Sledge hokejisté myslí na paralympijskou medaili. Budoucnost národního týmu ale halí těžké chmury

David Nebor
23. 10. 2017 14:05
Čeští sledge hokejisté na turnaji ve švédském Östersundu nezaváhali a kvalifikovali se na zimní paralympijské hry. Ty se budou konat v březnu příštího roku v jihokorejském Pchjongčchangu. Kapitán reprezentace Zdeněk Šafránek se však budoucnosti sledge hokeje v tuzemsku obává.
Čeští sledge hokejisté
Čeští sledge hokejisté | Foto: ČATHS

Praha - Čeští sledge hokejisté se suverénním způsobem kvalifikovali na paralympijské hry v Pchjongčchangu a věří si i na medaili. Skvělou přítomnost ale poněkud zatemňují personální problémy, které v budoucnu tento sport čekají.

"Český sledge hokej trpí nedostatkem hráčů. Myslím, že po paralympiádě bude problém udržet reprezentaci a do několika let se začne rozpadat i liga," chmurně prorokuje kapitán reprezentace Zdeněk Šafránek.

Nejistota panovala kvůli nedostatku financí

Kvalifikační turnaj, na kterém se rozhodovalo o účastnících paralympijského turnaje, se odehrál ve Švédsku. Čeští hráči změřili síly s domácími Švédy, Slováky, Němci a Japonci. "Na turnaj jsme sice odlétali jako favorité nejen na postup, ale celkové vítězství. Každý zápas je však jiný, je důležité nic nepodcenit, ale nakonec jsme očekávání naplnili," hodnotí Šafránek. Se spoluhráči zvládl naplno bodovat ve všech utkáních.

Ještě 14 dní před startem turnaje však nebylo jisté, zda na něj tým vůbec odletí. Reprezentace nedostala finanční příspěvek potřebný k zaplacení přípravy a cesty na kvalifikaci. Pomoci měla kampaň na slevovém portálu, kde mohl sledge hokejistům kdokoli přispět zvolenou finanční částkou. "V nejistotě jsme byli všichni. Ale zároveň jsme věřili, že se vše vyřeší. Proto jsme na sobě pracovali, abychom na turnaji předvedli co nejlepší výkony," říká Šafránek.

Čeští sledge hokejisté
Čeští sledge hokejisté | Foto: ČATHS

K částce vybrané v kampani nakonec přispěl i Český svaz ledního hokeje a ČATHS (Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců), díky čemuž měla reprezentace zelenou a byla schopna zaplatit výdaje spojené s turnajem.

Jako nůž máslem

"Po celou dobu turnaje byla nálada v týmu velice pozitivní. Vyhrávali jsme, ubytování bylo skvělé a organizátoři s námi velmi dobře komunikovali. Tým byl jak po psychické, tak fyzické stránce ve výborné formě," pochvaluje si kapitán. V prvním utkání nedali Češi šanci Slovákům a zvítězili 5:0. "Druhý zápas proti Německu pro nás byl velice důležitý. Věděli jsme, že když ho zvládneme, budeme mít postup téměř jistý," pokračuje Šafránek. A povedlo se. Hráči si opět s chutí zastříleli. Výsledek? 5:1. A po složitém utkání s domácími, které Češi nakonec zvládli a zvítězili 4:3, měli jistý postup. "Poslední zápas s Japonci jsme si chtěli hlavně užít. Popravdě, utkání jsme nekontrolovali, ale výhra 1:0 znamenala i prvenství v turnaji," říká Zdeněk Šafránek.

Hráči však postup neslavili nijak bouřlivě. "Sešli jsme se večer v klubovně, připili jsme si, otevřeli nějaká piva a řekli si pár slov k turnaji. Druhý den nás však čekala náročná cesta, oslavy jsme tedy neprotahovali," vzpomíná české "céčko".

Medaile z paralympiády je reálná

Od reprezentačních povinností si nyní sledge hokejisté odpočinou. Příprava na samotnou paralympiádu započne až v novém roce formou, která předcházela i kvalifikaci, a sice řadou soustředění.

Vzhledem k lokalitě březnových zimních olympijských her by mohla na mysl přicházet myšlenka, zda se pro Česko neuskuteční jakési další hokejové Nagano (dějiště olympijských her z roku 1998 je od Pchjongčchangu vzdušnou čarou vzdálené necelých 900 kilometrů). Zdeněk Šafránek však zůstává při zemi. "Upřímně, ve vítězství spíše nedoufáme. Turnaj bude, předpokládám, patřit USA a Kanadě, jejichž kvalita je zdaleka jinde než u ostatních," říká. Otevřený podle něj však bude boj o bronz, na který si se spoluhráči dělá zálusk.

Čeští sledge hokejisté
Čeští sledge hokejisté | Foto: ČATHS

V základní skupině čeká na reprezentaci výběr USA, domácí Jižní Korea a Japonsko. "Korejci, jakožto domácí, na sobě hodně pracují a povýšili sledge hokej na profesionální úroveň. USA mají věkový průměr týmu okolo 20 let, jsou velice sehraní a skvěle bruslí. A v kvalifikaci jsme poznali, jak těžkým soupeřem bude Japonsko," vyhlíží Šafránek s vědomím, že boj o případnou bronzovou medaili bude skutečně vyrovnaný. Druhou skupinu utvoří Kanada, Norsko, Itálie a Švédsko.

Nejisté vyhlídky

Úvahy nad paralympijskými soupeři ale nejsou ty jediné, které kapitánovi reprezentace přichází na mysl. Už v nejbližší budoucnosti totiž český tým bude čelit větším výzvám, z nichž tou největší je nedostatek hráčů.

"Pokud hráči nezačnou přibývat, liga se v budoucnu omezí na dva týmy, které budou hrát proti sobě, v horším případě úplně zanikne," myslí si Šafránek.

Přitom se sportovci snaží své řady rozšiřovat. "Pokoušíme se o co největší propagaci, komunikujeme s lékaři, kteří o nás říkají svým handicapovaným pacientům, jezdíme za zájemci a mluvíme s nimi o sledge hokeji… Přesto se však nedaří pravidelně hráče získávat. Za poslední čtyři roky se našli pouze tři nebo čtyři handicapovaní, kteří se vypracovali na dostatečnou úroveň," popisuje Šafránek zklamaně.

A jaké jsou hlavní důvody, proč sledge hokej nováčky nezláká? "Sledge hokej je především časově náročný. Když se ke všem tréninkům a ligovým utkáním přidá ještě reprezentace, člověk si volný čas na rodinu a odpočinek hledá opravdu složitě. Navíc za to nedostáváme žádné peníze," mluví otevřeně kapitán české reprezentace. "Stává se, že když u sebe nováček po několika trénincích nevidí pokrok, přestane ho to bavit. A pokud už sledge hokej někoho zaujme, vybere si většinou méně fyzicky a finančně náročnější sport," uzavírá kapitán.

Zdeněk Krupička v dresu české reprezentace.
Zdeněk Krupička v dresu české reprezentace. | Foto: Archiv Zdeňka Krupičky
 

Právě se děje

Další zprávy