Policie zasahuje na tenisovém svazu. Obvinila už pět lidí včetně Kaderky

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2024 20:12
Policie dnes obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob kvůli zneužívání dotací, které stát poskytl Českému tenisovému svazu (ČTS) na podporu sportu.
Ivo Kaderka
Ivo Kaderka | Foto: Milan Kammermayer

Podle Deníku N je mezi nimi i šéf svazu Ivo Kaderka. Radiožurnál jako první upozornil, že v sídle ČTS zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, která prověřuje hospodaření a využívání státních dotací.

Zásah se podle Seznamu Zprávy týká i Národní sportovní agentury a Svazu lyžařů České republiky. Mluvčí lyžařského svazu Tomáš Haisl policejní zásah potvrdil.

"Policii ČR jsme poskytli maximální součinnost. Nikdo nebyl obviněn ani zadržen. Více informací v tuto chvíli nemáme, proto v současnosti další komentář k tomuto dávat nemůžeme," uvedl pro ČTK.

Všechny obviněné policie stíhá za dotační podvod a za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl dozorující státní zástupce Ondřej Trčka. Původně byli obviněni čtyři lidé a čtyři právnické osoby, večer Trčka informoval, že policie trestní stíhaní ještě rozšířila o další fyzickou i právnickou osobu.

Podle Radiožurnálu se případ týká Vojtěcha Flégla, blízkého spolupracovníka Kaderky a člena dozorčí rady ČTS. Policie stíhá vedle Kaderky a Flégla také tajemníka svazu Jakuba Fastra a šéfku ekonomického oddělení svazu Hanu Baierovou. Deník N o tom informoval na platformě X.

"V rámci vyšetřování provádí policejní orgán domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na řadě míst v Praze i v dalších městech. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace," napsal Trčka.

Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. "Právní kvalifikace není u všech obviněných osob identická," zmínil státní zástupce.

Za dotační podvod hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let.

NCOZ prověřuje v sídle tenisového svazu hospodaření a využívání státních dotací. Detektivové zasahují rovněž v dalších městech, kde sídlí tenisové kluby, a také v Národní sportovní agentuře, napsal server Seznam Zprávy. Zástupci tenisového svazu pro ČTK nereagovali.

Tenisový svaz podle informací Radiožurnálu vyplatil desítky milionů korun ze státní dotace spolku Orel Jednota Praha - Balkán, který vede tenisový funkcionář Flégl. Jen za rok 2021 šlo podle Radiožurnálu o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku.

Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Flégl patří k členům dozorčí rady a Rady ČTS.

Státní zástupce Trčka dozoruje i další medializovaný případ sportovních dotací - kauzu někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. V případu čelí stíhání i Fotbalová asociace ČR a ČUS.

Zatím nepravomocný verdikt zprostil obě organizace i Janstu viny, zatímco Peltovi uložil za zmanipulování dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků.

 

Právě se děje

Další zprávy