Olympiáda je super i bez lístků, tvrdí mladé Číňanky

Martin Novák Martin Novák
5. 8. 2008 11:00
Peking už odpočítává poslední dny, hodiny a minuty

Peking /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Být v Pekingu a uniknout olympiádě v těchto dnech nelze.

Billboardy, záplava suvenýrů, loga na automobilech a tisíce lidí s olympijskými tričky jsou téměř všude.

Lidé mávají čínskými i olympijskými vlaječkami, někteří řidiči je pověsili na auta.

Náměstí Tchien an-men "ozdobila" obří svítící konstrukce s logem her a nápisem Beijing 2008. Na několik dní tak zastínila místní tradiční dominantu: velký portrét bývalého komunistického vůdce Mao Ce-tunga na Bráně nebeského klidu.

Malá Číňanka s vlaječkou u náměstí Tchien an-men
Malá Číňanka s vlaječkou u náměstí Tchien an-men | Foto: Martin Novák

O několik metrů dál - před Národním muzeem - hodiny odpočítávají poslední dny, minuty a sekundy do začátku her.

Na stejném místě odpočítávadlo stálo i v roce 1997, kdy Velká Británie vracela Číně Hongkong. Číňané zkrátka rádi odpočítávají.

Na hlavní nákupní třídě Wang-fu-ťing - která je pro Peking tím, čím je ulice Na Příkopech pro Prahu - je každý obchod oblepen olympijskými nápisy a symboly.

Vrcholem olympijské inzerce je metro. Na držácích je olympijská pochodeň. V tunelech mezi stanicemi najednou z naprosté tmy zasvítí pestrobarevný billboard zvěstující, že hry začnou už za několik dní a je na co se těšit.

Devatenáctileté Sherryl a Lisa: Olympiáda je super.
Devatenáctileté Sherryl a Lisa: Olympiáda je super. | Foto: Martin Novák

Dvě devatenáctileté dívky, které se představily jako Sherry a Lisa (Číňané si někdy pro cizince poangličťují jména) mne zastavily na křižovatce kousek od Wang Fu-ťien.

"Můžeme se s Vámi procvičit naši angličtinu?" ptají se.

Na olympiádu se prý těší a podle nich i většina Číňanů. "Všechny to baví. Všichni jsou zvědaví, jak to bude vypadat," tvrdí.

Jen je prý mrzí, že nesehnaly lístky. Do prodeje organizátoři dali sedm milionů lístků, z toho tři čtvrtiny připadly Číňanům a čtvrtina cizincům.

Odpočítávadlo před budovou Národního muzea na náměstí Tchien an-men.
Odpočítávadlo před budovou Národního muzea na náměstí Tchien an-men. | Foto: Martin Novák

I tak se ale na všechny zájemce zdaleka nedostalo. Vyprodáno je vše - od nejdražšího zahajovacího ceremoniálu (lístek stál přes deset tisíc korun) až po nejlevnější kvalifikační zápasy softballu (lístek za necelých osmdesát korun).

"Dostaly jsme jen přes kamaráda šanci jít na fotbal, ale nakonec nepůjdeme. I tak je ale olympiáda super," tvrdí Sherry a Lisa.

Další mladá Číňanka Sally tak velké nadšení nesdílí. Je z jižní Číny a v Pekingu našla práci. Obává se, že ve městě bude panovat zmatek a také nemá žádné lístky.

"Budu to sledovat jen v televizi." I podle ní většina Číňanů hry podporuje. "Lidé jsou hrdí, že u nás může být olympiáda," říká.

Na stanovištích rozmístěných po celém městě hlídkují a pomáhají tisíce olympijských dobrovolníků nejrůznějšího věku v modrých uniformách.
Na stanovištích rozmístěných po celém městě hlídkují a pomáhají tisíce olympijských dobrovolníků nejrůznějšího věku v modrých uniformách. | Foto: Martin Novák

Pro návštěvníky her byly rozmístěni v ulicích města skupiny dobrovolníků v modrých tričkách, kteří mají každému s čímkoliv pomoci.

Ze zhruba šesti sedmi lidí ale obvykle mluví dobře anglicky jen jeden. Ostatní na dotaz reagují zavoláním právě tohoto příslušného dobrovolníka.

Zatím klidný je samotný olympijský park, kde se uskuteční velká část soutěží. Stadion Ptačí hnízdo je obehnán bariérami a plotem. Uvnitř se vše chystá na slavnostní zahájení 8.srpna.

Tříproudové silnice v olympijském komplexu zatím zejí prázdnotou, stejně jako novinářské centrum, postavené pro dvacet tisíc žurnalistů, kteří na olympiádu přijedou.

Kvůli olympiádě vysadili Číňané v Pekingu několik desítek milionů květin. Ty poslední jdou do země v olympijském komplexu před hlavním stadionem, takzvaným Ptačím hnízdem.
Kvůli olympiádě vysadili Číňané v Pekingu několik desítek milionů květin. Ty poslední jdou do země v olympijském komplexu před hlavním stadionem, takzvaným Ptačím hnízdem. | Foto: Martin Novák

Napilno mají zahradníci. V komplexu dosazují poslední květiny. Ostatně v celém Pekingu jich kvůli olympiádě přibylo až čtyřicet milionů.

Hlavní tiskový orgán vládní komunistické strany Lidový deník předpovídá, že příští tři týdny budou "velké."

"Čína ukáže světu pět tisíc let své skvělé historie a své moderní úspěchy. 1,3 miliardy synů a dcer Číny očekávají hry velmi dychtivě. Bude to začátek nové historie, nový přelom," napsal list v úvodníku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

EU v červnu poprvé dovezla více plynu z USA než z Ruska, píše šéf IEA

Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než prostřednictvím plynovodů z Ruska. Na twitteru to ve čtvrtek napsal výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Šéf IEA minulý týden vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times.

Zdroj: ČTK
Další zprávy