Peking znovu ožívá. U paralympiády je řada tajností

trs
5. 9. 2008 14:00
Do Pekingu odjelo i 56 českých paralympioniků
O takovéto medaile budou bojovat postižení sportovci.
O takovéto medaile budou bojovat postižení sportovci. | Foto: Reuters

Peking - V sobotu večer se v "Ptačím hnízdu" opět rozhoří slavnostní oheň.

Po čtrnácti dnech od skončení olympiády se v Pekingu rozpoutají další sportovní boje.

Tentokráte budou v čínské metropoli soupeřit tělesně postižení sportovci.

Paralympijské hry se budou konat od 6. do 17. září. Ve dvanácti dnech uvidí diváci na paralympiádě zápolení ve dvaceti disciplínách, v nichž se bude rozdělovat celkem 471 sad medailí.

Velkolepý a utajovaný zahajovací ceremoniál

Samotný zahajovací ceremoniál se ponese v podobně velkolepém duchu jako ten olympijský: měl by trvat tři hodiny a objeví se v něm více než šest tisíc herců a hereček, mezi nimiž budou i tělesně postižení.

"Ceremoniál bude oslavou hodnoty života a způsobem, jak svět seznámit s čínskou kulturou," řekl hlavní tvůrce programu Zhang Jigang. Ceremoniál by podle něj měl být věrný heslu letošní paralympiády - Jeden svět, jeden sen.

Při čtvrteční generálce panoval na stadionu přísný zákaz vnášení mobilních telefonů, fotoaparátů nebo bezdrátových přístrojů.

České naděje v Pekingu

cyklistika:
Jiří Ježek
Jiří Bouška
Tomáš Kvasnička

atletika:
Roman Musil
Radim Běleš
Eva Berná
Jana Fesslová

plavání:
Běla Hlaváčková
Jan Povýšil

stolní tenis:
Ivan Karabec
Michal Stefanu
Michala La Bourdonnaye

lukostřelba:
David Drahonínský
družstvo žen
(Sidkovská, Kuncová, Černá)

Pořadatelé se tak snažili zabránit opakování situace před zahájením olympiády, kdy se i přes veškerá opatření dostaly na veřejnost detaily o zahajovacím ceremoniálu, včetně videozáznamu části programu.

Dělení podle postižení, věčný problém

Není to jediné "tajemství", které paralympiáda skrývá. Běžný divák těžko rozumí pravidlům v hodnocení zúčastněných.

Sportovci z celého světa budou rozděleni do tří kategorií podle typu postižení. Zvlášť soutěží tělesně hendikepovaní (například po úrazu) a zvlášť sportovci se spastickým postižením - s centrální poruchou hybnosti. Svou kategorii mají i zrakově postižení.

Právě zařazování sportovců do kategorií a jejich případné přesuny bývají na paralympijských hrách často předmětem sporů a protestů.

Na poslední paralympiádě v Aténách kvůli protestům dokonce docházelo k dodatečným přesunům sportovců mezi jednotlivými kategoriemi, měnily se výsledky i medaile.

Obhájit Atény bude těžké

Mezi téměř čtyřmi tisíci účastníky třinácté paralympiády bude i 56 Čechů. Čestná úloha vlajkonošky připadla letos lukostřelkyni Markétě Sidkovské.

Česká výprava bude obhajovat dvanácté místo v celkovém hodnocení národů, které obsadila v Aténách v roce 2004. Letos se však s takovým umístěním příliš nepočítá.

"Vzhledem ke změnám v hodnocení paralympijských soutěží a předpokládané míře asijských sportovců budeme za srovnatelně veliký úspěch pokládat umístění v pořadí národů do 20. příčky, za úspěšné pak umístění do 25. pozice," vysvětluje se v tiskové zprávě českého paralympijského týmu.

Více zde: Olympiádu mění paralympiáda. Obhájí Češi 31 medailí?

Čeští sportovci nastoupí v osmi odvětvích: cyklistice, atletice, plavání, stolním tenise, lukostřelbě, sportovní střelbě, vzpírání a boccie - sportu vozíčkářů, který se podobá petanque.

 

Právě se děje

Další zprávy