Prague Cup ovládli podle očekávání Japonci. Český tenista Svášek byl finalistou druhé kategorie

David Nebor
17. 11. 2017 12:44
FERRMONT Prague Cup Czech Indoor 2017 je turnaj druhé nejvyšší kategorie a fanoušci tenisu na vozíku v Praze tak mohli vidět nejlepší světové hráče včetně účastníků paralympijských her. Finále hlavní mužské kategorie bylo menším překvapením. Čekal se čistě japonský souboj, ale nakonec si o trofej zahrál pouze jeden z nich, první nasazený, Takashi Sanada. Na druhé straně sítě bojoval Tom Egberink z Nizozemska. Z českých hráčů zaujal hlavně Tomáš Svášek, který se v nižší kategorii probojoval až do finále.
Devadesát světových tenistů zavítalo do Prahy na Prague Cup Czech Indoor 2017. Turnaj byl v hlavním městě už po dvaadvacáté. | Foto: Český tenisový svaz vozíčkářů

Praha - "Letošní Prague Cup byl ukázkou toho, že i turnaj úrovně ITF 2 může přilákat tenisty z předních příček světového žebříčku a lze sledovat kvalitní utkání." Těmito slovy charakterizoval letošní, v pořadí již dvaadvacátý ročník turnaje Martin Císař, prezident Českého svazu tenisu vozíčkářů.

Už před startem turnaje měla mužská kategorie jasné favority - reprezentanty Japonska. Nasazená jednička Takashi Sanada je ve světovém žebříčku momentálně devátý. A turnajová dvojka Takuya Miki, který v Praze vyhrál v roce 2015 i 2016, mu dýchá na záda z desáté pozice.  A právě od této dvojice se čekalo finálové umístění, což se nakonec odborníkům na tenis na vozíku nesplnilo. Miki padl v semifinále s nasazenou sedmičkou turnaje Tomem Egberingem z Nizozemska.

Tenisté z Japonska ovládli dvouhru i čtyřhru. Svášek došel až do finále

Pouze jediný Čech nastoupil v hlavní mužské kategorii. Michal Stefanu zaznamenal své největší úspěchy ve stolním tenise, když si z paralympijských her odvezl celkem pět cenných kovů a z toho dvě zlata. První kolo se mu vyvedlo, s Jerzym Kulikem z Polska si poradil ve dvou setech 6-0 a 6-4. Nicméně druhé kolo mu přineslo "smrtící" los. Japonec Sanada byl v souboji s českým tenistou nekompromisní a nedovolil mu uhrát ani set. "Michal to měl těžké. Ve vyšší kategorii soutěžilo asi osm tenistů z první světové třicítky, tudíž bylo zřejmé, že šance na postup z druhého kola budou skutečně nízké," objasňuje prezident svazu.

Nicholas Taylor, jediný tenista, který hraje na světe na elektrickém vozíku. Raketu má k ruce připevněnou řemínkem a míček při podání si nahazuje nohou. | Foto: Český tenisový svaz vozíčkářů

Sanadu už nezastavil nikdo. První set totiž ztratil až ve finále, kde ho vyzvala turnajová sedmička, Tom Egberink. Nizozemský tenista se dlouhou dobu potýkal se zraněným ramenem a nyní je jeho cílem proklouznout až do světové desítky. Egberink také nebyl v Praze nováčkem. Turnaj dokázal v roce 2014 vyhrát a od té doby se zlepšil hlavně v tvrdosti úderů. Úvodní set finálového utkání vyhrál 6-1, avšak posléze oba sety na japonského soka nestačil a prohrál dvakrát 4-6. "Ten první set byl z mé strany skvělý, pak jsem udělal několik chyb. Třetí sadu jsem rozhodně nezačal tak dobře jako tu úvodní. Prohrával jsem 0:2, pak jsem se rozehrál, dokonce jsem vedl 3:2 a měl šanci na 4:2, ale to se mi nepovedlo. Pak už tempo hry diktoval pouze soupeř. A já se musel spokojit s druhým místem," hodnotil Holanďan. "Měl jsem v letošním roce zdravotní komplikace s ramenem. Před víkendem jsem byl na 22. místě ve světovém žebříčku, teď skočím na 20. místo. Mým cílem je  určitě světová desítka, protože tam teď nikdo z holandských mužů není, což je pro mě velká motivace," pokračuje Egberink.

I když Takashi Sanada nepředvedl jeden ze svých nejlepších zápasů, přesto si z Prahy odvezl trofej pro vítěze. "Nebyl to můj nejlepší zápas. Dlouho jsem se do něj nemohl dostat, Tom hrál opravdu dobře a dostal mě pod tlak. Ale druhý set rozhodl," hodnotil po finálovém utkání Sanada. A nebylo to jediné prvenství, které na Prague Cup Czech Indoor slavil. Se svým kolegou Mikim si ve finále deblu poradili s polsko-rakouským párem Fabisiak - Legner.  "Letošní ročník byl co do kvality nasazených hráčů snad historicky na nejvyšší úrovni. A ještě teď ve mně doznívají pozitivní pocity z finálového utkání," pochvaluje si po vydařeném pořadatelství Císař. "Naši hráči předvedli skutečně kvalitní tenis."

Nejvýraznější domácí stopu za sebou zanechal Tomáš Svášek. V nižší kategorii si vysloužil až postup do finále. V této soutěži se předvedlo celkem devět Čechů a Martin Císař nazývá jejich počínání jakousi "dírou do světa". Hned sedm z nich postoupilo do druhého kola, v němž Tomáš Svášek narazil na taktéž domácího Jiřího Fialu. Po vítězství dvakrát 6-3 se v osmifinále potkal s dalším Čechem, nyní s Davidem Filipowskim. Ten Sváška potrápil poměrně více a o vítězi rozhodl až tiebreak ve třetím setu.

Ital Zola byl v semifinále pro Čecha lehkým soustem - porazil ho dvakrát 6-1. První finálový set s Polákem Pawlem Mietrkiewiczem Svášek získal, poté již ale nestačil a nakonec se s turnajem rozloučil druhým místem. I nižší kategorie deblu patřila českým vozíčkářům. Lépe než všichni ostatní zde zahráli výměny Jiří Fiala s Daliborem Potůčkem.

V kategorii žen zvítězila Italka. Češky se neprosadily

Ladislava Pořízková ani Petra Křížková mezi ženami neuspěly a obě byly vyřazeny v prvním kole. Semifinálovou čtveřici hráček tvořily první čtyři nasazené. Michaela Spaanstraová ve třech setech porazila Charlotte Faminovou a tedy i ženská dvouhra měla ve finále nizozemské zastoupení.

Ve druhém souboji o finále byla úspěšnější turnajová čtyřka Italka Giulia Capocciová, která vyřadila jedničku Katharinu Krugerovou. Vítězku finálové bitvy ukázal až tiebreak. Slavit mohla pětadvacetiletá Italka. Nicméně ani Spaanstraová nepřišla zkrátka, protože ve dvojici s Ruskou Viktroiií Lvovaovou byla šampionkou deblu.