NHL je soukromý cirkus, co kouká jen na peníze, komentuje absenci hvězd na olympiádě Lener

ČTK ČTK
4. 4. 2017 16:04
Zažil zlatý triumf na olympijských hrách s těmi největšími hvězdami. Nyní někdejší asistent Ivana Hlinky v roce 1998 v Naganu Slavomír Lener kritizuje rozhodnutí NHL o neuvolnění hokejistů na hry v Pchjongčchangu 2018.
Slavomír Lener
Slavomír Lener | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Za rozhodnutím vedení NHL neuvolnit hokejisty na olympijské hry v Pchjongčchangu jsou podle Slavomíra Lenera hlavně ekonomické důvody. Asistent Ivana Hlinky na zlaté olympiádě v roce 1998 v Naganu byl na posledních hrách v Soči 2014 generálním manažerem české reprezentace a má za sebou i angažmá v NHL. Situaci v zámoří tak dobře zná.

"Dalo se to čekat. Nejsme naivní, abychom byli zaskočení nebo překvapení. Od roku 1998 to byla určitá tradice, takže z toho pohledu je to škoda a mrzí mě to. Současně je to realita a NHL je soukromý cirkus. Je to organizace, která se hlavně dívá na finance," řekl Lener ČTK.

Zástupce NHL v záporném rozhodnutí neobměkčil ani návrh mezinárodní hokejové federace, že uhradí částku až 20 milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun) na cestovní náklady a pojištění hráčů. "Je vidět, že ani tohle nehrálo roli. Nejsou to tak dostatečně velké peníze, aby zvrátily myšlení NHL. Točí se tam úplně jiné peníze. Když s tím přišli, bylo už pozdě," podotkl Lener.

Dalšími důvody pro NHL podle něj byly nezajímavá lokalita her v Koreji, termín turnaje, jeho formát nebo obnovení Světového poháru. "Kdyby byla olympiáda naplánovaná do Toronta, tak by se určitě rozhodovali jinak. Navíc pauza je pořád dlouhá. Najít jiný formát turnaje je ale složité a zkracováním by vznikl hybrid, který by nebyl sportovní," uvedl jedenašedesátiletý trenér a manažer, který pracuje v Českém svazu ledního hokeje.

Někteří hráči z NHL by se na olympiádě přesto mohli představit. Například ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu vyjádřil touhu reprezentovat a majitel Capitals Ted Leonsis avizoval, že je připraven jej pustit. Lener ale předpokládá, že všechny kluby nakonec budou postupovat jednotně. "Byl bych pro, aby to bylo černobílé. Ať jedou (všichni), nebo ne (nikdo)," řekl Lener.

Absence hráčů z NHL by mohla zvýšit šance české reprezentace na úspěch, Lener to ale příliš nepředpokládá. "Když se podíváte na poslední mistrovství světa, jak se umisťujeme, a na Světový pohár, tak jsme zhruba na stejných pozicích," poukázal na fakt, že národní tým na předešlých čtyřech MS na medaili nedosáhl a ani na Světovém poháru nedokázal postoupit do semifinále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy