Etapu Tour de France s cílem na sopce vyhrál Woods, vedení udržel Vingegaard

9. 7. 2023 18:24
Šestatřicetiletý Kanaďan Michael Woods vyhrál 9. etapu Tour de France, která končila na sopce Puy de Dome. V závěrečném stoupání předstihl Američana Mattea Jorgensona, který předtím jel osamoceně v čele bezmála 50 kilometrů. První cyklisté z pelotonu dojeli s více než osmiminutovou ztrátou, žlutý trikot udržel Dán Jonas Vingegaard, ale Slovinec Tadej Pogačar snížil jeho náskok na 17 sekund.
Tadej Pogačar
Tadej Pogačar | Foto: Reuters

Woods zvládl závěr 182 kilometrů dlouhé etapy s jedenáctiprocentním stoupáním nejlépe. Předjížděl jednoho soupeře ze skupiny uprchlíků za druhým a půl kilometru před cílem se přehnal i přes dlouho vedoucího Jorgensona. Ten nakonec dojel do cíle ve výšce 1412 metrů nad mořem až na čtvrtém místě. Woods najel na druhého Francouze Pierra Latoura 28 sekund a po dvou etapách Vuelty vyhrál první etapu na Tour.

"Na začátku stoupání jsem si nemyslel, že bych mohl vyhrát. Ale vždycky je lepší být na mém místě než na Jorgensonově. Osm set metrů před cílem jsem viděl, že je to opravdu možné, takže jsem do toho dal všechno," citovala vítěze agentura AFP. V průběžném pořadí patří Woodsovi 22. místo se ztrátou téměř 20 minut.

V souboji o žlutý trikot zaútočil v závěru dvojnásobný šampion Tour Pogačar a na obhájce prvenství Vingegaarda najel osm sekund. "Nohy se dobře točily, říkal jsem si - proč nezaútočit? Jonas byl silný, ale dnes jsem ho dokázal dostat pod tlak," řekl Pogačar. "Jsem rád, že jsem udržel žlutý trikot a stále ho po prvním týdnu mám. Etapy, které mi nejvíce vyhovují, jsou stále před námi, bude to těžký boj," doplnil Vingegaard.

V pondělí mají cyklisté volný den, v úterý je čeká zvlněná trať z Vulcanie do Issoire (167,5 km).

Cyklistický závod Tour de France - 9. etapa: Saint-Léonard-de-Noblat - Puy de Dome (182,5 km):

1. Woods (Kan./Israel-Premier Tech) 4:19:41, 2. Latour (Fr./TotalEnergies) -28, 3. Mohorič (Slovin./Bahrajn Victorious), 4. Jorgenson (USA/Movistar) oba -35, 5. Berthet (Fr./AG2R-Citroën) -55, 6. Powless (USA/EF Education-EasyPost) -1:23. Průběžné pořadí: 1. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) 38:37:46, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -17, 3. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -2:40, 4. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) -4:22, 5. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) -4:39, 6. S. Yates (Brit./Jayco-AlUla) -4:44.