Česká naděje pro Tokio: Sympatická sprinterka svůj handicap nevnímá

Toyota ČR
20. 10. 2019 20:09
Sprinterka Tereza Jakschová se narodila bez části levé ruky. Přesto svůj handicap nevnímá jako něco, co by ji mělo v životě omezovat.
Tereza Jakschová získala na mistrovství Evropy v Berlíně v roce 2018 dva cenné kovy - stříbro a bronz.
Tereza Jakschová získala na mistrovství Evropy v Berlíně v roce 2018 dva cenné kovy - stříbro a bronz. | Foto: Toyota ČR

Ke sportu tíhla od dětství a už devět let se profesionálně věnuje atletice. Momentálně patří mezi české paralympijské naděje a jejím největším snem je účast v Tokiu.

Za svůj dosavadní život vystřídala spoustu koníčků. Ve svých patnácti letech přišla na chuť atletice. Začala na pražské Slavii, kde působí dodnes. Svůj handicap si nikdy nepřipouštěla a vždy závodila a nadále závodí za Slavii pod Českým atletickým svazem.

Až v roce 2013, v době, kdy vyrazila na své první mistrovství světa, začala jezdit i na závody handicapovaných. Loni dokázala poprvé ve své kariéře uspět v kategorii dospělých, když si z mistrovství Evropy přivezla dva cenné kovy z běhu na 100 a 200 metrů. Její aktuální rekord na 100 metrů je 12,74 a na dvojnásobné trati 26,74.

Tereza Jakschová trénuje s nehandicapovanými sportovci na pražské Slávii i to je podle ní velká motivace.
Tereza Jakschová trénuje s nehandicapovanými sportovci na pražské Slávii i to je podle ní velká motivace. | Foto: Toyota ČR

Motivace je hnací motor

Stejně jako je Tereza Jakschová motivací pro spoustu zdravých sportovců, jsou také oni motivací pro ni. "Trénuju se zdravými sportovci, kteří mě obdivují a vždy mi fandí," prozradila česká handicapovaná atletka.

Kupředu ji ale žene především vlastní touha něco dokázat a být úspěšná v tom, co dělá. Vzhledem k tomu, že se věnuje sprintu, není pro ni handicap zase takovou překážkou. Jak sama říká, moc ji nelimituje a jediné tréninky, které má koncipované jinak než zbytek tréninkové skupiny, jsou ty v posilovně.

V tandemu s Martinem Fuksou

Za příjemné zpestření a skvělou příležitost považuje svou účast na nedávné zastávce Run Tour v Praze. Už jen proto, že běžela společně s kanoistou, olympionikem Martinem Fuksou. Její čas na pětikilometrové trati byl 16 minut a 34 vteřin, Martin Fuksa běžel v čase 10:44. 

Video: Toyota ČR

"Run Tour je skvělá příležitost, jak začít sportovat a jak lidé mohou sami sebe motivovat k lepším výsledkům," dodává. Výzva to byla i pro Martina Fuksu, ten jako rychlostní kanoista zapojuje běh do tréninku pravidelně, ale na rozdíl od Terezy, která běhá převážně na atletickém stadionu, si ho užívá spíše v přírodě.

"Vím, jak je těžký sport pro člověka, který žádný handicap nemá, takže když se někdo věnuje sportu i přes nějaká omezení, je to obdivuhodné," říká Fuksa.

Ať se momentálně zeptáte jakéhokoli sportovce, olympionika či paralympionika, jaký je jeho cíl nebo sen v dohledné budoucnosti, většinou uslyšíte stejnou odpověď: Tokio 2020. A stejně tak je to i v případě Terezy Jakschové.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy