Curlingáři na vozíčcích stále doufají. V žebříčku jsou třináctí, místo od postupu na paralympiádu

Veronika Skalecká
24. 4. 2017 10:48
Finále VII. ročníku Eurovia ligy curlingu mezi Slovenskem a pražským SC Jedličkova ústavu vyhrál favorit - slovenský tým 11:1. Bronz získala Itálie.
Čeští hráči by se rádi dostali do nejlepší desítky nebo dvanáctky, protože na paralympiádě startuje dvanáct týmů, na mistrovství světa A startuje deset týmů.
Čeští hráči by se rádi dostali do nejlepší desítky nebo dvanáctky, protože na paralympiádě startuje dvanáct týmů, na mistrovství světa A startuje deset týmů. | Foto: Veronika Skalecká

Praha - Stříbro získal domácí Sportovní Club Jedličkova ústavu na víkendovém mistrovství České republiky v curlingu vozíčkářů v pražských Roztylech. Turnaj byl zároveň finálovým kolem VII. ročníku Eurovia ligy curlingu vozíčkářů.

Ze sobotních zápasů ve skupinách postoupily do nedělních bojů o medaile týmy Itálie, Polska, Slovenska a s nimi právě domácí celek. 

Ten si pak v klíčovém semifinálovém klání vedl velmi dobře, když porazil Poláky poměrem 11:6. Do finále prošel rovněž slovenský tým, který si vybojoval postup nad Itálií vítězstvím 8:7.

Celek Slovenska patřil k favoritům a svou roli potvrdil, když na turnaji zvítězil.
Celek Slovenska patřil k favoritům a svou roli potvrdil, když na turnaji zvítězil. | Foto: Veronika Skalecká

Finálový zápas mezi Slovenskem a pražským SC Jedličkova ústavu měl takřka od začátku jasného vítěze - favorizovaný slovenský tým porazil české zástupce poměrem 11:1. V boji o bronz pak Itálie porazila Polsko.

"Kdybych měl hodnotit výsledek našeho týmu, tak s druhým místem jsme spokojeni. Finálový zápas nám bohužel vůbec nevyšel, hráli jsme proti favorizovanému Slovensku, jehož tým je zároveň reprezentačním týmem Slovenska, zatímco my jsme hráli za klub. Takže není překvapení, že vyhráli. Mohli jsme je trochu víc potrápit, což se nám v minulosti i povedlo, ale tentokrát to vůbec nevyšlo. Nicméně s druhým místem jsme spokojení, dopadli jsme z českých týmů nejlépe, takže po téhle stránce je určitě spokojenost," pochvaloval si po finálovém utkání Radek Musílek z SC Jedličkova ústavu.

Mistrovství České republiky je zároveň finálovým turnajem Eurovia ligy curlingu vozíčkářů, která probíhá už několikátým rokem s poměrně hojnou a bohatou mezinárodní účastí.

"My jsme před lety přišli s takovým nápadem, že bychom tu českou ligu mohli obohatit právě mezinárodní soutěží. Třeba na Slovensku či v Polsku ani tolik týmů jako my nemají, takže jim to také přišlo zajímavé. Vznikla dlouhodobější liga, kdy se potkávají kvalitní týmy, získávají mezinárodní zkušenosti, které jsou nedocenitelné třeba pak na reprezentačních úrovních," popisuje vznik mezinárodní ligy Musílek.

Na Eurovia ligu přijíždí do České republiky týmy ze zahraničí - jezdí sem pravidelně týmy ze Slovenska, Polska, Itálie, Německa, jeden rok tu startovali i Slovinci.

"Pro nás je to výhodné i v tom, že ta mezinárodní konkurence přijede za námi, protože je poměrně náročné a nákladné jezdit po mezinárodních turnajích, takže pro nás je moc fajn, že máme na domácím ledě tyhle možnosti," vysvětluje výhody Musílek.

Na Eurovia ligu přijíždí do České republiky týmy ze zahraničí – ze Slovenska, Polska, Itálie, Německa.
Na Eurovia ligu přijíždí do České republiky týmy ze zahraničí – ze Slovenska, Polska, Itálie, Německa. | Foto: Veronika Skalecká

Kromě získávání zkušeností na turnajích s mezinárodní účastí, trénují vozíčkáři v Praze také díky zápasům s nehandicapovanými hráči.

"Protože těch turnajů vozíčkářů není zas až tolik, tak máme jako reprezentační tým takovou přípravu, že startujeme v divizi mužů běžného curlingu. Což je sice nejnižší soutěž mezi chodícími, ale pro nás je to výborná příležitost, jak si zatrénovat. Nejsme tam nějací extra borci, ale také ani neprohrajeme všechny zápasy. Takových sportů, kde mohou handicapovaní hrát proti zdravým, moc není. Byť jsou zde drobné rozdíly, třeba v tom, že my nemeteme anebo že házíme z místa pomocí tyčí. Také je rozdíl v tom, že my musíme mít týmy smíšené, musí tam být zástupci obou pohlaví, což je vlastně příjemné. Jsou to rozdíly, které ale v zásadě té hře nijak nevadí," říká Musílek.

Mistrovství České republiky v curlingu vozíčkářů v Praze bylo zároveň finálovým kolem VII. ročníku Eurovia ligy curlingu vozíčkářů.
Mistrovství České republiky v curlingu vozíčkářů v Praze bylo zároveň finálovým kolem VII. ročníku Eurovia ligy curlingu vozíčkářů. | Foto: Veronika Skalecká

Český reprezentační tým zatím na větší úspěchy na mezinárodním poli čeká. Čeští hráči by se rádi dostali do nejlepší desítky nebo dvanáctky, protože na paralympiádě startuje dvanáct týmů, na mistrovství světa A startuje deset týmů.

Momentálně je česká reprezentace ve skupině B mistrovství světa, již několikrát však byla jen krůček od postupu do elitní skupiny A, stejně tak od příležitosti zúčastnit se paralympijských her.

"Teď jsme ve světovém rankingu třináctí a na paralympiádu jede dvanáct týmů, takže jsme těsně před branami a stále doufáme. Určitě je náš cíl dostat se na paralympijské hry. Děláme pro to hodně," dodává Radek Musílek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy