Dostál po pátém místě neudržel slzy. Takhle hrozně mi ještě nebylo, přiznal kajakář

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 8. 2021 6:50
Chtěl zlato, jiná medaile mu během finálového olympijského závodu na kilometrové trati ani nepřišla na mysl. I proto byl kajakář Josef Dostál z pátého místa hodně zničený. Během rozhovoru se neubránil slzám.
Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na OH 2020.
Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na OH 2020. | Foto: Reuters

Co se přihodilo, došly vám síly?

Nejdřív jsem ulil první start, což mě ale zase až tak z pohody nevyhodilo. Musím říct, že jsem druhý start trefil docela pěkně. Jel jsem prvních sto sto padesát metrů hezky vpředu s Portugalcem. Přešel jsem do příjemného záběru a říkal si, že se s nimi budu držet vpředu, že takhle bych ten kilák mohl zvládnout. No. To jsem si myslel, a tak to nebylo. Prostě jsem na to neměl.

Soupeři to tedy napálili víc, než jste čekal?

Začali mi ujíždět tam, kde mi normálně neujíždějí. Ujeli mi o hodně. Tak jsem si říkal: Dobrý, chci jet na zlato, půjdu na vlnu, protože vpředu to s nimi neudržím, na to jsem neměl. Šel jsem na vlnu s tím, že se opřu do finiše. To jsme udělal. Posledních 250 metrů jsem do toho začal hrabat jako šílenec. Říkal jsem si, že teď musím jít, že teď tam zlato visí ve vzduchu. Ale došlo mi.

Chvíli to ve druhé polovině trati vypadalo, že byste mohl zabojovat alespoň o bronz. To vám na mysl nepřišlo?

Já chtěl jít o zlato. Dal jsem do toho všechno, co šlo. Nepřemýšlel jsem nad tím, že bych mohl být druhý, třetí. Ne, že bych to nechtěl, ale chtěl jsem vyhrát. Došlo mi takovým způsobem, že jsem mohl možná deset patnáct metrů dát, ale taky by bylo dost možné, že bych to ani nedojel.

Na kanále fučel hodně silný vítr, byl to problém?

Říkal jsem si, že když bude všechno, jenom ne silný vítr do zad, že by to mohlo o medaile určitě jít, o vítězství, když si všechno sedne. Vítr do zad silný dneska byl, vlny naštěstí ne, takže jsem měl aspoň výhodu, že se nepotopím. Ale jinak jsem toho měl plný kecky.

Pak jste se svalil na molo a dlouho tam ležel. Bylo vám někdy po dojetí závodu hůř?

Ne, teď je mi fakt dost hrozně. Ale už se aspoň neválím na mole jako sra*ka, neopírám se o zábradlí, ale mluvím s vámi. Určitě za to může i to vedro, ale ty emoce, zklamání… Kdybych měl medaili, určitě bych takhle hrozně nevypadal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy