19. 8. 2016 2:52
Dosud nejlepší olympijský výkon historie, který v Soulu 1988 hodil Ulf Timmermann, byl v Riu překonán. Novým koulařským králem je Američan Ryan Crouser.
Vítězná radost Ryana Crousera.
Vítězná radost Ryana Crousera. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Olympijským vítězem ve vrhu koulí se stal Američan Ryan Crouser. První medaili z významné soutěže v kariéře si třiadvacetiletý atlet v Riu de Janeiro vysloužil olympijským rekordem 22,52 metru. O pět centimetrů tím vylepšil výkon Ulfa Timmermanna ze Soulu 1988.

Americký double v Brazílii završil mistr světa Joe Kovacs výkonem 21,78, třetí skončil Novozélanďan Tomas Walsh (21,36). Obhájce prvenství Tomasz Majewski z Polska na třetí olympijské zlato za sebou nedosáhl a skončil šestý těsně před dvojnásobným světovým šampionem a obhájcem stříbra Davidem Storlem z Německa. Český reprezentant Tomáš Staněk vypadl už v dopolední kvalifikaci.

Americké obhájkyně zlatých medailí ve štafetě na 4x100 metrů využily druhou šanci a v dodatečném závodě se kvalifikovaly do finále. Z rozběhu byly původně diskvalifikovány kvůli chybné předávce, ale uspěly s protestem.

Rozhodčí přistoupili na argument, že Alyson Felixovou rozhodil těsně před předávkou kontakt s Brazilkou Francielou Krasuckou, která se na moment dostala částí těla do vedlejší dráhy. V opakovaném sóloběhu kvarteto USA dosáhlo času 41,77 sekundy a odsunulo mimo postup čínské sprinterky.