Do Tokia na pár týdnů? Kdepak. Balvín zůstane v Japonsku téměř rok, přiveze i psa

ČTK ČTK
19. 7. 2021 11:31
Český basketbalový reprezentant Ondřej Balvín už po olympijských hrách v Tokiu zůstane v Japonsku na celou sezonu. Čerstvá posila nováčka tamní nejvyšší ligy Gunma Crane Thunders ze španělského Bilbaa pozná zemi svého nového angažmá poprvé.
basketbal, MS 2019, Česko - Srbsko, Ondřej Balvín a Bogdan Bogdanovič
basketbal, MS 2019, Česko - Srbsko, Ondřej Balvín a Bogdan Bogdanovič | Foto: Reuters

"Čeká mě do Japonska premiérová cesta, nikdy jsem tam nebyl. Několikrát jsem plánoval, že bych si chtěl udělat prázdniny v Asii, ale bohužel jsem na to nikdy neměl čas. Teď se toho dá využít, že tam zůstanu dalších deset měsíců," řekl Balvín v rozhovoru v novináři.

Po olympiádě se mu už nevyplatí letět zpátky. "Sezonu začínáme 16. srpna. Kdybych se vracel do Česka, tak bych musel do čtrnáctidenní karantény a tím se jí vyhnu. Při tom, jaké jsou restrikce, tak budu mít nějakých deset dvanáct dnů před začátkem sezony. Aspoň to využiju, že budu cestovat," popsal přesun do klubu působícího v Maebaši.

V novém angažmá se bude muset dlouho obejít i bez svého flat coated retrívra Charlieho. "Přijede až v půlce sezony, protože potřebuje sérologické vyšetření. Chce to japonská vláda a musí se počkat půl roku," vysvětlil Balvín. Právě se svým psem přitom v sezoně odpočívá. "Vyjdu si s ním na procházku a člověk u toho hodně relaxuje. Já u toho dokážu krásně vypnout a od všeho se oprostit," řekl.

Do Japonska se vydá s větším množstvím zavazadel než jeho spoluhráči. "Mám pár svých dalších věcí, asi dvě tašky navíc. Mám svůj počítač, jsem takový trošku nerd, tak si to beru všechno sebou," prohlásil Balvín, který má minoritní podíl v esportu v profesionální organizaci Sampi, kterou založil fotbalový reprezentant Jakub Jankto.

Postup na olympijské hry v Tokiu vzbudil ohlas i v Balvínově novém angažmá. "Mluvil jsem s trenérem, ten mi gratuloval. Taky pár lidí z klubu, i fanoušci reagovali na nějaké story na Instagramu, takže nějaký ohlas to má. Ale jak se v Japonsku staví k olympiádě, tak tam to zase tak velké není," řekl.

Původně plánoval dovolenou na Mallorce, k níž nakonec v nabitém programu nedošlo. "Zůstal jsem v Česku. Tím, jak se po olympiádě nemůžu vrátit, tak jsem měl povinnosti. Musel jsem běhat po úřadech a vyřídit si vízum. Prázdniny jsem nakonec neměl skoro žádné," podotkl Balvín.

Věří, že tým bude v Tokiu ještě sehranější. Před kvalifikací v kanadské Victorii totiž ve všech pěti přípravných zápasech chyběli kapitán Tomáš Satoranský z Chicaga, Jaromír Bohačík ze Štrasburku a Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul.

"Největší problém byla ze začátku naše nerozehranost tím, že se tři kluci připojili na poslední chvíli. To je jednoduchá věc, která se dá dohnat během pár tréninků. Byl to jeden zápas, a pak se to všechno změnilo. Teď ještě musíme zamakat na vyhazování proti presu, s tím jsme měli v Kanadě problém s Uruguayí a Kanadou," podotkl Balvín.

Se 217 centimetry nejvyšší člen celé české olympijské výpravy měl jen drobné potíže s oficiálním oblečením výpravy.

"Z toho normálního oblečení všechno sedlo, je to příjemné jako věci na trénink. Jediné, co ne, tak byly kalhoty z našeho kroje, kde by se mi hodilo, aby byly trošičku delší. Asi se to tak nosí, tak to tak beru," smál se Balvín.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy