Subjektivní žebříček vzešel z "draftu", v němž vybírali tři redaktoři webu. Po losu jako první táhl Murat Ates.
"Jsem Kanaďan, však víte, a za ta léta se nemůžu nabažit našich zlatých vzpomínek," spustil novinář, který jinak pokrývá v NHL klub Winnipeg Jets. "Proto jsem pochopitelně chtěl volit srdcem. Pak jsem se ale do všech kanadských dresů pořádně zahleděl. A víte, co jsem zjistil? Většinou byly vyloženě nudné."
"To české dresy, myslím současné krasavce, překypují barvami a mají erb, díky kterému si připadám jako ve Hře o trůny," pokračoval Ates.
"Dvouocasý lev? Korunované orlice s drápy, z nichž mám noční můry? Noc je temná a plná hrůz, přátelé, a mě zcela pohltila," dodal s odkazem na populární seriál.
"Esteticky je tohle nejlepší český dres vůbec," souhlasil Sean Shapiro, jehož profesní doménou je byznysová stránka hokeje.
"Já bych měl ale slabost pro dres z roku 1998, kdy Hašek dovedl tým ke zlatu. Chápu ovšem, proč jsi ho jako Kanaďan nevybral," připomněl Atesovi Nagano, kde Dominik Hašek a spol. zastavili favorizované Kanaďany už v semifinále.
"Já bych stejně jako Sean volila verzi z roku 1998 - ne kvůli Haškovi, ale Jaromíru Jágrovi. Pamatujete si na jeho mullet? Není divu, že vyhráli," doplnila v žertu Sara Civianová, která se jinak věnuje dění u Hurricanes.
Na stříbrné příčce skončil v "draftu" dres Spojených států z her v Kalifornii 1960, kde američtí hokejisté poprvé brali olympijské zlato. Třetí místo připadlo Švédům z Turína 2006.
Současný český dres se od těch předchozích vcelku výrazně liší v ramenní části. Trojúhelníkový vzor podle návrhářů z firmy Nike vychází z geometrie české vlajky a má připomínat rytířské brnění.
Nejvýraznější změnou na olympiádě je ale přítomnost velkého státního znaku na prsou. Normálně českým dresům dominuje lví logo svazu, představené za vesměs negativních reakcí veřejnosti v roce 2018.
Hokejisté s ním nastupují na světových šampionátech nebo přípravných turnajích. V případě olympijských her to ale není možné - na dresu lze použít jen motivy, jako je název země, státní znak nebo vlajka. Proto se tuzemský svaz v Pekingu vrátil k prověřenému designu.