reklama
 
 

Ruští paralympici nesmí startovat na hrách v Riu. Kvůli dopingovému skandálu

Aktualizováno 7. 8. 2016 18:15
Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) v neděli rozhodl, že Rusko nesmí vyslat na paralympijské hry do Ria de Janeira své hendikepované sportovce. Výbor tak učinil na základě tzv. "McLarenovy" zprávy, která obvinila Rusy ze státem organizovaného dopingu. "Státem řízený doping je bezprecedentním útokem na čisté atlety," prohlásil šéf výboru Sir Philip Craven, který zároveň uvedl, že je mu ruských sportovců líto.

Rio de Janeiro - Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou výpravu z nadcházejících paralympijských her v Riu de Janeiro.

Funkcionáři tak nenásledovali rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který k plošnému trestu nesáhl a povolení startu jednotlivých sportovců na hrách v Brazílii nechal na jednotlivých federacích. 

Zástupci Ruska vzápětí oznámili, že se proti trestu odvolají k sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS. Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka odporuje uplatnění kolektivní viny zdravému rozumu. "Podáme žalobu k CAS. Budeme za naše sportovce bojovat," uvedl Mutko pro agenturu Interfax.

Představitelé IPC už po zveřejnění zprávy z vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA avizovali nekompromisní přístup. Podle informací kanadského právníka Richarda McLarena podváděli na zimních hrách v Soči i ruští paralympionici, k výměnám pozitivních vzorků za čisté podle zprávy docházelo nejen u olympioniků.

"Nejsmutnější na celé situaci je to, že se nejedná o sportovce, kteří by zneužívali systém, ale o státem vedený systém, který zneužívá sportovce," prohlásil předseda IPC Philip Craven. "Jejich lačnost po slávě za každou cenu vážně poškodila integritu a pověst sportu. Naše rozhodnutí je mnohem vážnější než jen vyloučení jednotlivých sportovců," dodal.

Paralympijský výbor si od McLarena vyžádal další podrobné informace a nyní zvažuje, zda formálně nepozastaví členství celému ruskému paralympijskému výboru.

Rusko skončilo na předchozích paralympijských hrách v Londýně před čtyřmi lety druhé v pořadí národů. Do Brazílie plánovalo vyslat do bojů o medaile, které jsou na programu od 7. do 18. září, výpravu čítající 267 reprezentantů z 18 sportů.

autor: Sport | 7. 8. 2016 17:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama