Čeští plavci se mezi evropskou konkurencí neztratili. Úspěšný byl i zrakově postižený judista

David Nebor
26. 10. 2017 15:31
V italském Janově se uskutečnily Evropské paralympijské hry mládeže 2017. Česko na místě reprezentovalo devět tělesně handicapovaných plavců a zrakově postižený judista. Ze sedmadvaceti zemí se Češi v konečném pořadí zemí umístili šestí.
Z celkových 41 startů přivezli plavci domů 32 osobních rekordů.
Z celkových 41 startů přivezli plavci domů 32 osobních rekordů. | Foto: ČSTPS

Janov - Číslo 13 je všeobecně považováno za nešťastné. Nadějní čeští sportovci, kteří se zúčastnili Evropských paralympijských her mládeže, s tímto tvrzením nesouhlasí. V Janově si doslova vyplavali a vyzápasili třináct cenných kovů. Tento výkon je v celkové tabulce zemí umístil na šestou příčku, čímž obhájili dva roky starý výsledek z her ve Varaždinu. Umístění považuje vedoucí výpravy Radka Kučírková za úspěch. "Z celkových 41 startů přivezli plavci domů 32 osobních rekordů, a to díky kvalitní přípravě vedené reprezentačním trenérem Janem Nevrklou a vynikající atmosféře v týmu," pochvalovala si.

Plavci se ověsili medailemi

Devět plavců ze čtyř různých klubů závodilo pod záštitou Českého svazu tělesně postižených sportovců. Z SK Kontakt Praha do Janova jeli Anežka Floriánková, Agáta Koupilová, Monika Mikuškovicová, Matyáš a Tadeáš Strašíkovi a Jonáš Kešnar. SK Kontakt Brno vyslal Annu Polákovou, SK Kontakt Karlovy Vary zase Nicole Habermannovovu a Kontakt České Budějovice Ivana Nestávala.

Tadeáš Strašík
Tadeáš Strašík | Foto: ČSTPS

Medailistka z her před dvěma lety Anežka Floriánková nevyšla na prázdno ani letos. Ve své kategorii získala dvě vítězství v závodě na 100m znak a v dvousetmetrovém polohovém závodě. K tomu přidala bronzy v 100m prsa a stejně dlouhém závodě na volný způsob. "Se svými výkony jsem spokojená, přestože letošní sezóna je pro mě, po loňské paralympijské, spíše oddechová," říká úspěšná plavkyně. Několika medailemi přispěl konečnému součtu i Jonáš Kešnar, který v Janově zažil svou zahraniční premiéru. Zvítězil na trati 400m volný způsob, na 200m polohový závod dohmátl pro stříbrnou medaili, 100m volný způsob, 100m znak a 100m motýlek pro něj byly bronzové disciplíny.

Anežka Floriánková znovu vyplavala cenné kovy.
Anežka Floriánková znovu vyplavala cenné kovy. | Foto: ČSTPS

Českobudějovický Ivan Nestával také nezůstal za očekáváním. Ze závodu na 50 metrů znak si odnesl zlato, na stejné trati doplaval volným způsobem pro druhé místo. Poslední plaveckou medaili získal Tadeáš Strašík v disciplíně 100m prsa.

Výprava zaznamenala i judistický úspěch

Desátým členem českého týmu byl Michal Motrinec, kterého vyslal Český svaz zrakově postižených sportovců. Právě on uzavřel české medailové konto na třináctce po tom, co zvítězil v obou svých duelech a získal zlatou medaili. "Míša do Itálie odjížděl skvěle fyzicky připravený. Díky jeho výšce je jeho dominantou boj na zemi, který k příležitosti her ještě zdokonalil," sděluje Motrincův trenér Jan Dutka. Judista svou přednost potvrdil a v obou soubojích udolal soupeře v boji na zemi ještě před vypršením časového limitu. Stinnou stránku sledoval Dutka v organizaci her. "Často se například měnily časy v programu. S dobou, kdy se měl Míša odvážit, se hýbalo dokonce třikrát," říká.

Česko na místě reprezentovalo devět tělesně handicapovaných plavců a zrakově postižený judista.
Česko na místě reprezentovalo devět tělesně handicapovaných plavců a zrakově postižený judista. | Foto: ČSTPS

"V průběhu her pořádal Mezinárodní paralympijský výbor program ‚Hrdý paralympionik‘, v rámci kterého se uskutečnily přednášky o historii paralympijského hnutí, fair play a podobně. Na přednášky jsme se vzhledem k nabitému programu nedostali. Ale dovolím si použít slovíčko ‚hrdý‘ v jiném kontextu. Jsem hrdá vedoucí týmu nejen na naše medailisty, na naše vítěze her, na vyplavané medaile a osobní rekordy, ale především na atmosféru a soudržnost našeho mladého týmu, který navazuje na úspěchy Martina Kováře, Kateřiny Coufalové, Jany Hoffmanové a všech plavců z předchozí generace," pokračuje Radka Kučírková.

K chvále se přidává i Alžběta Řehořková, která byla reprezentačním trenérem pověřená vedením týmu na hrách: "Děkuji všem plavcům za skvělé závodní nasazení, díky kterému se v konkurenci 130 plavců neztratili. Měli jsme super tým, a i když občasně ze strany organizátorů něco nefungovalo, tak to naší dobrou náladu nijak neohrozilo. Pohoda v týmu hrála důležitou roli a 12 plaveckých medailí jsou hezkou třešničkou na dortu."

 

Právě se děje

Další zprávy