Nová britská hvězda. Nejmladší jezdec v historii Scuderie šokoval i šéfa Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
12. 3. 2024 18:38
Teprve 18letý britský jezdec Oliver Bearman na sebe upozornil skvělým debutem ve Velké ceně Saúdské Arábie formule 1.

Ještě ve čtvrtek mladý Brit řešil nastavení svého monopostu F2 pro okruh v Džiddě.

Druhý den ráno přišla šokující zpráva od Ferrari: "Carlos má zdravotní problémy, povoláváme tě do týmu formule 1!"

Tím Carlosem byl míněn Sainz junior, kterého postihl akutní zánět slepého střeva. Bearman měl jediný trénink na to, aby si naostro vyzkoušel monopost Ferrari SF-24.

V kvalifikaci byl jen kousek od postupu do nejlepší desítky. Ale i tak bylo na nováčka jedenácté místo na startovním roštu velmi slušným výsledkem.

Ovšem to, co předvedl při samotné sobotní Velké ceně, se podobalo malému zázraku. Vyhnul se školáckým chybám a vybojoval sedmou příčku.

"Byl to mega výsledek. Tohle nebyla Barcelona, ale Džidda, kde na vás číhá nebezpečí v každé zatáčce," uvedl boss Ferrari Fredéric Vasseur.

"Třetí trénink zajel velmi dobře, pokračoval krok za krokem. V kvalifikaci mu o pár setin unikla třetí část. Před startem závodu jsem byl trochu nervózní. V F1 totiž musíte zvládnout tolik věcí, jako je startovní procedura, zastávka v boxech nebo volant. Nebylo to jednoduché," pochválil Vasseur svého nováčka.

Ba co víc, v posledních kolech za sebou jezdec rudého vozu z Maranella udržel Landa Norrise v McLarenu a pilota Mercedesu Lewise Hamiltona, kteří na závěr Grand Prix nasadil čerstvé měkké pneumatiky. Ani tak britské duo nedokázalo svého krajana byť jen dohnat, natož předehnat.

"V posledním kole dokonce dokázal zatlačit, aby za sebou udržel Landa a Lewise. Nebyl konzervativní a v této fázi neudělal chybu," chválil Vasseur.

"Myslel jsem, že jejich tlaku neodolám," přiznal v cíli Bearman který se stal prvním Britem ve Ferrari od roku 1990 a také nejmladším jezdcem Scuderie v historii formule.

Aby těch 'nej' nebylo málo, tak poprvé od Velké ceny Francie 1968 bodovalo kvarteto Britů. Vedle Bearmana, Norrise a Hamiltona to byl ještě George Russel v druhém Mercedesu. Jezdci z Ostrovů obsadili za sebou šesté až deváté místo.

Bearman navázal na tradici úspěšných debutů nováčků v F1. Jako čtvrtý závodník po sobě zvládl dojet na bodované pozici.

Ovšem jeho sedmá pozice je lepší, než jak se před ním při svém prvním startu ukázali Juki Cunoda, Čou Kuan-jü i Nyck de Vries. Bez bodů skončili při debutu naposledy oba noví jezdci Haasu ve VC Bahrajnu před třemi lety.

sledky v debutu ve formuli 1:

Jezdec tým závod výsledek
Nikita Mazepin Haas VC Bahrajnu 2021 nedokončil
Mick Schumacher Haas VC Bahrajnu 2021 16.
Juki Cunoda AlphaTauri VC Bahrajnu 2021 9.
Čou Kuan-jü Alfa Romeo VC Bahrajnu 2021 10.
Nyck de Vries Williams VC Itálie 2022 9.
Oliver Bearman Ferrari VC Saúdské Arábie 2024 7.

Jestli Bearman bude pokračovat za volantem Ferrari, není jisté. Vše záleží na tom, jak rychle se uzdraví Sainz. Vasseur totiž věří, že Španěl bude připraven už 24. března, kdy se jede Velká cena Austrálie.

"Nevím, co jiného mohu dělat, protože si myslím, že do konce roku už ve formuli 1 nebudu. Mým cílem bylo předvést tento víkend skvělý výkon. Myslím, že jsem odvedl slušnou práci. Teď se už jen mohu dál snažit v F2 a držet si palce," prohlásila smířeně britská naděje po VC Saúdské Arábie.

 

Právě se děje

Další zprávy