Místo tisícovky fanoušků vyprodáno. Ostravské MS v parahokeji boří divácké rekordy

Podívejte se, kdo reprezentuje Česko na domácím MS v parahokeji
Michal Geier, 33 let, útočník. Novým kapitánem národního týmu je třiatřicetiletý útočník Michal Geier. Parahokejista s handicapem vyrůstal. V dětství mu zjistili nezhoubný nádor v bederní oblasti míchy a po operaci mu zůstala paralyzovaná pravá noha. Sledge hokeji se začal věnovat v roce 2005 a hraje za Sharks Karlovy Vary. Letošní sezona ale pro něj byla smolná, zranil se a musel ji předčasně ukončit. Po účasti na třech paralympijských hrách, čtyřech mistrovstvích světa a dvou evropských šampionátech se ale mistrovství světa v Ostravě nakonec účastní.
Zdeněk Šafránek - 37 let, útočník. Více než 16 let je už Zdeněk Šafránek na vozíku, po tom, co na něj v práci spadla automobilová konstrukce. Bývalý kapitán české reprezentace měl problémy se zánětem a na hýždích mu vznikala otevřená rána. V říjnu loňského roku podstoupil důležitou operaci, která dopadla dobře a nyní opět reprezentuje Česko na domácím mistrovství. V lize hraje za SHK LAPP Zlín, v letech 2010, 2014 a 2018 se zúčastnil paralympijských her. Kromě parahokeje se věnuje i boxu a handbikům – je mistrem ČR v horské cyklistice handicapovaných.
Zdeněk Klíma, 45 let, útočník. Zdeněk Klíma v patnácti letech spěchal na vlak do školy. Když do něj nastupoval, podklouzla mu noha a on spadl do kolejiště. Vlak se rozjel a on přišel o obě nohy. Jako handicapovaný sportovec vyzkoušel například atletiku a jízdu na handbiku. Od roku 2002 hraje parahokej. Je hráčem týmu Motor České Budějovice, který v roce 2004 pomáhal zakládat a od té doby ho vede. Jeho vzorem je norský parahokejista Rolf Einer Pedersen. Ve své kariéře se zúčastnil dvou paralympijských her, dvou mistrovství světa a také on byl členem stříbrného mistrovství Evropy ve Švédsku v roce 2011.
Zdeněk Hábl, 37 let, útočník. Po pouhých pěti měsících od úrazu se Zdeněk Hábl začal věnovat parahokeji. Ve 22 letech přišel o levou nohu potom, co mu na obě dolní končetiny najelo auto. Doktor, který ho operoval, dělal zároveň klubového lékaře u zlínských sledge hokejistů. Tam se také Hábl začal tomuto sportu věnovat a hraje tam doteď. Na velkých sportovních podnicích startoval ve své kariéře celkem devětkrát. Z toho třikrát na paralympijských hrách.
Foto: Dalibor Sosna
ČTK ČTK
3. 5. 2019 10:48
Mistrovství světa v parahokeji v Ostravě trhá rekordy v divácké návštěvnosti. Úterní zápas českých reprezentantů proti Itálii v základní skupině sledovalo v ostravské multifunkční aréně 8462 diváků, což je absolutní divácké maximum na sledge hokeji. Pořadatelé mohli poprvé v historii parahokeje oznámit, že utkání je vyprodáno.

"Je to určitě jeden z milníků parasportu obecně. Před šampionátem nám říkali, že budeme rádi, když přijde tisíc, dva tisíce lidí. Samozřejmě, že i pro nás je to mnohonásobně nad očekávání a jsme nadšeni," řekl ČTK ředitel šampionátu Jiří Šindler.

Podle něj se organizátorům vyplatila několikatýdenní kampaň před začátkem mistrovství. "Snažili jsme se parahokej, turnaj i hráče zpopularizovat, což se, myslím, docela povedlo. Sám jsem uvažoval nad tím, jestli to byl jeden konkrétní krok, kterým jsme lidi do haly dostali, ale určitě je to souběh okolností a řady faktorů. Všechno se nám to sešlo dohromady, určitě se tady i ukazuje, že Ostrava je sportovní město," prohlásil Šindler.

Atmosférou na zápasech jsou okouzleni nejen češti reprezentanti, ale i ostatní týmy. Parasport není na takový zájem veřejnosti zvyklý. "Těší nás, že píšeme historii parasportu. Tento šampionát už teď vstoupil do dějin," řekl Šindler.

České parahokejisty požene zaplněná hala i v dnešním semifinále proti vysoce favorizovaným Spojeným státům. Český tým je už postupem mezi poslední čtyři a atmosférou na zápasech nadšený.

"Jsem neskutečně šťastný, je to splněný sen. Já myslím, že furt sníme. Je tady díky organizátorům plný barák. Klobouk dolů před lidmi, že nás přišli podpořit a dotáhli nás k postupu," řekl brankář českého týmu Michal Vápenka.

 

Právě se děje

Další zprávy