Proč běhají Bolt i další proti směru hodinových ručiček?

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 8. 2012 10:12
Otázky, které vás možná napadnou, když se díváte na olympiádu
Na stovce, kterou Bolt vyhrál, je to jedno. Ale na všech ostatních distancích mají praváci mírnou výhodu - atleti běhají proti směru hodinových ručiček
Na stovce, kterou Bolt vyhrál, je to jedno. Ale na všech ostatních distancích mají praváci mírnou výhodu - atleti běhají proti směru hodinových ručiček | Foto: Reuters

Londýn – Možná vám to vrtá hlavou také. Třeba proč atleti běhají proti směru hodinových ručiček.

Na olympiádě jde vždycky především o vítězství, o medaile, ale je pár otázek, které stojí za to zodpovědět, i když zrovna nejsou hlavní.

Proč atleti běhají proti směru hodinových ručiček?

Převládá běžný omyl, že zažité běhání po oválu proti směru hodinových ručiček pochází z dob dávného Řecka. Nepochází, napsal server BBC. Podle profesora řecké historie Cambridgeské univerzity Paula Cartledge se v Olympii i kdekoli jinde v Řecku běhalo rovně. Jednotlivá kola byla "tam a zpět".

Jak se tedy běh "na opačnou stranu" stal normou? Podle knihy Running Through the Ages (Běh napříč věky) od Edwarda Seldona Searse se ve 20. století řada zemí začala přizpůsobovat americkému zvyku běhání proti směru hodinových ručiček. Jedna z teorií říká, že první běhy se odehrávaly na koňských dostihových tratích, kde se běhalo právě tímto směrem. Tento trend postupně sílil a olympijští organizátoři se dostali pod tlak, aby se přizpůsobili zbytku světa.

Existuje ovšem řada dalších teorií. Většina sportovců jsou praváci, pravou nohu mají silnější - a dává tedy větší smysl, aby se postarala o "zvýšenou námahu" plynoucí z lehce delší vzdálenosti, kterou musí běžec při točení doleva překonat. A zaslechnout se dají i názory, že díky směru otáčení Země se při běhu proti směru hodinových ručiček dá běžet rychleji - přinejmenším na severní polokouli.

Proč dělají atleti opičky pro kamery?

Kromě rychlosti zaujal Usain Bolt celou planetu i „opičkami“, které s oblibou předvádí televizním kamerám před závodem i po něm. V Pekingu to byla rarita, v Londýně už takhle před startem „šaškovali“ všichni finalisté.

„I to mu pomáhá. Na závodníky před startem obyčejně padá stres, třeba z toho, aby se dokonale trefili do startu, do výstřelu. Když se Bolt těmihle srandičkami lehce odreaguje, ten negativní faktor stresu zmizí,“ říká atletický trenér Luděk Svoboda, expert na sprinty. Závodník se dokonale uvolní, povolí se, není napjatý.

Boltovi tahle metoda zjevně funguje na sto procent, je to jeho naturel. Pomáhají ale „opičky“ i všem ostatním? „Možná si někteří z nich říkají: Dělají to všichni, tak když už ke mně ta kamera přijde, tak taky něco předvedu, ať pak v televizi nevypadám jako vůl,“ směje se český trenér.

Proč nosí všichni sluchátka Dr.Dre?

Jakkoli před začátkem her bylo dáno jasně na vědomí, že nebude tolerován žádný pokus protlačit na hry produkt firmy, jež není oficiálním sponzorem olympiády, přinejmenším jedné firmě se tohle pravidlo povedlo snadno obejít. Olympijští diváci zaznamenali, že na hrách dominují sluchátka amerického rappera Dr.Dre. O jejich všudypřítomnost se přinejmenším částečně postaralo jejich rozdávání zdarma sportovcům. A zvláště nepřehlédnutelná jsou při plavání, kde v nich často atleti přicházejí "na plac".

Proč všichni okusují medaile?

Proč je tak běžné, že držitelé zlatých medailí při pózování pro kamery do svého cenného kovu koušou? Toto gesto napodobuje dávnověký test, zda podaná mince je skutečně zlatá. Pokud byla, pak na ní zuby nechaly jen malý otisk. Padělky z levnějších kovů byly měkčí.

V dnešní době jde ale spíš o reakci na žádosti fotografů: "polib ji," nebo "kousni do ní", které se ozývají tak často, až je mnozí atleti očekávají a udělají toto gesto sami od sebe.

Britský běžec John Regis si vzpomíná, že stejným způsobem kousal do své medaile už při mistrovství světa v roce 1991. "Když jsem byl dítě, matka nám kupovala ty čokoládové penízky zabalené v celofánu. Tak jsem se chtěl ujistit, že tahle není z čokolády," zažertoval.

Není to ovšem bez rizika. V únoru 2010 během zimních olympijských her si německý sáňkař ulomil kus předního zubu, když se zakousl do medaile.

Proč to ti rodiče tolik prožívají?

Na londýnské olympiádě se hvězdami stávají i mnozí rodičové. Kolik lidí vidělo emotivní hold otce Chada Le Close svému "nádhernému chlapci" poté, co vybojoval plavecké zlato?

Otec Bert vypadal, jako by úplně zapomněl, že je v televizi. Jeho syn, jihoafrický plavec Chad, naprosto nečekaně porazil v motýlkářské dvoustovce Michaela Phelpse. A Bert vybuchl emocemi: "Koukněte se na něj. Brečí jako já. Miluju tě. No koukněte se na něj! Miluju ho." Pak se Bert omluvil, když si uvědomil, že ho živě vysílají do éteru.

Stejnou hvězdou se stala matka americké gymnastky Aly Raismanové, kterou natočili, jak nesmírně prožívá sestavu své dcery na bradlech.

 

Právě se děje

Další zprávy