Do Tokia na pár týdnů? Kdepak. Balvín zůstane v Japonsku téměř rok, přiveze i psa

ČTK ČTK
19. 7. 2021 11:31
Český basketbalový reprezentant Ondřej Balvín už po olympijských hrách v Tokiu zůstane v Japonsku na celou sezonu. Čerstvá posila nováčka tamní nejvyšší ligy Gunma Crane Thunders ze španělského Bilbaa pozná zemi svého nového angažmá poprvé.
basketbal, MS 2019, Česko - Srbsko, Ondřej Balvín a Bogdan Bogdanovič
basketbal, MS 2019, Česko - Srbsko, Ondřej Balvín a Bogdan Bogdanovič | Foto: Reuters

"Čeká mě do Japonska premiérová cesta, nikdy jsem tam nebyl. Několikrát jsem plánoval, že bych si chtěl udělat prázdniny v Asii, ale bohužel jsem na to nikdy neměl čas. Teď se toho dá využít, že tam zůstanu dalších deset měsíců," řekl Balvín v rozhovoru v novináři.

Po olympiádě se mu už nevyplatí letět zpátky. "Sezonu začínáme 16. srpna. Kdybych se vracel do Česka, tak bych musel do čtrnáctidenní karantény a tím se jí vyhnu. Při tom, jaké jsou restrikce, tak budu mít nějakých deset dvanáct dnů před začátkem sezony. Aspoň to využiju, že budu cestovat," popsal přesun do klubu působícího v Maebaši.

V novém angažmá se bude muset dlouho obejít i bez svého flat coated retrívra Charlieho. "Přijede až v půlce sezony, protože potřebuje sérologické vyšetření. Chce to japonská vláda a musí se počkat půl roku," vysvětlil Balvín. Právě se svým psem přitom v sezoně odpočívá. "Vyjdu si s ním na procházku a člověk u toho hodně relaxuje. Já u toho dokážu krásně vypnout a od všeho se oprostit," řekl.

Do Japonska se vydá s větším množstvím zavazadel než jeho spoluhráči. "Mám pár svých dalších věcí, asi dvě tašky navíc. Mám svůj počítač, jsem takový trošku nerd, tak si to beru všechno sebou," prohlásil Balvín, který má minoritní podíl v esportu v profesionální organizaci Sampi, kterou založil fotbalový reprezentant Jakub Jankto.

Postup na olympijské hry v Tokiu vzbudil ohlas i v Balvínově novém angažmá. "Mluvil jsem s trenérem, ten mi gratuloval. Taky pár lidí z klubu, i fanoušci reagovali na nějaké story na Instagramu, takže nějaký ohlas to má. Ale jak se v Japonsku staví k olympiádě, tak tam to zase tak velké není," řekl.

Původně plánoval dovolenou na Mallorce, k níž nakonec v nabitém programu nedošlo. "Zůstal jsem v Česku. Tím, jak se po olympiádě nemůžu vrátit, tak jsem měl povinnosti. Musel jsem běhat po úřadech a vyřídit si vízum. Prázdniny jsem nakonec neměl skoro žádné," podotkl Balvín.

Věří, že tým bude v Tokiu ještě sehranější. Před kvalifikací v kanadské Victorii totiž ve všech pěti přípravných zápasech chyběli kapitán Tomáš Satoranský z Chicaga, Jaromír Bohačík ze Štrasburku a Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul.

"Největší problém byla ze začátku naše nerozehranost tím, že se tři kluci připojili na poslední chvíli. To je jednoduchá věc, která se dá dohnat během pár tréninků. Byl to jeden zápas, a pak se to všechno změnilo. Teď ještě musíme zamakat na vyhazování proti presu, s tím jsme měli v Kanadě problém s Uruguayí a Kanadou," podotkl Balvín.

Se 217 centimetry nejvyšší člen celé české olympijské výpravy měl jen drobné potíže s oficiálním oblečením výpravy.

"Z toho normálního oblečení všechno sedlo, je to příjemné jako věci na trénink. Jediné, co ne, tak byly kalhoty z našeho kroje, kde by se mi hodilo, aby byly trošičku delší. Asi se to tak nosí, tak to tak beru," smál se Balvín.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy