či propagandu v dějišti olympiády totiž zakazují stanovy Výboru.
Uděláš téčko?
Zbývají tedy jen sportovci, ale pro ně platí totéž.
Minulý týden podle informací BBC vyzvala organizace Free Tibet britské atlety, aby vyjádřili během Her podporu Tibetu gestem rukou ve tvaru T.
Tento týden pak kontaktovala tibetská rada v Austrálii místní olympioniky a nabízela jim speciální trička a odznaky.
Jejich úsilí ovšem možná zůstane bez odezvy.
Britské internetové stránky připomínají anketu francouzského deníku L'Equipe. Ten se širokého okruhu olympioniků ptal, jestli uvažují o protestu proti sporným čínským postojům. Našel se jediný odvážlivec, kapitán norských házenkářů Gro Hammerseng.
BBC si však na závěr pokládá sugestivní otázku: "Měli bychom se však vůbec starat o to, co soudí nejlepší prsař nebo šermíř o čínském vlivu na súdánskou vládu?"