Pardubice otočily východočeské derby, Spartě vychytal triumf Kovář v nájezdech

15. 3. 2024 21:12
Hokejisté Pardubic porazili v prvním utkání čtvrtfinále play off extraligy Hradec Králové 5:4 v prodloužení. V čase 61:25 duel rozhodl Martin Kaut. Sparta vyhrála nad Libercem 3:2 po samostatných nájezdech.
Rozhodující branku trefil Martin Kaut
Rozhodující branku trefil Martin Kaut | Foto: ČTK

Dynamo, které vyhrálo základní část soutěže, ovládlo i páté východočeské derby v sezoně. Dvěma góly se na tom podílel Tomáš Zohorna. Série hraná na čtyři vítězství pokračuje v sobotu opět v Pardubicích.

"Jsme rádi, že jsme se po nepovedeném začátku vrátili do hry. Jsou tam detaily, na kterých musíme zapracovat, ale jsme hrozně rádi za první krůček. Víme, že takový bude každý zápas. Hradec má super tým, jsou dobře připravení a každé utkání bude bitva," řekl po utkání Kaut, který k zápasu nastoupil po zranění poprvé od 23. ledna.

Domácí chtěli do utkání vstoupit aktivně, přibrzdilo je ale rychlé Kautovo vyloučení. Brankář Will však v oslabení nemusel čelit ani jedné střele.

Hradečtí se dostali do tempa a ve 4. minutě Willa prověřil Miškář. Bezbrankový stav se změnil o dvě minuty později, kdy Perret přebruslil pardubické hráče, objel branku a stihl zakončit, než se Will přesunul ke druhé tyčce.

V 8. minutě byl blízko druhému gólu Šťastný, trefil ale jen tyč. Vzápětí proti Jerglovi výborně zasáhl ramenem Will. Brankovou konstrukci následně nastřelil domácí Hyka. Místo vyrovnání přišel gól hostů. Při Pánikově vyloučení se od modré čáry prosadil McCormack.

Pardubice měly problém prosadit se přes střední pásmo. Na přelomu první a druhé třetiny hrozily v přesilové hře, Kaut ale trefil jen tyč. Krátce po návratu Freibergse na led už se Dynamo prosadilo. Po přečíslení tři na jednoho snížil Zohorna. O 69 sekund později domácí vyrovnali, když se po rychlém protiútoku a zpětné přihrávce Poulíčka trefil Vondráček.

Favorit podporovaný vyprodanou arénou ožil a dál se tlačil do útoku. Nápor Dynama zastavilo oslabení, na jehož konci mohl skórovat Klíma. Will byl ale připravený. V polovině utkání se Hradec dostal zpět do vedení, když Košťálkovo zaváhání potrestal Pavlík.

"Puk se mi postavil, ale řekl jsem si, že zavřu oči a hodím to do brány. Zaplaťpánbůh to tam spadlo. Bojím se, že kdybych šel do kličky, tak by mi puk utekl," řekl Radovan Pavlík. Že se mu podařilo efektně objet elitního pardubického beka, považoval i za štěstí. "Puk mi šel dopředu, takže jsem se jen snažil, abych ho netrefil nebo neztratil. Obhodil jsem ho a najednou jsem byl sám před gólmanem," doplnil.

Domácí ještě ve druhé části opět srovnali se soupeřem krok, Hájkovu střílenou přihrávku trefil v letu Zohorna.

Vstup do třetí třetiny domácím usnadnila přesilová hra, navíc se přidal druhý faul Miškáře a Dynamo se ve hře pět na tři dostalo poprvé do vedení. Ukázkovou kombinaci zakončil kapitán Sedlák.

Hradec mohl srovnat krok v oslabení, při Okuliarově vyloučení ale Will zlikvidoval hned tři velké šance. Nepřekonal jej Jasper po přečíslení, v samostatném nájezdu Miškář a poté ani Perret. "To byla škoda. Když jedete dvakrát sami na bránu a ještě v oslabení, tak to musíme dávat," litoval Pavlík.

V 50. minutě ale byli hosté za svou aktivitu odměněni, vyrovnat se podařilo se štěstím Tamášimu. O pět minut později se mohl stát hrdinou Vondráček, Pařík jeho pokus zastavil. Východočeské derby tak podruhé za sebou dospělo do prodloužení. I tentokrát se z výhry radovaly Pardubice, když zápas rychle ukončil Kaut.

První bod zajistil Kovář

Hokejisté Sparty vyhráli úvodní zápas čtvrtfinálové série play off extraligy nad Libercem 3:2 po samostatných nájezdech. Pražané před 11.776 diváky otočili stav z 0:1 na 2:1, ale v čase 58:05 vyrovnal Michal Bulíř. V nájezdech pak chytil Jakub Kovář všechny čtyři pokusy hostů, ze sparťanů se prosadili Aaron Irving a Roman Horák, jenž si v utkání připsal dvě nahrávky. Bílým Tygrům nepomohlo k úspěchu ani 44 zákroků gólmana Dávida Hrenáka za 80 minut hry. Druhý zápas je na programu v sobotu v Praze od 18 hodin.

"Pro nás je hodně důležité, že jsme to zvládli. Není vůbec lehké naskočit po delší době do takového tempa, i když se na to člověk připravuje," řekl domácí útočník Filip Chlapík. "Dali jsme do toho všechno, ale teď to musíme hodit za hlavu a soustředit se na zítřek. První bod není všechno, ale pro určitou pohodu je určitě příjemné, že se to obrátilo na naši stranu. Tím spíš, když jsme dostali gól na 2:2 takhle na konci," uvedl.

Utkání začalo v ohromném tempu a nažhavení Pražané, kteří nastoupili po takřka dvou týdnech od posledního zápasu bez klíčového centra Sobotky, byli v útoku o poznání aktivnější. Na střely na branku vyhráli 14:5, jenže neproměňovali šance.

Ve čtvrté minutě se nedostal Krejčík k zakončení do odkryté branky, jak by potřeboval. Vzápětí se před Hrenákem ocitl osamocený Řepík, ale liberecký gólman měl v jejich souboji navrch. Horákovi na poslední chvíli zabránil ve skórování skvělým obranným zákrokem Derner.

Do vedení tak šli Bílí Tygři. Na Flynnovo vyhození vzduchem nedosáhl nad hlavou Moravčík, za ním si našel kotouč kanonýr Rychlovský a v první vážnější šanci hostů prostřelil brankáře Kováře. Hrenák, který si připsal asistenci, jen krátce poté vytěsnil velmi dobrý pokus Horáka.

Relativní klid v úvodu druhého dějství změnila přesilovka Sparty po vyloučení Knota. Kousal nabil ve 25. minutě na modrou čáru Krejčíkovi, který si rychle zpracoval kotouč a pak ho výstavní ranou poslal pod horní tyčku. Vyrovnání sparťanům pomohlo a opět převzali iniciativu.

Forman to zkusil pohotovým bekhendem z otočky, ale Hrenák byl při zákroku pravým betonem dostatečně rychlý. Krátce po polovině základní hrací doby už šli domácí do vedení, když se dostal po odrazech kotouče k dorážce na brankovišti David Vitouch a překonal Hrenáka. Ve 34. minutě mohlo být vyrovnáno - dalekonosný pokus Filippiho zastavila tyčka.

Sparta se ve třetí části zaměřila na pečlivé střežení těžce vydobytého náskoku. V 53. minutě se týmy vystřídaly ve slibných šancích. Bulířův dobře mířený pokus vytěsnil pozorný Kovář, na druhé straně měl Hrenák štěstí, když mu Chlapíkův pokus proletěl pod betonem, ale skončil těsně vedle branky.

Necelé dvě minuty před vypršením základní doby se radovali z vyrovnání Severočeši. Filippi zkusil překvapit domácí střelou z otočky od modré čáry, puk těsně před Kovářem tečoval klečící Bulíř a kotouč si našel skrze Kovářovu výstroj cestu za brankovou čáru.

"Není naším stylem, abychom hráli na patách, ale stalo se. Je to trochu takový lidský automatismus. Někdy to má logiku, jindy ne. Soupeř pak vyrovnal, to se prostě v hokeji stává," řekl domácí kouč Pavel Gross.

V prodloužení pálil ostře Kousal, Hrenák zasáhl. Stejně dobře si vedl i proti Lajunenově bekhendovému pokusu zblízka. Bílí Tygři pak zle zatápěli domácím po Chlapíkově faulu, ale Kovář předvedl několik skvělých zákroků. Prakticky jistý gól chytil Bulířovi. I proto nerozhodlo ani 80 minut a došlo až na nájezdy.

"Hokejka tam bohužel byla… Úplně příjemně mi nebylo. Docela dlouho jsem se takhle necítil, protože samozřejmě když pak dostanete gól, jde to všechno za vámi. Kluci ale odvedli v oslabeních skvělou práci. V hloubi duše jsem doufal, že to vyjde. A 'Kovi' tam předvedl neuvěřitelné zákroky, to bylo skvělé. Vychytal pár gólů. Ale myslím, že i všichni ostatní kluci to úžasně odpracovali," řekl Chlapík.

Rozstřel začala Sparta úspěšně zásluhou Irvinga. Ve třetí sérii ho napodobil Horák. Hosté ze čtyř pokusů na skvěle chytajícího Kováře recept nenašli.

"Ukázali jsme charakter a sílu našeho mužstva, že se nikdy nevzdáváme. Všichni jsme věřili až do poslední chvíle a byli jsme za to odměnění vyrovnáním. Posledních deset minut (základní doby) a v prodloužení jsme byli lepším týmem, ale bohužel," litoval liberecký útočník Tomáš Filippi.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Dynamo Pardubice - Hradec Králové 5:4 v prodl. (0:2, 3:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 22. T. Zohorna (Pánik, Sedlák), 23. Vondráček (Poulíček, Mandát), 35. T. Zohorna (Hájek, R. Kousal), 41. Sedlák (Hyka, Košťálek), 62. M. Kaut - 6. Perret (Blain), 13. McCormack (Kevin Klíma, Perret), 30. R. Pavlík (Miškář, Jank), 50. Tamáši (R. Pavlík, Miškář). Rozhodčí: Hradil, Vrba - Rampír, Špůr. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, Dvořák, Hájek, Vála - Hyka, Sedlák, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Paulovič - Vondráček, Poulíček, Mandát.Trenér: Zadina.

Hradec Králové: Pařík - Blain, Freibergs, Pláněk, T. Pavelka, McCormack, Jank, Kalina - Jasper, Tamáši, Perret - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Šťastný, Estephan, Eberle - Miškář, Lalancette, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Sparta - Bílí Tygři Liberec 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Krejčík (P. Kousal, R. Horák), 31. D. Vitouch (R. Horák, Kempný), rozhodující sam. nájezd Irving - 11. Rychlovský (Flynn, Hrenák), 59. Bulíř (Filippi, McCoshen). Rozhodčí: Ondráček, Květoň - Ondráček, Zíka. Vyloučení: 3:1. Využití: 1:0. Diváci: 11.776.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Kempný, Mikliš, Krejčík, Irving, Moravčík, Němeček - Chlapík, R. Horák, D. Vitouch - Řepík, O. Najman, P. Kousal - M. Forman, J. Lajunen, Buchtele - Harper, Konečný, K. Hrabík. Trenér: Gross.

Liberec: Hrenák - Knot, McCoshen, Melancon, M. Ivan, Budík, Derner, Aubrecht - Faško-Rudáš, Filippi, J. Vlach - Flynn, A. Najman, Rychlovský - Hawryluk, Bulíř, Birner - Kelly Klíma, J. Šír, Zachar. Trenér: Pešán.