Vingegaard doveze do Paříže další titul na Tour, závěrečný spurt vyhrál Pogačar

22. 7. 2023 17:44
Dánský cyklista Jonas Vingegaard byl třetí v předposlední etapě Tour de France a obhájí prvenství. Závěrečný spurt dnes vyhrál Slovinec Tadej Pogačar.
Jonas Vingegaard.
Jonas Vingegaard. | Foto: Reuters

Dánský cyklista Jonas Vingegaard sice v závěru 20. etapy Tour de France prohrál spurterský souboj se svým největším rivalem Slovincem Tadejem Pogačarem, ale dál bezpečně míří za obhajobou celkového prvenství.

Dvojnásobný šampion Tour Pogačar si po trápení v předchozích etapách připsal druhý dílčí úspěch ve 110. ročníku, žlutý dres už ale ohrozit nemohl. Díky bonusovým sekundám za výhru v poslední náročné horské etapě dokázal jen mírně snížit odstup za vedoucím Vingegaardem na 7:29 minuty. Druhé místo v dojezdu do lyžařského střediska Le Markstein vybojoval Rakušan Felix Gall.

"Po tom hrozném týdnu jsem konečně byl na kole zase sám sebou. Snažil jsem se o únik, ale nakonec to byl spurt. Je vážně skvělé, že jsem to takhle zakončil," pochvaloval si v cíli slovinský jezdec stáje SAE Team Emirates. Po dlouho těsném souboji o celkové prvenství ztratil kontakt s Vingegaardem až v úterní časovce a hlavně den poté v královské etapě, v níž zcela odpadl.

Oba hlavní favorité ve stoupání na poslední vrchařskou prémii postupně dostihli všechny uprchlíky, a protože žádný z nástupů Pogačarovi nevyšel, společně s Gallem pokračovali až do cíle. Na posledních pět kilometrů se do vedoucí skupiny dotáhla i dvojčata Adam a Simon Yatesové a právě stájový kolega Adam Yates pomohl Pogačarovi rozjet poslední spurt. Vingegaard na jeho dynamický nástup podle očekávání nestačil, na cílové pásce se před něho ještě těsně prosmýkl Gall.

Simon Yates se díky čtvrtému místu posunul na stejnou pozici za svého bratra i v celkovém hodnocení. Dosud čtvrtý Španěl Carlos Rodríguez dnes nabral manko 52 sekund.

Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře mohl už v polovině etapy slavit Ital Giulio Ciccone. Po výhře na vrchařské prémii třetí kategorie na Col de la Schlucht bylo jasné, že o svedení přijít nemůže a stačí mu dojet do cíle. Zelený dres za bodovací soutěž má na dosah vítěz čtyř etap Jasper Philipsen z Belgie.

Nedělní závěrečná etapa s cílem v Paříži má ceremoniální charakter, o etapové vítězství se závodí až v závěrečných kilometrech na Champs Élysées.

Cyklistický závod Tour de France - 20. etapa (Belfort - Le Markstein Fellering, 133,5 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 3:27:18, 2. Gall (Rak./AG2R-Citroën), 3. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma), 4. S. Yates (Brit./Jayco-AlUla) všichni stejný čas, 5. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) -7, 6. Barguil (Fr./Arkéa-Samsic) -33.

Průběžné pořadí: 1. Vingegaard 79:16:38, 2. Pogačar -7:29, 3. A. Yates -10:56, 4. S. Yates -12:23, 5. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) -12:57, 6. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -13:27.