Krádež, oslavují v Bostonu příchod Zachy. Čech dál roste, září i v dřívější slabině

jzp jzp
12. 4. 2024 18:17
Pokud by se v NHL měl vybrat nejlepší český hokejista, který se nejmenuje David Pastrňák, volba by klidně mohla padnout na Pavla Zachu. Někdejší šestka draftu se v Bostonu blýskla dalším posunem a dává zapomenout na zpravidla nevýrazné výkony v New Jersey.
Podívejte se na nejlepší akce Pavla Zachy v sezoně 2023/24. | Video: NHL.com

Útočník Erik Haula nastřádal v minulé sezoně 41 bodů, letos je zatím na 35. Je mu 33 let.

Sedmadvacetiletý Zacha, kterého Boston před necelými dvěma roky získal z New Jersey právě za Haulu, skončil loni na 57 bodech a tentokrát jich má 56 (19+37). Pár zápasů promarodil, takže i kdyby ve zbylých třech kláních základní části nebodoval, dosáhne na nejlepší bodový průměr v kariéře.

"Tato dohoda vypadá čím dál víc jako krádež," okomentoval zmíněnou výměnu Steve Conroy z deníku Boston Herald.

Zacha udělal v aktuálním ročníku další krok vpřed. Z levého křídla, kde strávil většinu minulé sezony, se totiž přesunul do středu útoku, kde dostal mnohem víc zodpovědnosti směrem do obrany.

Byť jde o jeho přirozenou pozici, objevovaly se i pochybnosti, zda náročnou roli zvládne. Zvlášť když v ní měl nahradit velikány, jakými byli Patrice Bergeron a David Krejčí.

A někdy to opravdu šlo ztuha. Zacha hledal správný balanc mezi útočením a hlídáním si zadních vrátek.

"Mám pocit, že jako centr se někdy trošku víc soustředíte na bránění a ne moc na sbírání bodů. Myslím, že v pár zápasech jsem úplně zapomněl, že musím být i produktivní. Že musím hrát jako centr do prvních dvou lajn," líčil urostlý Čech.

"Hodně mi pomohli hráči, se kterými nastupuji. Pasta válí celou sezonu, díky tomu jsem dnes tam, kde jsem," dodal ke spolupráci s Pastrňákem.

Trenér Bostonu Jim Montgomery je v průběhu sezony na čas rozdělil, ale poslední dobou opět září v jedné lajně. Skvěle je doplňuje Danton Heinen.

Momentálně není pochyb o tom, že Zacha úlohu centra zvládá. Od All Star přestávky zkraje února sbírá skoro bod na zápas a s celkovými 56 body je v produktivitě Čechů druhý před Martinem Nečasem z Caroliny, který ztrácí tři bodíky.

K tomu Zacha tráví na ledě přes 18 minut za zápas, nejvíc v kariéře.

"A jsou to těžké minuty," podotkl kouč Montgomery. "Využíváme ho ve všech situacích, prakticky pořád stojí proti nejlepším lajnám soupeře. Abych byl upřímný, pravděpodobně tím trošku trpí jeho ofenziva, ale díky němu a Charliemu Coylovi teď máme dva první centry."

Montgomeryho důvěru si Zacha vysloužil i díky tomu, že na rozdíl od dřívějška vyhrává vhazování.

V minulé sezoně, kdy podstupoval buly jen občas, měl úspěšnost kolem 45 procent. "Když hrajete na křídle a na vhazování jdete dvakrát třikrát za zápas, je docela těžké mít to správné načasování," poznamenal Zacha.

To už teď není problém, Zacha je na buly prakticky pořád. A protože se na něj zaměřuje i u videa, má rázem úspěšnost skoro 55 procent. Z Čechů je momentálně lepší jen Tomáš Hertl, v Bostonu nikdo.

Zachovým dosavadním sezonním maximem na vhazování byla úspěšnost 51,5 procenta. Celkově v New Jersey vyhrával asi 46 procent buly.

I tady se tak projevuje, jaký v Bostonu udělal pokrok.

 

Právě se děje

Další zprávy