České hokejistky zvládly klíčovou bitvu a poprvé v historii jedou na olympiádu

14. 11. 2021 18:04
České hokejistky slaví premiérový postup na olympijské hry. Na závěr kvalifikace v Chomutově porazily Maďarsko 5:1 a ovládly skupinu C bez ztráty bodu.
Česká hokejistka Lenka Serdar v zápase s Maďarskem
Česká hokejistka Lenka Serdar v zápase s Maďarskem | Foto: ČTK

O branky vítězek se postaraly Klára Hymlárová, Lenka Serdar, Vendula Přibylová, Samantha Kolowratová a Denisa Křížová. Gólmanka Klára Peslarová přišla o čisté konto v 58. minutě po gólu Alexandry Huszákové.

Olympijský turnaj se bude hrát od 4. do 20. února příštího roku. Svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny se zařadily do výkonnostně horší skupiny B s Japonskem, Dánskem, Švédskem a domácí Čínou.

Ženský hokej se poprvé představil pod pěti kruhy v roce 1998 v Naganu, v Pekingu se bude hrát sedmý olympijský turnaj. Ženský i mužský český tým ze stejného kolektivního sportu se na jedné olympiádě představí poprvé v samostatné historii, v československé éře se to povedlo naposledy házené v roce 1988 v Soulu.

Češkám skvěle vyšel vstup do utkání a udeřily z první šance. Po 84 sekundách pěknou kombinaci zakončila po přihrávce Tejralové u levé tyče do odkryté branky Hymlarová. Domácí tým se ubránil v oslabení a měl i nadále převahu. Přesilovou hru Češky ještě nevyužily, ale ve 13. minutě v závaru před gólmankou Anikou Némethovou uspěla s dorážkou Serdar. Za 100 sekund ujela v oslabení Přibylová a forhendovým blafákem upravila na 3:0.

Sedmý tým z letošního mistrovství světa v Calgary, z kterého deváté Maďarky sestoupily do divize I, držel postupové karty pevně v rukou. V 28. minutě spolupráci Neubauerové a Mlýnkové zakončila v přečíslení Kolowratová. Bezpečný náskok si Češky bez problémů hlídaly a mohly přidat i další branky.

Na ledě se stejně jako v sobotu proti Polsku (16:0) podílela na postupové výhře také útočnice Karolína Erbanová, který na minulé olympiádě v roce 2018 v Pchjongčchangu získala bronz v rychlobruslení na 500 metrů. V 56. minutě ještě zvýšila na 5:0 v přesilové hře Křížová a 121 sekund před koncem dala čestný úspěch Maďarek Huszáková, což si ještě sudí ověřily u videa.

Kvalifikace hokejistek o postup na OH v Pekingu - skupina C v Chomutově:

ČR - Maďarsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Hymlárová (Tejralová, Křížová), 13. Serdar (Čajanová, Lásková), 14. Přibylová, 28. Kolowratová (Neubauerová, Mlýnková), 56. Křížová (Hymlárová, Tejralová) - 58. Huszáková. Rozhodčí: Rapinová (USA), Senuková - Blairová (obě Kan.), Spresserová (USA). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1853.

Sestava ČR: Peslarová - Lásková, Čajanová, Horálková, Tejralová, Kolowratová, Pejšová, Trnková - Neubauerová, Mrázová, Mlýnková - Hymlarová, Mills, Křížová - Pátková, Přibylová, Lédlová - Radová, Serdar, Bukolská - Erbanová. Trenér: Pacina.

20:00 Norsko - Polsko.

1. ČR 3 3 0 0 0 24:2 9
2. Maďarsko 3 2 0 0 1 17:9 6
3. Norsko 2 0 0 0 2 4:8 0
4. Polsko 2 0 0 0 2 1:27 0