Potvrdilo se, že kombinace byla blbost, prohlásil Ondra. Medaili bude chtít v Paříži

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 8. 2021 19:00
Matematická kombinace dávala Adamovi Ondrovi do poslední chvíle šanci na olympijské zlato. Nakonec ale Rakušan Jacob Schubert zalezl v obtížnosti až úplně nejvýš a odsoudil českého reprezentanta až k šesté příčce.
Sportovní lezec Adam Ondra ve finále na OH 2020
Sportovní lezec Adam Ondra ve finále na OH 2020 | Foto: Reuters

Věděl jste, že jste byl do posledních vteřin ve hře o zlatou medaili?

Věděl jsem, že bych byl na bedně, to stačilo. Jestli bych byl první… On je to takový vabank, že asi všichni bychom tady byli rádi za jakoukoli medaili. Jestli je to zlatá, stříbrná nebo bronzová, to už je jedno. I ten největší favorit Tomoa Narasaki je bez medaile. Jenom proto, že nevyhrál rychlost, kterou papírově měl vyhrát, uklouzla mu nožka a ve výsledcích je teď čtvrtý.

U vás byl největší problém boulder číslo dvě. Co se tam stalo?

Druhý byl hodně dynamicko-koordinační. Přeběh přes tři velké struktury doprava. To nebyl takový problém, ale finální fáze držení vyžadovala hodně dynamiky v rukách a čistou sílu. To byla odmalička moje slabá stránka, vždycky se to snažím dohnat něčím jiným. I v síle jsem se dost zlepšil, bohužel to nestačilo. 

Už před olympiádou jste byl jednou z hlavních hvězd her a tohoto nového sportu, dělala s vámi rozhovor velká média. Vnímal jste, že se na vás dívá celý svět?

Určitě. Ale byl jsem na to velmi dobře připraven a opravdu si myslím, že psychicky jsem neselhal ani náhodou. A z toho mám vlastně radost. Asi bych si nikdy neřekl, že odsud budu odjíždět bez medaile, ale s pocitem, že jsem byl výborně připraven a že jsem zalezl na své maximum. I proto nedokážu říct, jestli jsem zklamán, nebo ne. Asi potřebuju ještě pár hodin či dní, abych na tuhle otázku dokázal odpovědět. 

Jak tedy celkově hodnotíte olympijskou premiéru lezení?

Myslím, že to potvrzuje to, že kombinace všech tří disciplín byla trošku blbost. Stavěči bouldery hodně nevychytali. Naopak si myslím, že v obtížnosti připravili asi to, co připravit měli. Byla to show, bylo to dobrý. Kdyby to byla třeba obtížnost jako samostatná disciplína, bylo by to super, rychle za sebou, za 40 minut, rychle pochopitelné. 

Co tedy stavěči nevychytali na boulderech?

První jsme vylezli téměř všichni, třetí nikdo. Problém nebyl, že jsme to nepochopili, ale že jsme na to slabí. Já jediný udržel ten další chyt, ale ten byl tak špatný, že si v momentálních podmínkách nedokážu představit, co se mělo dělat. Buď jsem ho měl přebrat nebo se měla hodit noha doprava dolů, překřížit, tak to asi bylo myšlené, ale nedokážu si představit, že by to tady někdo za čtyři minuty vylezl. 

V Paříži za tři roky bude zvlášť soutěž na rychlost a pak kombinace boulderingu s lezením na obtížnost. Těšíte se?

Ano, to i z historického hlediska jako evoluce našeho sportu dává smysl. A rychlost jako samostatná disciplína, když tam budou specialisté a diváci uvidí ty nejlepší v jejich vlastní disciplíně, to bude pecka. Tenhle formát, kdy se diváci koukali na sport, v čem my kombiňáci jsme průměrní, tak to zas taková pecka nebyla. 

A budete u toho v Paříži?

Určitě, Paříž je můj další cíl. Teď po dvou letech specifického tréninku na umělých stěnách kvůli OH si určitě dám nějakou pauzu od závodění, od umělých stěn. Chci se dostat na skály. Ale určitě bych se znovu rád do Paříže nominoval a uvidíme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy