ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů v Paříži. Zeman nevidí důvod k bojkotu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2023 19:00
Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Dosluhující prezident Miloš Zeman pro bojkot olympiády z politických důvodů nevidí dostatečný důvod, řekl CNN Prima News.
Maskoti olympiády v Paříži 2024
Maskoti olympiády v Paříži 2024 | Foto: Reuters

Český olympijský výbor vydal prohlášení na svém webu k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích. V pátek se na toto téma uskuteční on-line summit evropských sportovních představitelů.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zeman připomněl letní olympijské hry v Moskvě v roce 1980, kterých se na výzvu USA nezúčastnili sportovci z více než 60 zemí na protest proti invazi Sovětského svazu do Afghánistánu, a olympiádu v Los Angeles o čtyři roky později, kterou v odvetu bojkotovaly země východního bloku a další státy ze sovětské sféry vlivu.

"Nevidím dostatečný důvod, proč z politických důvodů bojkotovat olympiádu. A když už, tak dost dobře nechápu, proč i v případě Běloruska, které se agrese na Ukrajině neúčastní," řekl prezident Primě při své dnešní návštěvě na Slovensku.

Náklonnost sportovců k vlastním totalitním režimům je podle Zemana nyní víceméně spontánní. "Ale uznávám, že v některých případech může být i zaplacená," dodal.

Proti tomu předseda vlády Petr Fiala (ODS) ani zvolený prezident Petr Pavel  případný start ruských sportovců na hrách v Paříži nepodporují.

Proti je také česká basketbalová federace, která zaslala zaslala vedení FIBA otevřený dopis, v němž odmítá návrat ruských reprezentací nebo klubů do mezinárodních soutěží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Adamczyková zakončila comebackovou sezonu čtvrtým místem v Kanadě

Snowboardistka Eva Adamczyková zakončila sezonu Světového poháru ve snowboardcrossu čtvrtým místem v kanadském Mont-Sainte-Anne. Mistryně světa vyhrála v závěrečném závodu tři vyřazovací jízdy, ale ve finále skončila poslední. Čtvrté místo jí patří i celkově.

Devětadvacetileté Adamczykové tak v Québeku v obou závodech těsně unikly stupně vítězů, v sobotu byla po výhře v malém finále pátá. Po předloňském vážném zranění se držitelka zlata a bronzu ze ZOH zapojila do sezony se zpožděním a v SP si připsala jediné pohárové pódium, druhé místo z minulého týdne ve Veysonnaz. Nejdůležitější závod zimy však Adamczyková ovládla a v Bakuriani se stala podruhé mistryní světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy