V Hluboké nad Vltavou vzniklo jedinečné workoutové hřiště. Zacvičí si na něm vozíčkáři

David Nebor
22. 8. 2017 19:02
Ke sportovištím v Hluboké nad Vltavou u Českých Budějovic přibylo další. V tamním Sportovně relaxačním areálu bylo otevřeno workoutové hřiště, na kterém mohou svou fyzickou kondici zlepšovat i handicapovaní. „Stále nám jde hlavně o informovanost veřejnosti a motivaci pro neaktivní vozíčkáře,“ říká autor projektu Ivan Nestával starší.
Do vývojářského týmu patřili sportovně aktivní vozíčkáři. Někteří z nich předvedli příchozím možné využití prvků nového hřiště.
Do vývojářského týmu patřili sportovně aktivní vozíčkáři. Někteří z nich předvedli příchozím možné využití prvků nového hřiště. | Foto: Ivan Nestával

Hluboká nad Vltavou - Nejen v Česku se v posledních několika letech rozmohla workoutová hřiště. Pro někoho mohou být cviky prováděné nadšenými svalovci nepochopitelné.

"Sám jsem zkusil udělat několik shybů a bylo to opravdu těžké. Některé cvičící jsem jen nevěřícně pozoroval," prozrazuje Ivan Nestával starší své dojmy z otevírací akce workout parku v Hluboké, na jehož založení se podílel. Jeho počin je však výjimečný tím, že velkou část vybavení sportoviště mohou využívat i vozíčkáři. To hřiště dělá možná i celoevropsky jedinečným.

Vybavení parku vyvíjeli a testovali vozíčkáři

Venkovní posilovna na jihu Čech vyrostla v rámci mezinárodního projektu Erasmus+ Feel the freedom of the water, který si klade za cíl vytvářet nebo upravovat sportovní vybavení, aby bylo vhodné i pro vozíčkáře.

"Domluvili jsme se s majitelem areálu Davidem Štastným a začali park vyvíjet. Upravili jsme některé stávající prvky workoutových hřišť a vytvořili i několik nových," přibližuje Nestával, jehož syn, také Ivan, je vozíčkářem od devíti let a svému otci pomáhá ve vytváření lepších podmínek pro vozíčkáře.

V Hluboké nad Vltavou byl otevřen workout park výjimečný svým uzpůsobením pro vozíčkáře. O přestřihnutí pásky se postarali sportovci Ivan Nestával mladší a Miroslav Šperk
V Hluboké nad Vltavou byl otevřen workout park výjimečný svým uzpůsobením pro vozíčkáře. O přestřihnutí pásky se postarali sportovci Ivan Nestával mladší a Miroslav Šperk | Foto: Ivan Nestával

"Na otevírací akci jsme příchozím ukázali, jak různě může vozíčkář cvičit," říká Ivan mladší. "Workout je pro mě skvělý doplněk a zábava. Na novém hřišti mohu posilovat na čerstvém vzduchu vedle svých kamarádů. Na to se těším."

Ivan Nestával mladší je aktivním sportovcem - hraje florbal za mistrovský tým budějovických Štírů. Dalšími členy týmu, kteří testovali a pomáhali s vývojem hřiště, byli basketbalista a florbalista Miroslav Šperk, florbalista Zbyněk Sýkora a florbalista a sledge hokejista Zdeněk Krupička.

Celý prostor mohou využívat i nehandicapovaní cvičící. Pro vozíčkáře jsou poté uzpůsobeny dvě třetiny překážek. Hřiště disponuje prvky jak pro aktivní sportovce vozíčkáře, tak pro začátečníky. Na bradlech a hrazdách tedy mohou svou kreativitu testovat nehandicapovaní a handicapovaní bok po boku.

Spoluautor hřiště Ivan Nestával st. a Zbyněk Sýkora odstraňují překážky pro vozíčkáře dlouhodobě pod značkou neziskové organizace Pro rozvoj Šumavy.
Spoluautor hřiště Ivan Nestával st. a Zbyněk Sýkora odstraňují překážky pro vozíčkáře dlouhodobě pod značkou neziskové organizace Pro rozvoj Šumavy. | Foto: Ivan Nestával

Bourání předsudků a motivace

Nestával starší zdůraznil také hlavní myšlenku nejen parku, ale všech svých aktivit spojených se zpřístupňováním různých lokalit pro vozíčkáře.

"Sledujeme tím v první řadě odstraňování předsudků o vozíčkářích, kteří jsou mnohými vnímáni jako nesoběstační lidé. Bude skvělé, pokud někdo po sledování posilujícího vozíčkáře změní svůj názor," zamýšlí se.

V neposlední řadě může sportoviště vyslat motivační signál pro další handicapované. "Pokud se neaktivní vozíčkáři doslechnou o lidech, kteří se stejným handicapem posilují, možná je to přivede k jednomu ze sportů. Doufám, že motivujeme co nejvíce lidí," uzavírá Ivan Nestával starší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy