Samy se rozhodneme, co budeme nosit. Gymnastky revoltují proti sexualizaci

av av
26. 7. 2021 19:00
Projevy proti sexualizaci ze strany ženských sportovkyň nabírají na síle. Německé gymnastky nastoupily do olympijské kvalifikace v celotělovém úboru, který oblékly namísto tradičních upnutých trikotů odhalujících nohy.

Vysoko vyříznuté trikoty nechaly v šatně, oblékly se do dlouhých legín a následně vydaly jednoznačné prohlášení: "Jde o protest proti sexualizaci sportu."

"Je to o tom cítit se pohodlně. Chceme ukázat, že každá žena, každý člověk se může sám rozhodnout, co bude nosit," uvedla gymnastka Elisabeth Seitzová.

Společně s kolegyněmi, které v jejich snaze aktivně podporuje národní svaz, se k podobnému kroku odhodlala už podruhé. Po dubnové změně šatníku na evropském šampionátu ve Švýcarsku teď upozorňuje svět i pod pěti olympijskými kruhy.

Gymnastky přitom nemají nic proti odvážnějšímu úboru. Jde jim čistě o možnost volby.

"Rozhodly jsme se, že dnes oblékneme delší oděv. To ale neznamená, že už nechceme nosit ten tradičnější. Je to o momentálním rozhodnutí, založeném na tom, jak se zrovna cítíme a co chceme. V čem nastoupíme do finálové soutěže se teprve rozhodneme," vysvětlila Seitzová.

Tým má prý plnou podporu trenérů. "Říkají nám, že chtějí, abychom se především cítily pohodlně a sebevědomě," podotkla Sarah Vossová.

V dubnu svůj postoj podrobněji vysvětlovala v rozhovoru pro stanici ZDF.

"Všechny ženy se chtějí cítit dobře ve své kůži. V gymnastice je to těžší a těžší, jak člověk vyrůstá ze svého dětského těla. Jako malá holčička jsem v našem úboru neviděla žádný problém. Ale když začala puberta, když přišla menstruace, začala jsem se cítit stále hůř."

K rezonujícímu tématu se v červnu vyjádřila i americká gymnastická superstar Simone Bilesová. Pouze 142 centimetrů měřící šampionka uvedla, že má raději tradiční vykrojený trikot, protože jí opticky prodlužuje nohy. 

"Vypadám pak o něco vyšší. Ale pochopitelně stojím za jejich rozhodnutím nosit, co samy uznají za vhodné a v čem se cítí pohodlně. Mělo by to být čistě na jejich rozhodnutí," řekla čtyřnásobná olympijská vítězka.

Zatímco gymnastkám nehrozí žádný postih, jelikož jsou oděvy zakrývající nohy v mezinárodních soutěžích oficiálně povolené, nedávný aktivní protest norských plážových házenkářek šel vyloženě proti pravidlům.

Norské plážové házenkářky děkují za podporu:

Norky si na zápas místo bikin oblékly kraťasy, čímž upozornily na nerovnost.

Muži mohou nosit tílko a volné šortky, ženám jsou ale nařízené kromě spodního dílu "plavek" také vršky povinně odhalující břišní partie. V pravidlech dokonce stojí, že bikiny musí být na stehnech natolik vykrojené, že maximální šířka bočního proužku činí jen deset centimetrů.

"Doufáme, že naše snaha povede ke zrušení tohoto nesmyslného pravidla," uvedl tým v prohlášení. Navzdory masové podpoře z celého světa ale dostaly od Evropské házenkářské asociace pokutu ve výši 1500 eur.

"Uděláme všechno proto, abychom i nadále popularizovali plážovou házenou. To zahrnuje i vhodnou reprezentaci včetně řádných dresů hráček," vysvětlila asociace udělení trestu.

Národní federace se za tým postavila a deklarovala, že za své reprezentantky zaplatí jakkoli vysokou pokutu. Nebyla přitom sama.

Nabídla se dokonce i slavná americká zpěvačka Pink.

"Jsem velmi hrdá na norský ženský házenkářský tým, který protestuje proti sexistickým pravidlům ohledně dresů. Výborně, dámy. Moc ráda za vás zaplatím. Jen tak dál," napsala jednačtyřicetiletá popová hvězda na Twitter.

Přidala se i legendární tenistka Billie Jean Kingová.

"Sexualizace ženských sportovkyň musí okamžitě přestat," prohlásila známá bojovnice za rovnost pohlaví ve sportu.

Zpěvačka Pink se postavila za norské házenkářky:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ministr spravedlnosti Blažek poslal Farskému analýzu, jak řešit rezignaci na poslanecký mandát, když je v cizině. Sám Blažek ji zveřejnit nechce.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy