Napůl robot, napůl superhrdina. Ledeckou znovu čeká nabitá sezona

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 11. 2016 15:01
Ester Ledecká nebude ani v začínající sezoně nic měnit. Opět bude bojovat o nejvyšší stupně ve snowboardových soutěžích a po loňských zkušenostech chce na sebe upozornit také na lyžařských svazích. "Mým cílem je v obou sportech účast na mistrovství světa,“ tvrdí před novou sezonou.
Ester Ledecká a její nová kombinéza
Ester Ledecká a její nová kombinéza | Foto: ČTK

V kterém z těchto dvou sportů se cítíte líp?

Na suché zemi mě láká snowboard, na sněhu pak lyžování. Na obojí jsem dost dobře připravena. Navíc mám ještě několik týdnů na doladění některých maličkostí. V přípravě jsem však udělala maximum, takže věřím, že to také přinese očekávané ovoce.

Byla to tedy náročná příprava?

Určitě, ale zároveň mohu bez nadsázky říci, že byla přímo fantastická. Pod řeckým sluncem jsem se věnovala už tradičně windsurfingu a nově také kickboxu. Velice užitečný pak byl měsíční pobyt v Chile, kde jsem pod vedením rozšířeného lyžařského týmu pilovala formu na sněhu. Měla jsem také možnost testovat skvělé lyže od rakouské firmy Atomic. A navíc jsem se zúčastnila devíti závodů a v osmi z nich zvítězila. Musím však přiznat, že měly spíše přátelskou podobu.

Takže na Chile máte jen ty nejlepší vzpomínky?

Líbilo se mi tam. Mimo jiné i proto, že v té době tam začínalo jaro, které, zvláště na sněhu, mám moc ráda. Byli jsme tam sice trochu odříznuti od světa, ale nevadilo mi to. Vyhovovaly mě hlavně doslova senzační podmínky k trénování.

Jaký jste měla program po návratu do Evropy?

Opět ke spokojenosti jsem se s novým týmem začala připravovat na snowboardovou sezonu. Využila jsem totiž nabídku bývalého mistra světa Sigiho Grabnera, který založil tým SG Pro Team, přivedl italského trenéra Pramsohlera a sám zůstal v pozici druhého kouče.  Trénuji společně s muži a celkovou atmosféru si mohu jen pochvalovat. Jen se ještě musím zdokonalit v němčině, abych správně vyjadřovala své připomínky (smích).

Další novinkou jsou kombinézy pro lyžařské soutěže. Líbí se vám?

Překonaly mé představy. Navrhoval je můj bratr Jonáš a jejich výrobci je firma Don Quiet. Jsem moc ráda, že po loňském vydařeném kompletu na snowboard jsou doslova úžasné i pro lyže. Od návrhu přes design, kvalitu materiálu a vyhotovení je vše na špičkové úrovni. Podobné prý bude mít maximálně pouze pět elitních lyžařek.

Předběžný program prozrazuje, že během necelých čtyř měsíců vás čekají tři závody ve Světovém poháru na lyžích, šest ve snowboardu a dva světové šampionáty. S cestováním to asi nebude jednoduché ke zvládnutí...

Je toho docela dost, ale jsem závodní typ a žádný závod nechci vynechat. Zajímavá bude pro mě i pestrost těchto startů, ať jde o místa konání či disciplíny v alpském lyžování i ve snowboardu. Po náročné přípravě by to mělo vydržet i moje tělo. Ostatně o to se musí postarat můj fyzioterapeut Jakub Marek (smích).

Když jsme u obou vašich oblíbených sportů, tak neuvažovala jste někdy, že zkusíte také běžecké lyžování?

Snowboard i lyžování mě už řadu let baví, snažím se vymýšlet něco nového a prosazovat se v obou Světových pohárech. Pokud jde o běžky, tak o těch jsem nikdy neuvažovala, a to z jediného důvodu: jejich trať vede dost často do kopce, což není moje oblíbená parketa (smích).

První závod Světového poháru v alpském lyžování vás čeká v prvních prosincových dnech v kanadské Lake Louise. Čím pro vás bude?

Letošní premiérou, na kterou se moc těším a zároveň místem, kde jsem nikdy nebyla. Snad pojedu rychle a užiji si to.

A Váš cíl pro celou sezonu?

Obhajoba prvenství ve Světovém poháru na snowboardu, v němž se o první body pojede v polovině prosince v Itálii. Ze třech lyžařských pohárových startů si chci otevřít dveře k účasti na únorovém mistrovství světa ve Svatém Mořici. A přibližně o měsíc později bych se ráda prosadila i šampionátu ve snowboardu, který se koná v Siera Nevadě. Především však chci zase krůček po krůčku plynule postupovat nahoru a na lyžích častěji skončit v elitní třicítce.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy