Vrzalová si před ME další noční můru nepřipouští. Cítím se silná, třeba překvapím, doufá

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 8. 2018 16:01
Pokaždé ji uvidíte se širokým úsměvem na tváři. Ale v letošní sezoně má Simona Vrzalová k dobré náladě ještě více důvodů než obvykle. Našla recept na efektivní přípravu, překonala letitý český rekord v závodě na míli a těší se na šampionát v Berlíně. Cítí se výborně a věří, že formu konečně prodá na velké akci.
EUFORIE. Simona Vrzalová si na Zlaté tretře zlepšila osobní maximum na 1 500 metrů.
EUFORIE. Simona Vrzalová si na Zlaté tretře zlepšila osobní maximum na 1 500 metrů. | Foto: Dalibor Sosna

Český Těšín - Její příběh už je atletickým fanouškům dostatečně známý. Vytrvalkyně Simona Vrzalová překonala divokou pubertu, nezastavila ji ani krevní choroba a po velkém návratu je českou jedničkou na středních tratích. A možná ji znáte jako prodavačku z večerky v Českém Těšíně.

I když tato zvláštnost už na sto procent neplatí. "Moc to nestíhám, jdu tam maximálně dvakrát za měsíc. Když jsem doma, stejně musím jezdit na tréninky do Ostravy. Mrzí mě to, protože máma s tátou by pomoct potřebovali," říká Vrzalová na téma koloniálu svých rodičů.

Ale dost možná díky výrazně menší vytíženosti za pultem má v letošní sezoně tak skvělé výsledky na dráze. Na Zlaté tretře si časem 4:04,8 sekundy zlepšila osobní maximum na 1 500 metrů, na Diamantové lize zaběhla český rekord na míli a doma vybojovala titul z osmistovky.

Ovoce přinesla také změna v přípravě. "Šli jsme více do rychlosti, 800 a 1 500 metrů mi vyhovuje více než delší tratě, které jsem běhala dříve. V třetí sezoně po mém návratu si všechno konečně sedlo, asi to chtělo nějaký čas," přemítá svěřenkyně trenéra Augustina Šulce.

Vrzalová začala před startem sezony mnohem více posilovat a zjistila, že se ve shybech nebo klikování našla. "Posiluju hodně a cítím se díky tomu silná. Není to pro každého, Kristiina Mäki skoro neposiluje, ale zase běhá na tréninku delší úseky," zmiňuje Vrzalová kolegyni z reprezentace.

Víkend s mistrovstvím republiky v Kladně si Vrzalová zpestřila na hrazdě:

Tonizačka před MČR 😂😂😂

Příspěvek sdílený Simona Vrzalová (@simona.vrzalova88),

Vrzalová, Mäki a Diana Mezuliáníková se společně představí na blížícím se evropském šampionátu, který startuje v Berlíně v pondělí. Spolupráci Češek na trati ale jejich rozdílný typ spíše vylučuje. "Je těžké si navzájem pomoct, navíc záleží, jak se potkáme v rozběhu," dodává Vrzalová.

Nejhorší závod si vybrala na největší scéně

Před dvěma lety se na ME v Amsterdamu na patnáctistovce taktizovalo a Polce Cichocké stačil čas skoro půl minuty za rekordem Vrzalové. "Byl to závod se šíleným finišem, ve kterém je Cichocká silná. To pro mě není, snad se takhle letos nepoběží," usmívá se třicetiletá atletka.

Odvážila by se Češka případné pomalé tempo rozběhnout? "Pozná se to až v závodě podle pocitu, ale netuším, jestli bych měla takovou odvahu," přiznává Vrzalová. "Zatím se mi na větších akcích nedařilo, ale těším se a doufám, že konečně něco zaběhnu. Hlavně chci do finále," doplňuje.

Premiéru si odbyla vloni na evropském šampionátu v hale v Bělehradu, závodila také na mistrovství světa v Londýně a letošním halovém MS v Birminghamu. Ani jednou se však nepřiblížila hranici svých možností a před rokem v Londýně vzdala rozběh ještě před cílovou rovinkou.

Na ME bude tedy venku startovat poprvé. Londýnský propadák ji dodnes sžírá, ale Vrzalová věří, že si z nepovedeného závodu vzala ponaučení. "Je to noční můra, před každým závodem na to myslím. Přepálila jsem to, byla jsem přemotivovaná a dost jsem to zvorala," vzpomíná.

"Byla jsem šíleně nervózní a zaběhla svůj nejhorší závod," pokračuje Vrzalová v kritice svého výkonu. Byla tehdy v šoku z velikosti stadionu, diváků, atmosféry. Přesto letos v červenci na mítinku Diamantové ligy právě v Londýně zlomila 32 let starý národní rekord v běhu na míli.

Ačkoliv jde o distanci, která se běžně neběhá, udělal rekord Vrzalové velkou radost. Na mezičase 1 500 metrů byla navíc pouze pět setin za osobním maximem ze Zlaté tretry a cílem proběhla v čase 4:21,54. "Říkala jsem si, že tu poslední stovku už musím nějak dobelhat."

"Necílila jsem na něj, ale je super mít český rekord. Teď se chci přiblížit ještě rekordu na 1 500 metrů. Ivana Walterová zvládla časy na 1 500 i míli v jednom roce. Myslím, že na to mám. Minimálně do příštího roku je to můj cíl," mluví Vrzalová o výkonu 4:01,84 z Budapešti v roce 1986.

Před startem na okamžik unikne do jiného světa

V Berlíně je ženská patnáctistovka na programu až v druhé polovině mistrovství. Rozběhy se poběží v pátek, finále dokonce v neděli. "V Londýně jsem závodila hned první den, teď to bude lepší, stadion si okoukám," říká loňská vicemistryně Evropy v přespolním běhu.

Na zklidnění nervů před závodem pomůže Vrzalové i v Německu herní konzole. "Jasně, beru si PlayStation, jen musím ještě sehnat nějakou dobrou hru. Pomůže mi to s odreagováním, při hraní jste úplně v jiném světě," rozesměje se vytrvalkyně z Českého Těšína.

Nakažlivý smích ji provází neustále a už se těší, až bude dobrou náladu šířit v českém týmu. "Snažím se být pořád pozitivní. Nemá cenu atletiku příliš hrotit, beru ji s rezervou. Na tréninku i na soustředění běžně jedou srandičky, když se to zrovna hodí," culí se Vrzalová.

"Je fajn, že jedeme vlakem, protože v letadle se necítím příliš bezpečně. V týmu je spoustu nových tváří, bude to legrace," odhaduje milovnice těstovin a zmrzliny. Vedle jejího závodu ji budou zajímat hlavně výkony kamarádů Lucie Sekanové ve steeplu a Jakuba Zemaníka na desítce.

Ale fandit bude pilně i všem ostatním českým atletům, aby navázali na bilanci čtyř stříbrných medailí z evropského setkání v Amsterdamu před dvěma lety. Druzí tam skončili Maslák, Kudlička, Veselý a Helcelet.

Poslední medaili z běhu na 1 500 metrů má česká atletika z Helsinek 2012 zásluhou Terezy Čapkové. Ta ovšem získala bronz až dodatečně po diskvalifikaci čtyř dopujících závodnic z Turecka, Ruska a Ukrajiny.

Co takhle Simona Vrzalová a medaile? "To teda nevím. O tom raději vůbec nepřemýšlím," kroutí hlavou česká reprezentantka. Ale pokud se poprvé v kariéře dostane do finále a tam poběží na hranici osobního rekordu, mohl by z toho být velmi pěkný výsledek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy