Soupeř ve vlastním týmu i sílící Dumoulin. Tlak na Frooma i Sky je obrovský, říká Tesař

Petr Paseka Petr Paseka
24. 7. 2018 9:35
Bývalý cyklista Lubor Tesař hodnotí dosavadní průběh Tour de France. Ta dnes vstupuje do svého posledního týdne.
Geraint Thomas.
Geraint Thomas. | Foto: Reuters

Tour má za sebou dvě třetiny a Alpy. Co z dosavadního průběhu vám zatím nejvíce utkvělo v paměti?

Jednoznačně divoká etapa na kostkách do Roubaix s mnoha zajímavými situacemi na trati a pády. I tady ukázal Greg van Avermaet svou neuvěřitelnou sílu a chuť útočit v boji o žlutý dres.

Boj o žlutý trikot je stále otevřený. Průběžnému pořadí zatím vévodí dvojice Thomas-Froome ze Sky. Myslíte, na základě dosavadního průběhu, že by jejich pozici mohl někdo ohrozit?

Já doufám, že ještě nevytáhl všechny trumfy z rukávu Tom Dumoulin. Den ode dne v horách je silnější i Roglič a jede se do Pyrenejí, takže věřím, že španělští fanoušci probudí i trio z Movistaru (Quintana, Landa, Valverde).

Jak myslíte, že se situací "Thomas před Froomem" naloží sama stáj Sky? Je lídr pořád Froome? Nemohla by momentální situace zvýšit napětí uvnitř týmu, a tím pádem zvýšit šance ostatních?

Tohle je asi zatím nejzajímavější dění na Tour. Thomas mi zatím připadá dokonce i v kopcích silnější než Froome a je i lepší časovkář. Ale viděli jsme všichni, co dokázal Froome v závěru Gira. Každopádně je to pro něj nová zkušenost - mít nejsilnějšího soupeře ve vlastním týmu. Tohle Brailsfordovi rozhodně nezávidím.

Na rozdíl od celkového pořadí se souboj o zelený trikot zdá být rozhodnutý. Petera Sagana by už mohl ohrozit jen zázrak nebo vypadnutí. Co na jeho dominanci a pohodu, ve které jezdí, říkáte?

Sagan je letos v naprosté pohodě a já začínám pomalu věřit, že je snad schopný se připravit i na tak těžkou trať podzimního mistrovství světa, jaká čeká na jezdce v Innsbrucku, a mohl by i tam uspět. I když papírově by neměl mít šanci a je to profil pro čistokrevné vrchaře.

Většina jeho vyzyvatelů už je kvůli nesplnění časového limitu ze hry venku. Neměla by v tomto směru Tour uvažovat o zmírnění pravidel? I s ohledem na to, že se letos týmy zmenšily o jednoho člena.

Tahle otázka bude jistě hodně diskutovaná po skončení Tour a myslím, že se nějakých regulativních opatření ve prospěch sprinterů v horských etapách dočkáme.

Postavení Sagana dokumentovala situace ze 14. etapy, kdy si Boudat dovolil s ním spurtovat na prémii a poté musel své počínání naštvanému Saganovi vysvětlit a v podstatě se omluvit. Není Saganova dominance soutěži o zelený trikot vlastně na škodu?

Vždycky když někdo dominuje, je to na škodu. Ale tady těžko něco vymyslet - Sagan je neskutečný talent a dříč, který si dokáže jít pro každý bod jako buldok.

Na řadě je třetí týden a Pyreneje. Může se na Froomovi projevit náročný program a komu by podle vás mohl závěr Tour sedět?

Zatím je vše rozehrané velice dobře pro diváky. Jen škoda nešťastného pádu Nibaliho. Bude zajímavé sledovat, jaký bude v závěrečném týdnu rozdíl mezi jezdci, kteří absolvovali Giro, a těmi, kteří se připravovali jen speciálně na Tour. Těším se na souboj Froome-Dumoulin. Holanďan bude mít obrovskou motivaci vrátit Froomovi porážku z Gira. Navíc ten tlak na tým Sky zvenčí je obrovský a nebudou to mít kluci v bíločerné vůbec jednoduché.

Jak moc vám na Tour chybí Češi? Zejména etapa do Roubaix by byla jako šitá na míru Zdeňku Štybarovi.

Pro Zdeňka je to obrovská škoda - byla zde velká šance uspět. Bohužel jel Giro a jeho tým je nabitý hvězdami pro tyto klasikářské etapy. Já jsem nepochopil, proč Quick Step tu etapu takhle prokoučoval. Mohli ji nejen vyhrát, ale měli velkou šanci se obléci i do žlutého trikotu (Gilbert, Jungels). Nevím, jestli si Lampaert myslel, že dokáže ospurtovat Degenkolba s Avermaetem…?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy